şükela:  tümü | bugün
 • '' siz gelin bakayım buraya '' ve arkası malum 15 gün uzaklaştırma bundan nasıl kurtulacağız transkriptten sildirmek mümkün mü ? deneyimli arkadaşlar var mı siyasi ve ya uygunsuz davranıştan alınmamış uzaklaştırma cezası başımıza dert açıyor mu işe girerken ?
 • tanım: çoğunlukla siyasi olay kaynaklı verilen ve kimsenin takmadığı disiplin cezaları

  bildiğim kadarıyla (yani benim üniversite yıllarımda öyleydi) sonraki 2 sene başka bir ceza alınmadığında bu ceza siliniyordu. hoş benim üniversite yıllarımda 6 ay uzaklaştırma cezası alıp aynı dönem ders alan, sınavlara giren ve dersleri geçen kişiler de vardı kimse de sen cezalısın okula bile giremezsin bu dersleri nasıl verdin dememişti. mahkeme süreci devam ettiği için de böyle olabilir tabi ama sonuçta o ceza kesinleştiği halde mezun olabiliyorlardı.

  güncel durum içinse yönetmeliğe bakmak yeterli, orada gerekli açıklama olacaktır. yönetmeliklerden korkmayın; açın, okuyun.

  edit: yönetmelikte detayları belirtilmiyormuş. o zaman boşuna yükselmişim açın okuyun diye, okumasanız da olur. o bile yazmıyorsa başka ne işe yarayacak disiplin yönetmeliği. uzaklaştırma cezasının trasnkriptte yazdığını da ilk kez duydum. bizim dönemimizde çok daha kolaymış bu işler. alan kişi de dahil kimse bir tarafına takmazdı bu cezaları. ayrıca uzun süreli cezalar alanlar mahkeme yoluna gidiyordu ancak mahkemeyi kaybederse mahkeme masrafları ve okulun avukat bedelleri gibi bedeller de öğrenciden alınıyordu diye hatırlıyorum.
 • yönetmelikte cezaların iptali ve ya silinmesi gibi bir madde yok ama cezanın ne yapılarak alındığı da yazmıyor transkriptte mum gibi olduk 1 senedir üniversite bitiyor bu sene bir daha kopya çekmek için değil işe girerken başımıza dert açar mı açmaz mı beni meraklandıran konu bu işe girişte transkript istiyor bazı işyerleri
 • dava açar (idari dava) ve kazanırsanız sicilden silinir, transkriptte vs. görünmez.
 • öğrenci milletinin öncesinde artist artist davranırken siciline işlendikten sonra bir taraflarının tutuşmasına sebep olan ceza.

  bu kadarı yetmiş gibi sana. korkma, genel anlamda bir şey olmaz.