şükela:  tümü | bugün
4987 entry daha
  • selçuk şirin'in şu yazısını mutlaka okuyun:

http://mobil.hurriyet.com.tr/…-mektup-2017-40522193
  • öncelikle şunu belirtmek isterim ki yazacaklarım tercih sürecine dair teknik bilgi içermez. onu çok iyi anlayan profesyonel insanlar ile yapınız. benim size anlatmak istediğim şey hayata ve gerçeklere dair. ayrıca ah ulan ben sizin yerinizde olsan şimdiki aklımla neler yapardım sorusuna bir iç cevap verme çabası. ancak ben tercih yaparken şu an size söyleyeceklerimi bilseydim mutlaka bir şeyler farklı olurdu. madde madde yazacağım ve karışık bir takım bilgiler sunmuş olacağım. kim ne alırsa artık.

* tıp, diş, eczacılık, hemşirelik ve diğer sağlık bölümleri: okuduğunuz liseye göre değişkenlik gösterir ancak bu bölümleri okumaya yetecek puan yapıyorsanız ve öyle çok çok yüksek ideal sahibi ve aşırı hırslı değilseniz hiç düşünmeyin yazın. ülke koşullarında ortalamanın üzerinde ve garanti meslekler. tabi en başta söylemem gerekir ki sizi çok mutlu etmese de çok üzmeyeceğini düşünüyorsanız yazın geçin. öyle çok mutlu falan olmayacaksınız hiç bir zaman. ama en azından cebinizde paranız altınızda arabanız ve bir eviniz olur.

* fen-edebiyat bölümleri (edebiyat, fizik, kimya vs): asla yazmayın derim. eğer bilim adamı olmak ve çok üst düzey bir alancı (edebiyat.ı mesela) olmak gibi bir düşünceniz yoksa puanınız buralara yetiyor diye asla ve asla yazmayın. hele azcık ilginiz de yoksa yazdığınız bölüme 4-5 yıl boşa gider. böyle bir durumda kesinlikle okumayın. bunun yerine aşçılık belgesi alın lise mezunu olarak bir çok iş bulursunuz. daha refahı yüksek bir hayat sürersiniz.

* işletme bölümü hakkında: şiddetle tavsiye ediyorum. diyeceksiniz ki etrafta o kadar çok işletmeci var bi ne bok yiycez bunu okuyup. şöyle söyleyim puanı yüksek ve yabancı dil ile eğitim veren bir üniversite olursa mükemmel olur. benim buradaki yazdıklarıma gerek kalmaz. zaten orada herşeyi siz öğreneceksiniz. boğaziçi veya bilkent gibi..

şimdi neden işletme dedim onu anlatayım. iki ön koşulu var bu bölümün. birincisi okul bitmeden kesinlikle dil öğrenmelisiniz. iki 4-5 yıllık üniversite hayatınız boyunca asla boş durmayacak ve kendinizi istediğiniz yeteneğe göre geliştireceksiniz. bu ikisini sağlarsanız orta dereceli bir işletme bölümü yazabilirsiniz. puanlardan anlamam ama kazanabileceğinizin en yükseğini yazın işte.

neden mi işletme? bu bölümde bir sınır ve kısıtlama yok arkadaşlar. istediğiniz işi yapabiliyorsunuz. mesela devlet kurumlarının hepsine girebilir hatta kaymakam ve dış işleri bakanlığı personeli falan olabilirsiniz. ama benim size işletme yazın dememin asıl sebebi bu değil. şimdi sanayi 4.0'ı yaşamaktayız. ve siz bu trendi yakalayabilirseniz ve eğilimleriniz ilginizi bu yöne aktarabilirseniz kesinlikle işlteme okumalısınız. teknolojiyi iiyi takip edebiliyorsanız gerisi bir şekilde gelir.

