şükela:  tümü | bugün
 • 2017 türkiyesinde vuku bulan olay.sayı geçen senenin neredeyse 4 katı.geçen sene 60 bin 147 kontenjan boş kalmış. kaynak/2016

  2016'da devlet üniversiteleri lisansda yüzde 96 , önlisansta yüzde 93 oranında dolmuş.vakıf üniversiteleri ise lisansta yüzde 91, önlisansta ise yüzde 85 oranında bir doluluk yakalamış.

  2017'de ise devlet üniversiteleri lisansta yüzde 93, önlisansta ise -sıkı durun- yüzde 63 oranına düşmüş .vakıf üniversiteleri de lisansta yüzde 81, önlisansta yüzde 61 oranına düşmüş.

  görüldüğü üzere önlisansı tercih etme oranında ciddi bir düşüş var ; devlet üniversitelerinde bu düşüşün oranı yüzde 30,vakıf üniversitelerinde ise yüzde 24.lisansta ise her ne kadar devlet üniversitelerinde önemli bir düşüş olmasa da* vakıf üniversitelerinde lisansta yüzde 10 oranında düşüş var.

  edit : `@kodon` mesaj attı, meslek liselilerin yüksekokullara girişte aldıkları ek puanlar kaldırılmış,bu sebepten ötürü kontenjanlar boş kalmış zira öğrenciler barajı geçecek kadar doğru soru cevaplandıramıyorlarmış.eğer gerçek sebep buysa durum daha vahim,üstüne üstlük baraj puanı da düşürüldü geçen sene.

  --- spoiler ---

  2017-ösys yerleştirme sonuçlarına göre 994 bin 766 aday üniversite tercihi yaptı. üniversitelerin örgün lisans ve ön lisans programlarına yerleşen aday sayısı 696 bin 241 oldu. üniversitelerin örgün lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere, 214 bin 430 kontenjan boş kaldı.

  ösym, 2017-ösys yerleştirme sonuçlarına ilişkin sayısal bilgileri internet sitesinden paylaştı.

  buna göre, tercih yapma hakkı olan 1 milyon 846 bin 880 adaydan 994 bin 766 kişi tercihte bulundu.

  tercih değerlendirme sonucunda, üniversitelerdeki örgün eğitim verilen 910 bin 671 kontenjandan 696 bin 241'ine yerleştirme yapıldı.

  boş kontenjanlar

  üniversitelerdeki örgün lisans programlarına 422 bin 950, ön lisans programlarına ise 273 bin 291 aday yerleşti.

  lisans programlarında 50 bin 817, ön lisans programlarında ise 163 bin 613 olmak üzere 214 bin 430 kontenjanın boş kaldığı görüldü.

  örgün öğretimdeki devlet üniversitelerinin lisans programlarında 26 bin 967, ön lisans programlarında 127 bin 682, vakıf üniversitelerinin lisans programlarında 16 bin 40, ön lisans programlarında 33 bin 185, kktc'deki üniversitelerin lisans programlarında 6 bin 836, ön lisans programlarında 2 bin 700, yurt dışındaki üniversitelerin lisans programlarında 974, ön lisans programlarında 46 kontenjan boş kaldı.

  aöf dahil yerleştirme sayıları

  ösys'ye başvuran aday sayısı 2 milyon 265 bin 844 olurken, üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile açıköğretim fakültesi'ne (aöf) yerleşen aday sayısı ise 825 bin 244 olarak duyuruldu.

  son sınıf düzeyinde ösys'ye başvuran 960 bin 410 adaydan 334 bin 834'ü, önceki yıllarda yerleşmemiş 632 bin 722 adaydan 313 bin 962'si, daha önce yerleşmiş 442 bin 542 adaydan 103 bin 812'si, bir yükseköğretim programını bitirmiş 193 bin 715 adaydan 57 bin 426'sı, yükseköğretimden kaydı silinmiş 36 bin 455 adaydan 15 bin 210'u üniversitelerin lisans, ön lisans programları ile aöf'ne yerleşti.
  --- spoiler ---

  kaynak ve doluluk oranları tabloları
 • önlisanstaki düşüşün temel nedeni sınavsız geçişin bu seneden itibaren kalkmış olması.vakıf üniversitelerindeki kontenjan açığının artmış olmasının temel nedeni de muhtemelen burslu kontenjanlar azalırken burssuz kontenjanların artması.
 • millet anladı mk. bu boktan üniversitelere gitmekle kaybedilecek zamanı kaportacıda harcasa hiç değilse para kazanabileceği bir mesleği olur.
 • çok şükür millet akıllanmış da üniversite okumadan işsiz kalıyor.

