şükela:  tümü | bugün
  • aile dostumuz bi amca ''işin de eşin de iyisi üniversite yıllarında seçilir'' demişti.
  • içindeyken dışında,dışındayken içinde olmak istediğiniz zaman dilimi.
  • (bkz: lise hayatı)
  • dahil olalı iki ay olmasına karşı bir an önce sonunun* gelmesini dilediğim zaman dilimi.
  • ne yazık ki türkiye'de sadece ya kariyer hevesi ya da boşvermişlik tablosu içinde kayıp giden zaman dilimi.
    (bkz: kaybolan yıllar)
  • normalden hızlı geçen ya da geçtiği sanılan günlerin birleşip hafta haftalaırn ay ayların yıl olma durumu. uzatsan bi türlü uzatmasan bi türlü diye düşüncelerle geçen son sene ile birlikte kapnış yapılır biter gider hayaın bir bölümü. yaşlandım denilir üniveriste yıllarından sonra.
  • hayatın en dertsiz* ve en özgür yıllarıdır üniversite yılları. sonrasında iş hayatı başlar ve okurken lanet edilen o yılların önemi zamanla daha iyi anlaşılır.
    bir kere üniversite yılları bitip iş hayatı başlayınca sabah zillerinin yılgınlığı da başlar ki ne olursa olsun işinize* gitmek zorundasınızdır*. oysa üniversite yıllarında bi yerden sonra boşver denilip uyumaya devam edilebilir*
    iş hayatında tatiliniz sizin belirlediğiniz zamanlarda değil başkalarının belirlediği zamanlarda olur. yani yıllık izninizi çok alaksız bir ayda kullanmak zorunda kalabilirsiniz. oysa üniversite yıllarında istenilen zamanda sık sık kafa tatili yapılabilir. işte bunların farkına vardığınız an daha da özlersiniz o yılları. kısacası güzeldir o yıllar, özgürdür, değeri bilinmelidir. sonuç olarak üniversite yılları biter ve ücretli kölelik başlar.
  • kimileri icin kabus gibi gecen yillar. bu kisilere hayatlarinin en degerli yillarini yeterince degerlendiremedikleri icin acimak gerekir.
    gelelim okul yillarini en iyi sekilde degerlendirenlere; okul bittikten sonra, muhtemelen ilk yaz mukemmel gececektir. ya is bulmus mutlusunuzdur, yada hayatinizin son yaz tatilini yapiyosunuzdur, yine mutlusunuzdur; en azindan okul bitmistir. ama unutmamak lazimdir ki o yazda biter, iste o zaman anlarsin anyayi konyayi. eger sende hayatimin en ozgur, en guzel, ne unutulmayacak, en beni ben yapan yillarini universite yillarinda gecirdim, bana benlik katan dostlar edindim, adam gibi adamlar tanidim, doyasiya yasadim o yillari diyorsan. senin icin de lale devri bitmis demektir. bazen nasil ozlersin, derse girmek yerine, girmemeyi secme sansin oldugu, muhtemelen hep 2. sikki sectigin o yilllari. arkadaslarindir, yasam standartlarindir o yillari unutulmaz kilan, nolur sonunda; herkes bi tarafa dagilir, kimi is bulur hayatini orda harcar, kimi kendi sehrine geri doner goremezsin, sesini duyarsan sanslisindir, kiminden haber alamazsin. ve bitmistir iste artik, hafizanin kuvvetli oldugu kadar yasatirsin kendi icinde, nereye kadar...
    sinav stresiyle, tez derdiyle, herseyiyle doya doya yasanmasi gereken yillardir universite yillari...