şükela:  tümü | bugün
 • her seferinde "üniversitelararası kurul" şeklinde yazdığım, baş belası bir kurul işte. yükseköğretim kurulu, ösym ve yükseköğretim denetleme kurulu gibi bir yükseköğretim üst kuruluşudur. fakat arkalarda saklanmıştır (üniversitelerarkası olmasın), kimse kendisini görmesin istemektedir.
 • son dakika atağıyla yök yasa tasarısının direkten dönmesini sağlayarak bir çok bünyeyi rahatlatan rektörlerin dönüşümlü olarak başkanlık ettiği kurul...
 • bu kurulun eğitim komisyonu başkanı ege üniversitesi rektörü ülkü bayındır'dır.
 • şu anki başkanı deü rektörü emin alıcı'dır. bir de açıklaması var yakın olaylarla ilgili.

  `http://www.deu.edu.tr/…etkinlik_no=964&title=guncel`
 • her üniversitenin rektör ve dekanlarıyla, her üniversite senatosunun kendi üyeleri arasında iki yıl için seçtiği temsilciden oluşan kurul
 • 1 subat cuma gunu saat 10.30da odtude olaganustu olarak toplanacak olan kurul.
 • 28 şubat 2008 tarihinde olağanüsüt şekilde toplanmış ve emdyada rektör paşaların 28 şubat'ı diye addedilen açıklmaay imza atmışlardır. yök baskanı yusuf ziya ozcan'i 'türk üniversitelerini temsil edemez konuma geldiği'`
  sebebiyle isitifaya davet etmişlerdir.

  aciklamanin ana kismi ise su sekilde

  ''başkan olduğundan bu yana başta yükseköğretim kurulu olmak üzere tüm yüksek öğretim kurumlarında uyumlu ve verimli bir çalışma ortamı yaratmak yerine, yeni sorunlar yaratması, göreve geldiği günlerde ifade ettiği özgürlük ortamının tam tersine merkeziyetçi ve otoriter bir durumun ortaya çıkmasına sebep olması ve 'cumhuriyetin temel nitelikleri kişi hak ve özgürlüklerinin sınırlanmasına gerekçe gösterilemez' gibi sözlerle kişi hak ve özgürlüklerine sanki cumhuriyetin temel nitelikleri engelmiş gibi asla kabul edilemeyecek ifadeler kullanması nedenleriyle türk üniversitelerini temsil edemez konuma geldiği için istifaya davet ediyoruz.

  sayın yükseköğretim kurulu başkanı bu davete uymadığı takdirde sayın cumhurbaşkanımızdan üniversitelerimizin içine düşürüldüğü kaosun daha da büyümemesi ve yükseköğretim kurulu'nda hukukun üstünlüğünün geçerli kılınması için kendisini görevden almasını arz ederiz.''
 • doçentlik başvuru, yayın gönderimi falan gibi dönemlerde telefonları kesinlikle açmayan kurum. 5 tane asil jürinin ikisi "yurtdışına gidiyoruz" gerekçesiyle dosyaları teslim almayı reddediyor, üak'tan ses çıkmıyor, ben de mal mal oturuyorum böyle.
 • "doçentlik jürileri de tamam"

  toplantiya ellerinde basılmış komisyon listeleriyle geliyorlar. üniversiteler arası kurul üyesi olan muhafazakar öğretim kadrosu çok hazırlıklı.

  üniversiteler arası kurul sayısı 170’e ulaşan üniversite rektörleri ile her üniversiteden bir temsilcinin katıldığı yaklaşık 340 öğretim üyesinden oluşuyor. son yıllarda kurulan üniversitelere atanan rektörlerin çoğu aynı görüşü temsil ediyor. dolayısıyla, üniversiteler arası kurul’da artık o görüş çoğunlukta.
  kurulun görevlerinden biri de, komisyon seçmek. kurul komisyonları seçiyor, komisyonlar doçent jürilerini belirliyor.
  doçent olmak için her yıl ortalama dört bin öğretim elemanı üniversiteler arası kurul’a başvuruyor. nisan ve ekim aylarında. dört bin öğretim üyesi, kendi alanına göre dört bin ayrı jüride sınava giriyor. her jüri üç ile beş kişiden oluşuyor. bu durumda komisyonlar jürilere on bine yakın öğretim üyesi seçiyor.
  fizik, tıp, hukuk, edebiyat gibi, her bilim dalına göre otuzdan fazla komisyon var.

  hepsi değişti

  üniversiteler arası kurul’un bir ay önceki toplantısında muhafazakar üyeler bu komisyonların kaldırılmasını, yeniden belirlenmesini istiyor.
  komisyonlar değişecek, jüriler değişecek, doçent olmanın ölçüleri değişecek. kurul’da tartışma çıkıyor, oylamaya gidiliyor, çoğunluk komisyonların değişmesine karar veriyor.
  geçen haftaki toplantıda bu karar doğrultusunda yeni komisyonlar seçilecek. bir de görülüyor ki, belli eğilimi temsil üyeler ellerinde basılmış listelerle katılıyor toplantıya. doçentlik jürilerini seçecek komisyon üyeleri çoktan belirlenmiş bile. bir oylama, basılı listelerdeki isimler artık yeni komisyon üyesi.
  yeni komisyonların üyelerinden bir kaç örnek vermek istiyorum.

  organize yapi

  dilbilim komisyonu: yeni üyeler ardahan, düzce, kocatepe, yıldırım beyazıt ve yeni yüzyıl üniversitesinden. dilbilim için dil tarih coğrafya fakültesi var, istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi var, nerede onlar, hikaye.
  matematik komisyonu: amasya, inönü, erzurum teknik, kocatepe, fırat üniversitesinden. koca itü’den, odtü’den nazarlık tek üye yok.
  cerrahi tıp bilimleri komisyonu: bezm-i alem, 18 mart, ege, gazi, atatürk üniversitelerinden. nerede hacettepe, cerrahpaşa, ankara tıp.
  köklü üniversitelere yüz verilmiyor, çünkü oralarda bizden olan epey az. oysa, komisyonlar bizden olmalı ki, bizden olan jürileri seçsin, jüriler de bizden olanları doçent yapsın.
  üniversitelerde eskiden çok siyaset yapılırmış, iddiası var. ya bu ne? siyasal ölçü akademik ölçünün önüne geçmiyor mu? üniversitelerde son manzara bu, ötekileştirme. dışlanan köklü üniversiteler çok rahatsız.

  http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/19171418.asp
 • bu kuruma telefon ile ulaşmanın imkanı yoktur. boşuna denemeyin.

  bu yıl içinde farklı tarihlerde 4 veya 5 kere bu kuruma telefon ile ulaşmayı denedim ama ulaşamadım.

  bugün yarım saat farklı numaralardan denedim ama gene cevap yok.

  santraline ulaşmak imkansız.

  direkt hatlara cevap yok.

  bugün ulaşsam tek soracağım hayattamısınız?, yardım lazım mı olacaktı.

  o kadar meraklanmış durumdayım.

  iyilerdir umarım.

  not: ankara içinde olunca ulaşmak kolay oluyor ama telefon diye bir cihaz var.
  neden herşeyi yüz yüze çözelim ki?