peki türkiyede işletme okusam ne olur okumasam ne olur? çok iyi bir üniversite değilse söylediğinizde haklısınız. ama işletme bölümünün şöyle bir avantajı var. yata yata bitti denilen bölümler var ya işte o bölümlerin tanrısı işletmedir. ama siz yata yata değil yatmadan bitirmelisiniz. okul derslerini o kadar şeyetmeden kendinize bir ilgi alanı belirleyip o yönde kendinizi geliştirmelisiniz. benim işletme bitirip çok sağlam yazılım bilen arkadaşım var. hatta işletme bitirip enerji sektörünün en iyi firmasında çalışan arkadaşım da var. işletme büyük bir okyanus gibi. dalmak ve çıkmaz sizin kabiliyetinize ve hırsınıza bağlı.

yabancı dil bölümleri ve genel olarak yabancı dil üzerine: öncelikle okunacak en iyi bölümler yabancı dil ile ilişkili olan bölümlerdir. neden mi? çünkü dil özürlü bir milletiz (biz değil de sistem özürlü olduğu için biz de öyleyiz) ve yabancı dil bilen insan sayısı oransal olarak çok düşük olduğu için dil bilenler çok şanslı. şirketlerin, devletin, tercümeye ihtiyacı olanların hepsinin dil bilen kişilere ihtiyacı var mutlaka. ve bu sürekli bir ihtiyaç. bunun için dil bilmek büyük bir avantaj.

başka bölüm okuyan işilere en önemli tavsiyem ne okusanız okuyun üniversite bitmeden dil öğrenin. seramik bölümü bile okusanız dil öğrenin. türkiyede dil bilen seramikçi olduğunu düşünmüyorum. azcık da pazarlama katıp yanına uluslararası ticaret bile yapabilirsiniz. hukuk okuyan adamdan bile çok ötede bir hayat standartınız olur. ne demiş cemil meriç: dil, dil, dil.

* çift anadal: sevgili arkadaşlar. bu yazdığım madde sihirli bir madde. eğer ben üniversiteye başlamadan önce biri bana bunu söylemiş olsaydı çok farklı yerlerde olurdum. nasıl mı? mesela puanınız yetmedi ve aynı fakülteden bir bölüm (aynı fakülte olmasına gerek yok ama geçişler daha kolay ve kontenjanlar daha yüksek oluyor) yazdınız. matemetik bölümü istiyordunuz fizik bölümü yazdınız diyelim. ilk gittiğiniz yıl eşek gibi çalışıp ortalamanızı 3.50'nin üzerine çıkararak matematik bölümünde çift anadal yapabilirsiniz. hem iki üniversite bölümü mezunu olmuş olursunuz.

ama çift anadal seçeneği çok farklı da kullanılabilir. mesela ingiliz dil ve edebiyatı okuyorsunuz ve uluslararası ilişkilerde . çift anadal yaptınız. bu harika bir şey. mesela işletme okuyorsunuz radyo televizyondan çift anadal yaptınız. üniversite okumuş ve bitirmiş arkadaşlar ne demek istediğimi anlayacak benim. hem kariyeriniz hem de geleceğiniz için faydalı olacak bir seçenek. tabi bunlar türkiye koşulları için. yurt dışı seçeneği varsa tüm söylediklerim iptal :)

*iletişim fakültesi: bu benim özel ilgi alanım olduğu için yazıyorum. bu bölümü puanınız buraya yetti diye yazmayın. bu bölümü bitirip iyi yerlere gelebilirsiniz. bu bölümde ed sınır yok. mesela dil bilerek bölümden mezun olursunuz. işletmeden yüksek yaparsınız. üniversite hayatınız boyunca da dergi, gazete, tv falan kovalar ve kendinize ufak bir network yaparsınız. bir de bu aralıkta bir kaç sene yurt dışına çıkma fırsatınız olursa yeme de yanında yat. çünkü artık dediğim gibi sanayi 4.0'dayız. iletişim bitince kimseden iş dilenmeye gerek yok. periskoptan kendi kanalınızı kurabilirsiniz. youtuber olabilirsiniz. sosyal medya uzmanı olabilirsiniz. çok seçeneğiniz var anlayacağınız. yabana atmayın derim. bu tip şeylere ilginiz varsa ben derim ki hukuk kazanacak puan bile yapsanız okumayın iletişim yazın.

