şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
6860 entry daha
  • iyi bir universiteyi kazanamadiysaniz ve biraz da imkaniniz var ise, sartlari zorlayip almanyada egitim almayi arastirin.

edit: dogru basvuru ile gayet guzel kabul alirsiniz lakin bitirmek saglam göt ister muhtemelen. bu arada almanyada lisans egitimi bircok bolumde 3 yil. dil ile birlikte 4 yilda bitiren adamin sirti yere gelmez saniyorum.
  • iibf okuyacaksanız en güzel yıllarınız bol bol arkadaş edinin.
  • ücra yerlerdeki üniversiteleri yazmayın, sonu derin bir pişmanlıktır. yasadıgınız yerdeki üniversitelere ya da olmadıysa büyük sehirlere yerlesmeye gayret gösterin.

üniversite etikettir, okudugunuz bölüm ise hayat değiştirir. yiiaaaa ben üniversite okuycaaam yiaaa vs bir kafayla önünüze gelen envai cesit gereksiz bölümlerden uzak durun.

para getirisi olan, mezun oldugunuzda isinizi elinize alabileceginiz bir bölüm seçtiğinize emin olun.

son olarak; ders calısın, diploma notu size farklı seçenekler sunacaktır.
  • amaaan ne olacak diyip uzak ücra okulları yazmayın sonra halılara basmayı özlüyorsunuz benden demesi
  • sakın ama sakın başkent üniversitesi yazmayın. sağlık alanı ve ya hukuk değilse, gittiğinize pişman olucak ve en güzel yıllarınızı yakıcaksınız.
  • bölüm değil üniversite seçin.
  • yapmayın!
    ne yapıp edip yurt dışında okumaya bakın.
    global dünyada bir sike yaramayacak türkiye'de bitirdiğiniz okul.

düzeltme;
    çaylak bir arkadaşımın uyarısı ile "edip" kelimesinden sonra gelen virgül(,) silinmiştir.
  • 1-okumayın
    2-yurt dışında oku
    3-bölüm seç / üniversite seç

bu üçü dışında başka tavsiye olmayan tavsiyelerdir.

edit: benim fikrim sevdiğiniz işi yapın. çok klişe ama böyle düşünüyorum. ben fen sevmem, matematik sevmem ve insanların sorumlulukları, hayatlarını, üzerime almayı sevmem. yani doktorluk bana göre değil. doktor olursam dünyanın en kötü doktoru olacağım, niye? sevmiyorum doktorluğu ve kimse sevmediği bir işte başarılı olamaz kolay kolay. haaa maaşı iyi mi? iyi allah daha çok versin eyvallah ama sevmiyorsan yapma o işi. git sevdiğin, kendini mutlu hissettiğin bir iş yap maaşın çok güzel olmayabilir belki ama kendini mutlu hissediyorsan hiç bir sorun yok.
  • gideceğiniz şehirde güvendiğiniz biriyle eve çıkın. çocukluk arkadaşınız vesaire olabilir. yurtta kalmanızı kesinlikle önermiyorum. ister devlet yurdu olsun,ister yıllık 20 bin lira para verdiğiniz bir özel yurt olsun. saygısız,sıradışı,ölücü,sinsi tiplerin hepsini bir arada bulabilirsiniz. ve inanın öfke kontrolü yapabilen bir tip değilseniz mutlaka bir yerde sorun çıkıyor. beni dinleyin,eve çıkın.

hayatı da öğrenirsiniz.
  • türkiye’de üniversite ve akademi denilen bir kurum ne yazık ki yok ama tabelaya bakınca var sadece öncelikle bunun bilincinde olmalısınız. daha sonra da başta arel olmak üzere tüm e5 üniversitelerinden ve türevlerinden uzak durun. ama arel’den daha çok uzak durun, lise mezunu olmanız sizin için daha iyi ve daha hayırlı olur eminim ki.
1981 entry daha