• allah aşkına ilahiyatçı zekasını serbest bıraksa ne olur bırakmasa ne olur? ne üretecek ilahiyat fakültesinde? yeni bir din mi? hocam sen bırak bu işleri fazla düşünme al maaşını yat. ilahiyat abi ya!
  • istanbul üniversitesi ilahiyat fakültesi öğretim üyesi ekrem demirli'nin beyanıdır.

"üniversitede bu not meselesi, özellikle ilahiyatlar için söylüyorum, kızlardan özür diliyorum, tam bir gerizekalılıktır. ben bir talebe 100 aldığı zaman şöyle bakıyorum ona, hiç sevmem. ne işin var ya? utanmadın mı yani?.... işin gücün mü yok ya? bir talebenin 100 alabilmesi için zekasını hafıza haline getirmesi şarttır. hafıza haline gelen bir zekaya yazık değil mi? zeka serseri olduğunda üretir... odaklı zekadan bir şey çıkmaz... siz siz olun hep kendi gündeminizi takip edin.."

sözleri kaydın 51. dakikasından itibaren takip edilebilir, bağlamından kopuk bir ifade olmadığını teyit etmek için videonun tamamını da izleyebilirsiniz:
    https://www.youtube.com/watch?v=aw-przzq_s4

ekrem demirli, sözlerinin sıkıntılı olduğunun o kadar farkında ki montajda kesilmesini istemiş ama ekip kesmeden yayına vermiş.

buradaki konuşma ezberci eğitim sisteminin sıkıntılarına karşı yapılmış gibi görünebilir. öyle olsa bile maksadını aşan bu açıklamada demirli, not sistemi yerine neyin konması gerektiğine dair bir önerme getirmiyor. mesela akademik yeterlilik neye göre belirlenecek, ölçümleme neye göre yapılacak, nesnelliğin kriterleri nasıl yeniden düzenlenecek buralara değinmiyor. hala idrak edemediler; islam düşüncesi yüzyıllar önce bütün -görece- saygınlığını akli referansları terk eden tebliğler yüzünden yitirmedi mi?
hesabın var mı? giriş yap