* yurt dışı- erasmus falan: arkadaşlar yurt dışında özellikle avrupa, amerika kısacası eğitimi bizden iyi olan ülkelerde üniversite okuma seçeneğiniz varsa şimdiye kadar söylediklerim ve söyleyeceklerim geçersiz. çünkü ben türkiye koşullarında düşünerek yazıyorum. böyle bir şansınız yoksa bile okula ilk gittiğiniz günden beri erasmus ve buna benzer seçenekleri değerlendirin. derim.

* hukuk: okumayın. ben ille avukat olacağım hakim olacağım diyorsanız bilemem. detaylarına pek girmeden okumayın diyorum. o kadar hukuk mezunu var ki. ve okusan ne olacak okumasan ne olacak. onurlu bir iş yapmak çok önemli arkadaşlar. bu koşullarda hukuk tercihim değil. ama avukat olmak istiyorsanız ve çok para kazanmak gibi de bir hayaliniz varsa kendinizi spesifik ve özel bir alanda (mesela deniz hukuku) geliştirin paranın gözüne vurun. ama ne kadar onurlu bir iş bilmiyorum. burada hukuk mezunu olanlara bir lafım yok. kimse yanlış anlamasın. ama hukuk okumak için mezun olunca hukuk icra edebilmeniz gerekiyor. ancak öğrendiklerinizi icra edebileceğiniz bir alan yok malesef.

* üniversite okurken ikinci üniversite seçeneği ile açık öğretim fakültesi okumak: bir şey kaybetmezsiniz. çok şey kazanırsınız demiyorum ama kaybetmeyeceğiniz kesin. mesela ne mi yapabilirsiniz. iki yıllık adalet okuyup hukuğa geçebilirsiniz. ille hukuk okuyacaksanız böyle okuyun derim. ya da mesela sosyoloji yazıp bir ortalama yapıp 4 yıllık örgüne de geçebilirsiniz. açıköğretim konusunda yönetmeliklerde ciddi boşluklar var. uzun uzun yazmayacağım. araştırın bakın görün.

* tarih, sosyoloji, felsefe vs: arkadaşlar ülkemizde kadri kıymeti bilinmeyen bölümler bunlar. ama en okunası bölümler. okuyun ya da okumayın demiyorum. ideallerinize bağlı. yurtdışı seçeneği ve akademisyenlik seçeneğini göz önünde bulundurursanız en okunası bölümler. ancak buralar bizim geleceğimiz olmasına rağmen bu bölümlerden mezunlar işsiz maalesef. hani en okunası ikinci üniversiteler diyorsunuz ya işte bunlar şimdilik bence bu bölümler.

* mühendislik bölümleri hakkında genel: arkadaşlar. ısrarla tekrar tekrar söylüyorum. sanayi 4.0'ı yaşıyoruz. artık eski düzen yok. kendinizi geliştirirseniz çok iyi işler başarabilirsiniz. mesela bir mühendislik bölümü okursunuz. gidip en uçuk bilgisayar programlarını öğrenirsiniz ve sizden kralı yok. bence mühendislik yazmaktan korkmayın. benim tavsiyem size kesinlikle bilgisayar mühendisliği. çok mezun var diye bakmayın. vasıfsız olursanız isterseniz galatasaray işletme :) okuyun hiç bir işe yaramaz. ama ucu bucağı olmayan bir alan. çağ akıllı devrim çağı arkadaşlar. yazın bilgisayar mühendisliği. ve o 13 inç ekranın sınırı yok arkadaşlar. tabi elektronik ve mekatronik de güzel bölümler. buralarda da çok iyi işler çıkarabilirsiniz.

* gemi makina, uçak mühendisliği vs: arkadaşlar eğer en büyük hayaliniz para kazanmak ise kesinlikle gemi ile ilgili bölüm okuyun derim. 4-5 sene çalışırsınız. o arada bir sürü gayrimenkul alırınız. sonra bakarsınız keyfinize. daha mesleğe başlarken aylık hemen hemen 10.000 lira ile başlıyorsunuz.

