şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
9026 entry daha
 • beslenme ve diyetetik bölümünü düşünenlere vermek istediğim tavsiyelerdir. aynı zamanda bu bölüm hakkında hacettepe beslenme ve diyetetik mezunu birdane ile yaptığımız bir video da var. videoda bölümle ilgili çok merak edilen ders içeriği, iş imkanları, ingilizcenin önemi gibi konuları konuştuk. izlemek için
 • ev arkadaşı bulma zaten öyle gider gitmez ha deyince olmuyor genelde.

  ki lisede can ciğer kuzu sarması olduğunuz kankanız da olsa birlikte gezip tozmakla aynı evi paylaşmak çok farklı. birinde daha çok keyif varken diğerinde sorumluluklar da var. kirası, faturası, temizliği yemeği vb derken epey sorumluluk gerektiren bir iş aynı evi paylaşmak. ınsana deneyim kazandırır o ayrı.

  kendinizi de daha iyi tanırsınız bu vesileyle. ev geçindirme, insan ilişkilerini yürütme, düzen ve disiplin anlamında nasıl biri olduğunuzu anlarsınız ve bazı yönlerinizi geliştirirsiniz. çünkü iş başa düşer. yetişkinliğe önemli bir adım bence üniversite hayatı ve bu hayatı başka şehirde aileden uzakta yaşamak.

  eskiden ev ve ev arkadaşı arayan birine ulaşmak nispeten zordu da şimdi sosyal medya vb bir sürü mecra var. yine de tanımak önemli. bazı şeyleri yaşayarak öğreniyoruz.

  part time işlerde çalışıyor genelde öğrenciler. zaman zaman ilanlara veya yakın çevreye baş vurmak mümkün. bazı yerlerde akademisyenler de yardımcı oluyor.

  şehir dışı tercihte bulunurken oranın yaşam maliyeti de önemli bir konu. zira ilk çözmeniz gereken sorun başınızı sokacak bir yer bulmaksa diğeri orada yeme içme, kitap kırtasiye vb ihtiyaçlar ve bunlar için gerekli maddi gelirin elde edilmesidir.

  burslar krediler var elbet. gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınıza bakmanız lazım. bir de yurt, burs hemen çıkmayabilir. belki beklediğimizden uzun da sürebilir. bu zamana kadar yaşam maliyetini nasıl karşılaşacağınızı düşünmeniz gerek.

  akrabanız olsa bile misafirlik 3 günden fazlası iki tarafı da rahatsız eden bir durumdur genelde. bakmayın siz "gelsin burada evi var" demelerine. kazın ayağı öyle değil her zaman.

  öğrenciye ev veren var, vermeyen var. ev verenin evinin insani şartlarda olanı var olmayanı var. hoş öğrencinin de efendi olanı var, salonda mangal yapanı vb de var.
 • (bkz: standart sapma) açısından geçen senin puanlarına ve başarı sıralamalarına bakarsak eski puanlar ve sıralamalar çok net bilgi vermiyor.

  çünkü bu sınav beklenenden fazla net çıkarmaya neden oldu. bu da çoğu kişinin aynı basamakta sıkışmasına, diğer bir deyişle aynı basamaklarda yığılmaya neden oldu. tercih yaparken bunu da göze almak gerekiyor.

  standart sapma test bazında da yapılabilir, test bütününde de. bunun sonucunda puanlar belirlenir, tabii öğrencilerin neyi tercih edip etmeyeceği de bölümün puanını yükseltir veya düşürür.

  örneğin 90'lı yıllarda mühendislik bölümlerinin puanı tıp , diş hekimliği ve eczacılıktan yüksekmiş. hatta puanı endüstri mühendisliğine yetmediği için ege diş hekimliğine yerleşen doktor akrabam var. şimdilerde ise tıp, diş ve eczalık mühendislikten çok yüksek puanla öğrenci alıyor.

  üç beş iyi okul dışında mühendislik puanları çok düşük. üç beş netle bile makine mühendisi olabiliyorsunuz. bunun önüne geçmek için 250 bin ve 300 bin barajı koydular ve kontenjanlar dolmadı.

