şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • defalarca yazdım da yine yazayım. doktorların şimdiye kadar iyi kazanması gelecekte de iyi kazanacağı anlamına gelmiyor. bunu bilerek kararınızı verin. başarılı bir yazılımcı olmak daha iyi olabilir.

gidip bulgaristan ya da yunanistan'daki doktorların durumuna bakın. bir kısmı diğer avrupa ülkelerine gitmeye çalışıyor.

bundan sonra tıp da garanti olmayacak. bunu bilin. 17 sene önce 5 bin olan kontenjan şimdi 15 bin.

2019 için doktor sayısı 160 binken 10 sene sonraki doktor sayısı 260 bini geçecek. kontenjan yine inmezse 15 sene sonra da 320 bini geçecek.

bu kontenjan indirilmezse görürsünüz 10 sene sonra garantiyi. maaşlar 5 sene içinde düşer zaten iyice (şimdiden başlamış zaten döner sermaye gelirinin azalması). 10 sene sonra kpss, 15 sene sonra işsizlik başlar.

ancak başarılı uzman doktorlar biraz daha iyi kazanır.

bundan sonra tıp seçecekseniz ya başarılı olacaksınız ya da ülkeyi yöneten gericiler kontejanı indirsin diye dua etmeye başlayın şimdiden.

uzmanlık sınavına her sene giren sayısının artmasına bakın linkten. zaten zor olan tus sınavı giderek daha zor olmaktadır.

https://blog.doktorbun.com/…avina-kac-kisi-giriyor/

edit: mesaj üstüne ekleme yapayım. her sene 3-4 bin doktorun ülkeden gideceği gibi bir varsayım yapılırsa o zaman bahsettiğim kpss ve işsizlik olmayabilir.
  • pamukkale üniversitesi'ni yazabilirsiniz. stressiz bir şekilde dört yıl denizli'de gezer, tozar mezun olur, gidersiniz.
  • bilgisayar mühendisliğini biraz dışarda tutarsak mühendisliklerde genel olarak inanılmaz bir arz fazlası var.

mesela sadece makine mühendisliği:

(bkz: #91356109)

inşaat mühendisliği falan da makineden farksız değil. onun da kontenjanları 12 bin civarı.

senede 12 bin kişi giriyor. 10 senede 120 bin inşaat mühendisi demek. bu kadar inşaat mühendisi için istihdam imkanı var mı ülkede? yok. çoğunluk işsiz.

mühendislik tercih edecek arkadaşlar çok acımasız bir rekabete gireceklerinin farkında olsunlar. garanti iş imkanı olmadığı için üniversite sınavı bitti bölüme girdim artık rahatım diyecek durumda değilsiniz. her şey yeni başlıyor. az sayıda iş imkanı için birbirinizi yemeye hazır olun.
  • okuduğum bölümü tavsiye ederim. sormak istediğiniz bir şey olursa memnuniyetle yanıtlarım. (bkz: #91364167)
  • bir çok kişi yazmış ama tekrar belirtmek gerekirse ülkede tek garanti meslek tıp doktorluğu olduğundan tıp fakültesi yazın geçin dediğim olay. mühendislik diyenlere bakmayın 2 3 başlık ötede itü mezunu inşaat mühendisiyim işsizim, 3 4 yıl çalışınca ancak hemşire maaşına ulaştım vs. diye sitem eden mühendis dolu ve deli gibi bir rekabet ortamı, sürekli gelişme çabası, orospu çocuğu işveren gibi handikapları cabası ancak böyle sitem eden bir doktor göremedim yurt dışı falan işin yalanı burada tıpa bok atanlar bile çocukları tıp okuma imkanı olsa koşa koşa yazdırırlar ekşi sözlük iş ağı başlığında takılanların boklamasına bakmayın yabancı dil bile öğrenmeden isterseniz karstan mezun olun işiniz garanti, kazancınız ortalama üstü olur ki bu en kötü hali kriz işsizlik döneminde, hayvani rekabet ortamında piyasa kötü, bana ne olacak, işsiz kalır miyim diye düşünmek zorunda kalmazsınız.
  • *ne istediğinizi iyi bilin. önce bölüm seçin.
    *hangi okulda okumak istediğinizi seçin. ben istanbuldan çıkmam diyordum.
    *hazırlık istiyor musunuz? hangi dil hazırlık istiyorsunuz? buna karar verin.
    *daha sonra okuldan istediğimiz nitelikleri seçiyoruz. ben devam zorunluluğunun olmaması, okuldaki akademisyen sayısı ve niteliği, okulun yerini (ulaşım zor olmasın diye) seçmiştim. bu sizin için okulun kaynakları da olabilir
    * bir sonraki adım ise seçtiğiniz şehirdeki üniversetelere bakmak. internet sitelerinden, arayarak, orada okuyan kişilerle konuşmalısınız. okulun onlara göre iyi ve kötü özelliklerini, etkinliklerini, kuküp faaliyetlerinin etkin olup olmamasını, hocaları, öğrenci ortamını... aklınıza ne geliyorsa sorun. okulun senelik, dönemlik olup olmaması, bütünleme ve yaz okulu var mı yok mu soruları önemlidir. her şeyi sorun, ileride pişman olmak istemezsiniz.
    *en sonunda ise excellden bir tablo hazırlıyoruz. tüm bu soruların cevaplarını geçiriyoruz. ben boyamıştım, en uygun olan yeşile, en bana uymayan ise kırmızıya. tercih listemizi de yeşillerin çoğunluğuna göre hazırlıyoruz.

son olarak ne istiyorrsanız onu okuyun. sizi ne mutlu edecekse ona yönelin. sonra aklınızda kalıyor. zaten neyi seviyorsanız orada başarılı olursunuz, sıyrılırsınız. lütfen burada da yaparım ben diye düşünmeyin, çoğunlukla yapamayacaksınız çünkü. mutlu olmaya bakın.
    başarılar:)
    edit: noktalama ve bazı kişisel bilgiler silindi. son paragraf eklendi.
  • tıp yaz geç. yetmiyorsa boğaziçinde puanının yettiği yeri yaz. o da olmuyorsa şehrindeki üniversitelerden birinde istediğin bir bölümü yaz geç. ileride karşılığını alamayacağın boşa masraf yaptırma ailene
  • ekşiyi dinleyecekseniz üniversite okumayın.
  • yaşar üniversitesini tercih edip koca bir beş yılı heba etmeyin.
    ailenizle okumayın, sakın.
  • üniversite size kültür verir bunun bilincinde tercih yapın. aynı bölüm aynı puan olabilir ama dönün bakın bu okul bana ne kazandırır, o okulun mezunları napmış nerelere gelmiş. bunun bilincinde bir tercih dönemi geçirin.

üniversitelerde bakmanız gereken bir diğer husus uluslararası alanda nerde, yurtdışına çıksam okulumun adını söylemem yeter mi veya okuldaki hocaların bana verdiği referans sadece türkiye içerisinde mi geçerli. bunlar önemli detaylar