* üniversiteler ve şehirlere dair: tabi okuduğunuz bölüm ne olursa olsun gidebileceğiniz en iyi yere gidin. ve büyük şehirleri tercih edin. ufkunuz ona göre şekillenir çünkü. burayı uzatmayacağım. puanlar ve şehirlerin yaşam koşulları ortada.

*** ey genç sözlük yazarları. yine de sorunuz olursa mesaj atınız. sözlük yazarı değilseniz mesaj gönderemezsiniz ancak size şunu dieyeyim. kesinlikle mahalle baskısında kalıp bölüm yazmayın. çevrenizde üniversite bitiren değişik bölümlerden insanlar ile konuşun sizin için daha faydalı.

*** bir de çok hızlı yazdım. imla hataları olabilir. lütfen söyleyiniz düzelteyim. yanıltıcı bir beyan vermek istemem. hatalı olduğunu düşündüğünüz yerleri de söyleyin ki editleyelim. genç arkadaşları yanlış yönlendirmiş olmayalım.

*** aklıma geldikçe ve sorulan sorulara göre editleyeceğim. herkese başarılar.
  • konu hakkında çekilmiş şöyle bir video bulunan tavsiyeler bütünüdür. ileride pişman olmayacağınız bir tercih yapmanız dileğiyle, herkese kolaylıklar dilerim.
  • dil1 - sıralama 27769

kaç binden başlayıp yazarsam tutma şansı yüksek olur merak ediyorum. yeşillendiriniz.
  • ışık üniversitesi makine mühendisliği ve süleyman demirel mimarlık hakkında bilgi verebilir misiniz?
  • maçası sıkan karadeniz teknik üniversitesi makina mühendisliğine gitsin. yiğidin harman olduğu er meydanı esas orası.
  • boşverin puanı. bu ülkede insanları sevmeyen adamlar biyoloji biliyor diye doktor oluyor, çocukları sevmeyen insanlar puanları tutuyor diye öğretmen oluyor. siz neye yeteneklisiniz ona bakın, sırf puanınız yettiği için sahip olduğunuz meslek harika bir meslek bile olsa size bir ömür eziyet gibi gelebilir.

kimseyi dinlemeyin. onun kaynı o bölüme girmiş de öbürünün eltisinin doçent tanıdığı varmış da o tavsiye etmiş filan boşverin bunları. dinlemeyin, herkes bir yerlerde bir şeyler yapıyor ama siz o herkes değilsiniz. siz farklı bir bireysiniz, sizi sizden başkası da tanıyamaz. siktir edin kayınçoları, eltileri.

vizyonsuz üniversitelere gitmeyin, adı var diye bir üniversiteye gitmeyin. size neler katabilecek araştırın, gidin kampüsü gezin. üniversite sadece ders değildir; öğrenci kulüplerine bakın, sosyal etkinliklerine bakın, öğrenci kitlesine bakın.

yapabiliyorsanız ailenizden ayrı yaşayabileceğiniz bir yer seçin. belli bir yaştan sonra aileden bağımsız kendi başınızın çaresine bakmayı öğrenmeniz gerekiyor, bunu da en güzel bu yollardan geçen arkadaşlarınızla beraber üniversite döneminde yapabilirsiniz. 25 yaşında annesinin elma soyup getirdiği, bir çöpünü bile toplayamayan, bir işini bile elinden tutan olmadan halledemeyen insanlar haline gelme ihtimali sizin için sorun değilse bu maddeyi eleyebilirsiniz.

karar verdiniz ama puanınız yetmiyor mu? bir sene daha hazırlanın. hayatınızın en rahat bir senesi olmazsa gelin burada bana sövün. hem en rahat seneniz olacak hem de düzgün çalışırsanız hedeflediğiniz puanı alacaksınız.
  • buralarda bir adet fikir ve görüşlerini alabileceğim geomatik mühendisi aradığım başlık.
  • odtü ekonomi düşünenler yeşillendirsin, 4 yıl önce mezun olan bir çalışan olarak her türlü bilgilendirme ve isterlerse ilgili hocalara yönlendirme işini severek yapabilirim.
3 entry daha