şükela:  tümü | bugün
 • hollandada bulunan ve yanılmıyorsam avrupa birliği hukuku alanında master yapanlar açısından revaçta bir üniversite
 • erik jan zürcher başkanlığındaki türkiye araştırmaları bölümünün sabancı üniversitesi tarih bölümü ile ortak yüksek lisans programı geliştirdiği üniversite. program gereği leiden'in öğrencileri bahar döneminde sabancı'da, sabancı'nın öğrencileri de güz döneminde leiden'de olacak.
  üniversite, aynı zamanda şarkiyat konusunda da köklü bir geçmişe sahip. meşhur islam ansiklopedisinin ingilizce baskısını bu üniversite yayımlamıştı.
 • master ve doktora programlarinin saglamligindan dolayi en cok tercih edilen universitelerden biri.
 • leiden da kira fiyatlarinin akil almaz tutarlarda olmasinin en muhim sebebi.kanala bakan 18 metre karelik shared room a ev sahibi 800euro fiyat koyabiliyor.tutmazsan tutma, nasilsa zorda kalan bi ogrenci bulunur gelecek ay...
 • ertesi gun itibariyle basvuru evraklarimi yollayacagim guzide universite.
 • bugun itibariyle european studies ma basvurumu kabul etmis olan universite. yerlesim, kira vs. finansal acidan gayet de girecekmis gibi gozukuyor.
 • resmi yazismalarda ve bazi binalarinda adi "rijksuniversiteit leiden" (leiden kraliyet üniversitesi) olarak da geçen, kita avrupasinin en saygin, köklü ve üretken egitim kurumlarindan biri.
 • bir saat oncesi itibariyle cognitive psychology bolumune basvurmusken clinical psychology bolumune kabul aldigim universite.*

  edit: sonunda cognitive psychology master derecesi aldigim okul.
 • william of orange şehirlerini işgalci spaniard'lara karşı cansiperane savunan leiden halkına iki seçenek sunmuştur, ya o sene leiden'den vergi almayacaktır, ya da şehirde bir üniversite açılacaktır. leiden halkı üniversiteyi seçer. (bkz: universiteit leiden) iyi ki de üniversiteyi seçerler, çünkü leiden üniversitesi açıldığı zamandan bu yana bilimin her dalında (kimya, fizik, teoloji, botanik, biyoloji, vs gibi) avrupa'nın önemli merkezlerinden biri haline gelir. üniversitenin, ilk kez bu sene, yabancı öğrenci sayısı yerli öğrenci sayısını geçmiştir, ve rektör leiden üniversitesinin eski günlerinde olduğu gibi dünya çapında bir bilim merkezi olma hedefinde olduğunu belirtmiştir açılış konuşmasında, yabancı öğrenci sayısının fazlalığından bahsederken. yabancı memlekete giden her insan karşılaştırma yapar önünde gördüğü ile ve eskiden içinde yaşadığı arasında, ve 21. yüzyılda olsak dahi, bugün, türkiye'nin herhangi bir şehrinde "vergi muafiyeti mi yoksa üniversite mi?" gibi bir seçenek sunulduğunda üniversiteyi seçecek bir nüfus, bir kültür tanımıyorum. leiden şehri nüfusunun 1575 yılında yaptığı seçime benzer aydınlıkta, ileri görüşlülükte bir benzerini ben 21. yüzyılda kendi ülkemden bekleyemiyorum.
 • yabanci ogrenci sayisi yerli ogrenci sayisindan fazla oldugu halde, e-mail yoluyla gonderdigi butun duyurulari sadece flemenkce yapan universite.