  üniversiteli işsiz olmak daha kötü. bakkal neyim açarlar hiç değilse.
 • hocası olmayan üniversiteleri tercih etmeyen öğrencilerin oluşturduğu durumdur. neden tercih etsin ki? hoca yok, okul yetersiz, yurt yetersiz, çoğu şehirdeki esnaf ve ev sahibi dışarıdan gelen öğrenciyi geçim kaynağı olarak görüyor.

  fen edebiyat fakültesi bünyesindeki bölümlerin formasyon saçmalığı, temel bilimlerden mezun olanların işsiz kalması, ihtiyacın çok çok üzerindeki mezun sayısı ve geleceğe umutla bakamamak sonucunda tercih yapmayan öğrencilerin varlığı, her ile üniversite yapmakla eğitim kalitesinin yükselmeyeceğini gösteriyor.

  spesifik bir bölüm veya iyi bir okulda öğrenim görmüyorsa, birçok mezun polis olmak çırpınıyor. anadolu üniversitelerinin çoğunda durum belli, kendini geliştirememiş akademisyen öğrenciye nasıl yol göstersin? eğitim alanı olan üniversitede siyaset batağına saplanmış idareciler ne kadar faydalı olabilir? hangi rektörün şu an bağımsız olduğu söylenebilir?

  eğitim politikasında ülke yararına önlemler alınmazsa, yarın bir gün ilahiyat fakültesi mezunları da dahil olmak üzere birçok mezun zarar görecek, birçok üniversitede bölümler kapanacaktır.

  evrim kelimesinin yasaklandığı bir ülkede kim biyoloji okumak ister? sanata ucube denilen yerde arkeoloji okusan ne olur? deve sidiğinin insana faydalarının tartışıldığı zamanda felsefe okumak ne işe yarar? hoşafın bilim ödülü aldığı bir kafa yapısında senin okuduğun fizik bölümünü kim ne yapsın? kahvehanelerde herkes politikacı, sen siyaset bilimi ve kamu yönetimi okumuşsun ama ne anlatabilirsin insanlara?

  önümüzdeki sene daha çok kontenjanın boş kalacağına bir işarettir bu durum.

  edit: üniversite okumanın insana birçok değer katacağı görüşündeyim. insan, kendini geliştirmek için üniversiteye ihtiyaç duymayabilir ancak üniversiteler; hocalarıyla, yaşantısıyla, kültürüyle bir insana çok faydalı olur. eleştirdiğim nokta, genel itibariyle üniversitelerin ve eğitim sisteminin değersiz olmasıdır.

  mezun bir işsiz.

  edit2: merili evin uyarısıyla 'pozirif bilimler' kısmı 'temel bilimler' olarak değiştirildi. kendisine teşekkür ediyorum.

  bu sefer bir akçomar bile diyemeyeceğim; bokçomar uyardı, hoşaf bilim değil girişimcilik ödülü almış ancak okuyanlar ne demek istediğimi anlamışlardır diye düşünüyorum. beni uyaran bu bokçomarın nicki bende kalsın, kendisi deve sidiği falan içiyormuş ve işsiz olmama şaşırmamış.
 • herkes paranın olduğu veya popüler bölümlere yönelirse boşluklar oluşur tabi. bir sonraki tercihte yerleşemeyenler su ürünleri bilmem nesi bölümlerini de dolduracaktır.
 • üniversiteye yerleşip de 4 yılın sonunda işsiz kalmayı yeğlemeyen insanların yol açtığı durumdur.
 • vakıf üniversiteleri için konuşursak kıytırık önlisans bölümlerinin fiyatı bile 20 bin tl bandına dayandığı için çoğu bölümler boş kaldı doğal olarak. bu krizde kimse dönüşü olmayacak bir şey için o parayı vermez. ben meslek lisesinde rehber öğretmenim. bu sene üç yüz elliye yakın öğrencimiz mezun oldu. tercih döneminde okuldaydım. toplamda altmış öğrenci falan geldi tercihe. meslek lisesi olduğumuz için öğrenciler son sene staj yapıyor. bazı öğrencilerimiz bitirdikten sonra staj yerinde çalışmaya devam ediyor. bu öğrenciler işten çıkıp şehir dışında veya özel üniversiteye önlisans okumaya gidelim mi diye soruyor. ben hepsine açıktan okuyun gitmeyin diyorum. çünkü biliyorum ki gidip okuyup gelse de aynı işi yapacak ya da işsiz kalacak. en azından şimdi bir işi var. bu kadar lisans mezunu işsizken mesleki alanında çalışmaya devam etmesi daha mantıklı bana göre.
 • "milletin ve ümmetin umudu" olan imam hatip liselerinin başarısızlığı göz önüne alındığında şaşırtıcı olmayan durum.

  lys yerleştirme sonuçlarına göre anadolu lisesi mezunu 396 bin adaydan 138 bini, fen lisesi mezunu 22 bin adaydan 12 bini bir lisans programına yerleşirken, 222 bin 925 imam hatip lisesi mezunundan sadece 40 bini lisans tercihlerine yerleşebilmiş.

  yani sınava giren her 5 imam hatipliden sadece 1’i üniversitelerin lisans programına girebilmiş.

  sınava giren öğrencilerin yarısı tercih yapmış sadece.

  anadolu ve fen lisesi mezunları kontenjanlar arttığı için ele ayağa düşen okulları beğenmiyor, imam hatip lisesi mezunları da o okulları kazanamıyor. işte durum bu.

  (bkz: imam hatipler kapatılsın)