şükela:  tümü | bugün
299 entry daha
 • mevcut şartlarda çok zordur, online sistem üniversitelerde kısmen oturduğu için bu risk alınmayabilir.

  istanbul'daki öğrenci evini depreme karşı bir nebze kafa rahatlığı sağlaması ve bir öğrenci evine göre bir tık konforlu olması nedeniyle kapatmama kararı almıştık ev arkadaşımla ve ailelerimizle. hoş aile yanında değil bu evde kalıyoruz düzenimiz burada diye, çöpe giden bir para yok neyse ki. ayrıca uçuşa geçmiş kira bedellerini gördükten sonra iyi ki çıkmadık demişizdir.

  üniversite yaşamının böyle bölünmesi çok trajik fakat bu evrensel bir kriz, sızlanmanın çok da bir faydası yok ne yazık ki.
 • açılmasını isteyen de istemeyen de kendine göre haklı. ben de sağlık açısından istemiyorum açılmasını. ayrıca, açılacaksa bile bunun için çok geç kalındığını düşünüyorum. bu kadar kısa sürede ev/yurt vs. ayarlamanız çok zor ve pahalı olur genç arkadaşlar.

  küçük ve "şirin" sadece üniversite öğrencisiyle geçinen bir şehirden bildiriyorum: esnaf kaldırmış bekliyor, gelirken ceplerinizi doldurun arkadaşlar.*siz yokken, boş otobüslere bile 50 krş. zam yapıldı. geldiğinizde şehirde oluşacak fırtınayı sizin takdirinize bırakıyorum.
 • açılmaz. eylüle belki....
 • üniversitelerin açılmasını isteme sebebini sadece seks'e indirgemek ne kadar komik. bir süredir ara ara bu başlığa bakıyorum ve yazılanları okuyup sinirleniyorum. okullarımızın açılmasını istemekte o kadar haklı sebeplerimiz var ki.
  1. istediği bölüme girmek için herkes en az bir yıl canını dişine takıp çalıştı. çöp gibi bir sene geçirdi. şimdi ulaşmak için çabaladığımız güzel günleri yaşamamız gerekirken ekrana bakıyoruz.
  2. herkes normal hayatlarına devam ederken biz evde durmakla meşgulüz. işe gidenler işine gidiyor. otobüsler dolup taşıyor. buralarda corona virüs yayılmıyor tabii o yüzden sıkıntı yok.
  3. evde ders dinlemek bir meşguliyet olarak sayılmıyor ailelerimiz için. sürekli şikayet ediyorlar. yok ben evde tüm gün dursaydım evi pırıl pırıl yapardım ama sen hiçbir şey yapmıyorsun vesaire. ki yine birçok ev işini yapıyorum. sadece daha çoğu bekleniyor. neredeyse tüm kız arkadaşlarım da bu konuda benimle aynı sorunları yaşıyor.
  4. online eğitimde çok büyük haksızlıklar var. beş altı kişi discord'da toplanıp bir kişinin sınavını yapıyor. çocuk hiçbir şey yapmadan anatomi'den yüz aldı. biz o dersi geçmek için ne kadar çalışmıştık hatırlıyorum ve üzülüyorum. çoğu kişi derslere bile girmiyor. sınavdaki soruları google'da kopyala yapıştır aratıyor sadece bunu yaparak geçer nottan yüksek alabiliyorsun zaten. gerçekten çalışmak hiçbir anlam ifade etmiyor.
  5. ailesinin yanında okumayan öğrencilerin farklı bir şehirde farklı hayatları vardı. sevgilim, arkadaşlarım, yurdum, bir nebze özgür olabildiğim sevdiğim bir hayatım vardı. bunların hepsi gitti. türkiye'deki ailelerin çocuklarını kısıtlamadıkları çok özgür bir hayat sunduklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. paranı ben veriyorum o yüzden ne yapacağına karışmaya hakkım var gözüyle bakıyorlar. bunun üzerine geriye benim laf edebileceğim pek bir şey kalmıyor. canım istediği zaman dışarı çıkabilmeyi, arkadaşımla konsere gitmeyi, sevgilimle sokakta okulda yürüyüp konuşmayı özlüyorum. bu kadar basit şeyler bile aslında çok değerliymiş.

