şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
7057 entry daha
  • bir çok kişi yazmış ama tekrar belirtmek gerekirse ülkede tek garanti meslek tıp doktorluğu olduğundan tıp fakültesi yazın geçin dediğim olay. mühendislik diyenlere bakmayın 2 3 başlık ötede itü mezunu inşaat mühendisiyim işsizim, 3 4 yıl çalışınca ancak hemşire maaşına ulaştım vs. diye sitem eden mühendis dolu ve deli gibi bir rekabet ortamı, sürekli gelişme çabası, orospu çocuğu işveren gibi handikapları cabası ancak böyle sitem eden bir doktor göremedim yurt dışı falan işin yalanı burada tıpa bok atanlar bile çocukları tıp okuma imkanı olsa koşa koşa yazdırırlar ekşi sözlük iş ağı başlığında takılanların boklamasına bakmayın yabancı dil bile öğrenmeden isterseniz karstan mezun olun işiniz garanti, kazancınız ortalama üstü olur ki bu en kötü hali kriz işsizlik döneminde, hayvani rekabet ortamında piyasa kötü, bana ne olacak, işsiz kalır miyim diye düşünmek zorunda kalmazsınız.
  • *ne istediğinizi iyi bilin. önce bölüm seçin.
    *hangi okulda okumak istediğinizi seçin. ben istanbuldan çıkmam diyordum.
    *hazırlık istiyor musunuz? hangi dil hazırlık istiyorsunuz? buna karar verin.
    *daha sonra okuldan istediğimiz nitelikleri seçiyoruz. ben devam zorunluluğunun olmaması, okuldaki akademisyen sayısı ve niteliği, okulun yerini (ulaşım zor olmasın diye) seçmiştim. bu sizin için okulun kaynakları da olabilir
    * bir sonraki adım ise seçtiğiniz şehirdeki üniversetelere bakmak. internet sitelerinden, arayarak, orada okuyan kişilerle konuşmalısınız. okulun onlara göre iyi ve kötü özelliklerini, etkinliklerini, kuküp faaliyetlerinin etkin olup olmamasını, hocaları, öğrenci ortamını... aklınıza ne geliyorsa sorun. okulun senelik, dönemlik olup olmaması, bütünleme ve yaz okulu var mı yok mu soruları önemlidir. her şeyi sorun, ileride pişman olmak istemezsiniz.
    *en sonunda ise excellden bir tablo hazırlıyoruz. tüm bu soruların cevaplarını geçiriyoruz. ben boyamıştım, en uygun olan yeşile, en bana uymayan ise kırmızıya. tercih listemizi de yeşillerin çoğunluğuna göre hazırlıyoruz.

son olarak ne istiyorrsanız onu okuyun. sizi ne mutlu edecekse ona yönelin. sonra aklınızda kalıyor. zaten neyi seviyorsanız orada başarılı olursunuz, sıyrılırsınız. lütfen burada da yaparım ben diye düşünmeyin, çoğunlukla yapamayacaksınız çünkü. mutlu olmaya bakın.
    başarılar:)
    edit: noktalama ve bazı kişisel bilgiler silindi. son paragraf eklendi.
  • tıp yaz geç. yetmiyorsa boğaziçinde puanının yettiği yeri yaz. o da olmuyorsa şehrindeki üniversitelerden birinde istediğin bir bölümü yaz geç. ileride karşılığını alamayacağın boşa masraf yaptırma ailene
  • (bkz: ayt 2019 hatalı tarih sorusu)

sessiz kalma ey genç.
  • ekşiyi dinleyecekseniz üniversite okumayın.
  • üniversite size kültür verir bunun bilincinde tercih yapın. aynı bölüm aynı puan olabilir ama dönün bakın bu okul bana ne kazandırır, o okulun mezunları napmış nerelere gelmiş. bunun bilincinde bir tercih dönemi geçirin.

üniversitelerde bakmanız gereken bir diğer husus uluslararası alanda nerde, yurtdışına çıksam okulumun adını söylemem yeter mi veya okuldaki hocaların bana verdiği referans sadece türkiye içerisinde mi geçerli. bunlar önemli detaylar
  • seçebiliyorsanız mesleği belli olan bölümleri seçin. (tıp, hukuk, ecza, müh. vb.)

işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler/ticaret, kamu yönetimi gibi bölümler yani iktisadi idari bilimler ve ticari bilimler gibi fakültelerin bölümleri mesleği ve ne olacağınız belli olmayan ucu açık bölümler.

bu bölümlerden mezun olduğunuz zaman ya mezun olur olmaz kpss çalışmaya başlayacak ve muhtemelen bir kaç seneniz kayıp gidecek olursa devlete kapak atacaksınız ya da özel şirketlerde alakasız bir departmanda işe girerek hayatınıza öyle devam edeceksiniz. sadece bir üniversite diplomanız olur.

hayalleriniz varsa hepsini siktir edip onların peşinden gidin. evet para kazanmak çok önemli ama mutlu olduğunuz şeyi yapmak her şeyden daha önemli. ve şunu unutmayın ki hangi işi yaparsanız yapın severek yaptığınız zaman başarılı olacaksınız ve hangi işte başarılı olursanız olun zaten iyi kazanacaksınız.

iyi düşünün. umarım hepiniz hayatınızda doğru tercihleri yapabileceğiniz bir hayat yaşarsınız.

çünkü ülkede mühendisten, doktordan çok mutlu olan insanlara ihtiyacımız var.
  • uluslararası bir meslek seçin
    üniversite çokta önemli değil
    zaten eğer yurtdışı ile denkliği olan bir okul değilse gideceğiniz üniversite nerde okuduğunuz çokta önemli değil

ilerde türkiyenin hali meçhul yurtdışına giderseniz yapabileceğiniz bir meslek olsun
    mesela hukuk okumayın çünkü yurtdışında araba yıkarsınız anca türkiyede hukuk okuyan yurtdışında avukatlık yapamıyor
    ayrıca ortada tonla avukat var 2.500 liraya bir hukuk bürosunda işe başlıyor birçok avukat
    ama mühendislik okur birazda almanca öğrenirseniz almanyaya gidebilirsiniz mesela

yada ithalat ihracak günümüzde çok önemli
    ithalatı geçte ihracat
    ilerde kendi firmanı kurar meyve sebze gönderirsin avrupadaki zincir maketlere vb vb
  • sevmediğiniz,
    sevemeyeceğiniz,
    ilgi duymadığınız,
    hakkında fazla bir şey bilmediğiniz, bölümü yazmayın ve okumayın.

okuyamazsınız.
  • odtü ve psikoloji ile ilgili soruları olanlar varsa yanıtlayabilirim.
137 entry daha