şükela:  tümü | bugün
  • sınava giren arkadaşlara geçmiş olsun diyorum yarınki sınavda başarılar diliyorum öncelikle.
    geleceğin mesleği diye 15 senedir söylenen o geleceğin bir türlü gelmediği etrafta pek çok işsiz mühendis dolaşmasına sebebi olan bölümlerdendir (bkz: mekatronik mühendisliği). çevremde bu bölümü bitirip işsiz olmayan bir kişi yok. mühendislik yazılacaksa zaten ana mühendislikler yazılmalı. inşaat, makine, bilgisayar,elektrik..
    enerji mühendisliği,bilişim sistemleri mühendisliği,ulaştırma mühendisliği gibi detay mühendislikler seçilerek iş alanı kısıtlanmaktadır. ana mühendislikler detay mühendisliklerin çalıştıkları çoğu alanlarda uzmanlaşarak çalışabilmekte ama detay mühendislikler dar bir alanda ve genelde ana mühendislik birimlerinin alt birimleri olarak çalışmakta.
    sizler de genç arkadaşlara tavsiyede bulunursanız tecrübelerinizden faydalanabilirler.
  • inşaat mühendisliği
  • öğretmenlik.
    hemen atanma hayalleri varsa tabi.
  • bölümü bilmem ama kesinlikle açılmış olmak için açılan üniversitelere gitmeyin. durumunuz uygunsa mezuna kalın.
  • gerçekten para kazanmak, güzel beyaz yakalı bir kariyer yapmak istiyorsanız sanat tarihi, arkeoloji bölümlerinden uzak durunuz. sanat tarihi master bitirmiş biri olarak söyleyebilirim ki; bırakın kendi mesleğinizi, tezgahtar olmak için bile torpil aramak durumunda kalırsınız (ki benzer durumda çok fazla arkadaşım mevcut. doktora yapanlar bile var).

not: bölümü çok seviyorum. severek okudum bitirdim. kendimi geliştirmek için elimden geleni yaptım.ki geliştiğimi de düşünüyorum. tek sorun hayallerimin peşinden giderken yanlış ülkede olduğumu unutmak oldu. aslında unutmak demeyelim de, insan gidiyor işte...
  • yazılmaması gereken bölüm yoktur, kötü üniversite vardır.
  • çok klas gözükse de hukuk, bunlardan biri. birkaç seneye her yer avukat dolacak ve asgari ücretle çalışmaya başlayacaklar. (ne yazık ki)

mühendislik fakülteleri. ülkede kolumu çarptığım, mühendise denk geliyor zira.

öğretmen demeye gerek yok artık sanırım.
  • yeterli sermayeyle bir yer açma ihtimali zorsa ve okul bittiğinde türkiye'de iş bulmaya çalışılacaksa artık bütün bölümler yazılamaz kapsamına girer.

"tıp bile mi?" evet tıp bile. hekimliği ucuz iş gücüne dönüştürme projesi her köye bir tıp fakültesi politikasıyla epey yol aldı. şimdi tıp yazan da mezun olduğunda türkiye'de ucuz işçi olmaya kendini hazırlasın.

bölümü yazarken dilinizi ve kendinizi iyi yetiştireceğiniz okullar ve bölümler hedefleyin. kafanız attığında ülkeden kaçabilecek donanımda olmaya bakın. yoksa bölüm meslek vs. bu ülkede yalan dolan uğraşlar artık.

edit: bir aktroll durumun böyle olmadığını düzeltmemi istedi. evet eksik kalmış düzelteyim: yukarıda anlattığım vaziyetin sorumlusu da kendi vatandaşının refahı ve geçimi yerine, suriyelinin ve bilumum arabın her türlü rahatıyla yakından ilgilenen siyasal islam ve akp hükümetleridir.