  üniversite okuduğum şehre kar yağdığı haberi önüme düşüyor üzülüyorum. hayatı kaçırıyoruz. yirmi bir yaşına girdim bu sene. yirmi yaşından ne anladın diye soracak olursan cevabı koca bir hiç. psikolojim ara ara gidip geliyor. geçen haftalarda artık tek kurtuluşun bir an önce çalışma hayatına başlamak olduğunu düşünüyordum. çünkü para kazanıyorlar, istediklerini yapabiliyor. virüs onların hayatlarını etkilemiyor. yurtdışı, yüksek lisans, akademisyen olma hayallerini direkt çöpe atıp bir an önce kpss'ye girip atanmak istiyordum. böyle bir hale geldik artık. konu okulların açılmasına gelince öğrencilikle alakası olmayan herkes, açılır açılır da şimdi onun zamanı değil, hastalık var, insanlar ölüyor minvalinde laflar ediyor. üniversitelerin açılmasının virüsün yayılmasına bu kadar çok etki etmesi gerçekçi mi? normalleşme olacak deniliyor hop kafeleri aç haftasonu yasaklarını kaldır. karantina olacak hop kafeleri kapat iki günlük sokağa çıkma yasağı getir. kimsenin yaklaşık bir senedir kapalı olan üniversiteler aklına gelmiyor bile.

  görünen o ki bu böyle devam edecek. bahar dönemini geçtim güz dönemi için bile umutlu değilim. artık hiçbir şey için umutlu değilim. finallerime çalışıyorum. biliyorum ki hiç çalışmayan ders dinlemeyen insanlar da benimle aynı notu alacak, alsınlar. bir anlam ifade etmiyor. ben kendime karşı olan sorumluluklarımı yerine getirmeye devam edeceğim. devam etmeye çalışacağım.
 • babası yök'ten emekli personel olan kozmik bir arkadaşımdan aldığım duyuma göre ikinci dönemde yüksek lisans ve doktora öğretimi yüz yüze yapılacakmış, meb'e bağlı okullar ve lisans seviyesinde öğrenim veren fakültelerinse aşılanmaya bağlı olarak %90 deniyor. zaten aşılanma takviminde de öğretmenler ve öğretim üyeleri ikinci aşamada yer alması bu duyumun doğruluğunu kanıtlar nitelikte.
 • gündemin iki ucu boklu değneğidir.

  açılmaması, eğitimin gidişatı açısından uzun vadede büyük noksanlar yaratacaktır. pek keza gençlerin psikolojisi de tükenmişlik seviyesindedir. -bu gençlerden bolca sosyopat çıkacaktır. benden söylemesi...

  açılması da eğitimin seviyesini toparlayacağı gibi tüm ülkede bir tedirginlik hali yaratacaktır, yaratmalıdır. her ne kadar okumuş etmiş çocuklar desek bile hepsinin maskesi çenesinde. birbirinin ağzına ağzına sigara içmekte ve el şakalarına devam etmekteler.

  gerçekten iki ucu boklu.
 • eylüle kadar pek mümkün olacağını sanmıyorum.
 • nöroloji, ortopedi, pulmoner vs. hiçbir stajımı hasta görerek yapmadım. yaz stajlarını dahi uzaktan gerçekleştirdik. üniversiteler açılmasın diyen arkadaşlar umarım hastaneye gittiğinizde benim gibi hasta görmemiş birisine denk gelirsiniz. ulan komiteleri bile internet üzerinden yapıyoruz böyle saçmalık olabilir mi?
 • fakülteden fakülteye değişir. tıp ve diş hekimliği fakültelerinde hali hazırda pratik eğitimleri,stajları seyreltilmiş de olsa devam ettiren fakülteler var. bu iki bölüm için acilen rutin eğitim ve stajlara geçilmesi gerekiyor. yoksa bu dönem hekimlerinden çok bir şey bekleyemeyiz
22 entry daha