  (bkz: standart sapma)nın da işleyişi şöyle;

  *sınavdan sonra türkiye'de sınava giren kişi sayısına bakılır, türkiye net ortalaması hesaplanır.

  test bazında standart sapma hesaplandı. herkesin ortak çözmesi gereken türkçe örneğinden bakarsak. eskiden türkçe netleri türkiye ortalaması düşük olduğu için türkçe çok basitti ama eleyici olsun diye sorular uzundu.

  bu yüzden türkiye net ortalaması türkçe de yükseldi, çünkü herkes çok iyi netler çıkardı. örneğin türkçe ortalamasına 20 diyelim tabii ortalama. 20 net yapan bir dört yıllığa yerleşemez.

  *herkesin net ortalaması hesaplanır,
  *herkesin netlerinden türkiye net ortalaması çıkartılır.
  *oluşan sayıların karesi alınır.
  *oluşan bütün sayılar toplanır.
  *kişi sayısının bir eksiğine bölünür.
  *bu oluşan sonucun karekökü alınır.

  buna test bazında standart sapma denir. türkçe'de herkesin çok zaman harcaması da türkçe netlerine çoğu kişinin eskiye göre daha başarılı olmasıdır, eleyici olsun diye soruları zor yapmadılar ama uzun yaptılar.işte burada zaman harcayan kitap okumayan kişiler, bu kişiler sayısala zaman ayıramadı. halbuki sayısal da böyle basit tutulmuş.

  sınava giren kişi sayısı da her geçen gün artıyor. eğer çıkan bu sonuç türkiye net ortalamasına yakınsa sınav ortalama zorlukta bir sınavdır diyebiliriz, eğer sonuç türkiye ortalamasına uzak ise sınav ya zordur ya da öğrenciler çalışmamıştır diyebiliriz.

  netlere bakınca netler yükselmiş, haliyle sınav ya çok kolay diyeceğiz ya da siz hiç çalışmamışsınız diyeceğiz.

  işte tercih yaparken bu verileri göz önüne alırsak eski puanlar, sıralamalar net bir firik vermiyor. çünkü test ortalaması yükseldi, bu yüzden bir önceki yıla göre daha fazla net çıkardı herkes. bölüme göre değişmekle birlikte, fark önceki yıla göre 15 hatta 50 puan üstünde bir sıralamaya tekabül ediyor.

  yani puan değil de sıralamaya bakmak daha önemli ancak garantiye almak için sıralamalarda da önceki yıla göre aynı sıralamada olduğunuz yere yerleşme imkanınız yok. çünkü bu sene o sıralamaya sahip çok fazla insan var ve kontenjana takılırsınız.
 • benimkini seçmeyin
 • sınavda kazandıklarınızı tercihte kaybetmeyin. doğru kişilere sorun doğru bilgileri öğrenin. ardından sizler de teyit için araştırın söylenenleri.
 • sececeginiz bolumun 5 sene sonraki durumunu da dusunerek karar verin. bugunun iyi bir bolumu 5 sene sonra cok iyi bir bolum olmayabilir.

  itu mezunu ve toronto mba yapmis bir muhendis olarak iyi bir universitede okumak onemli ama daha onemlisi sizin yeteneginiz ve kendinizi ne kadar gelistirdiginiz... o yuzden sevdiginiz bir bolumu tercih edin, universite isminden ziyade... sonucta bir hayatiniz var.. ve insanlar sevdikleri iste basarili olurlar, sevmedikleri iste degil...

  en onemliside kesinlikle rehber hocalari dinlemeyin...
 • bölüm önemli değil.

  önemli olan mezuniyet sonrasında karşılaşılacak patron, is arkadasi vb etkenler.
 • yapmayın gençler.

  girin bir işe çalışın, üniversite tamamen gereksiz.
 • istediğiniz bölüme puanınız yetmiyorsa istediğiniz bir üniversiteyi seçin ve yatay geçiş imkanlarını öğrenin. sonra deli gibi ders çalışıp istediğiniz bölüme geçiş yapmaya çalışın.
 • en önemli ve en değerli olan her zaman kendinizsiniz ve önce kendinizi mutlu edin.okulun adı var diye istemediğiniz bölümleri yazmayın. sonra bir dört yıl daha başka bir bölüm okumak için uğraşırsınız ya da işe gittiğiniz her gün tercih yaptığınız güne lanet edersiniz.aman diyeyim.
12 entry daha