şükela:  tümü | bugün
 • neye istinaden devam ettiğini anlayamadığım ortaçağ uygulaması.

  hayır ilaç denen şeyin içinde ne olduğu prospektüsünde yazıyor. ilacın ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını doktor biliyor. herhangi bir eczanede çalışan insan sayısının yarısından fazlası eczacı değil. ilacı üretenler büyük ilaç firmalarındaki kimyager, doktor ve mühendisler. yıl olmuş 2018...

  bunun eğitiminin lisede değil de üniversitede bir bölüm olarak verilmesindeki sebep ne peki? bunun lisansına sahip olmayı gerektirecek kalifiye şartı nedir? eczacıların kazandıkları parayı hakettiğini düşünme sebebi, bu üniversite eğitimlerinin sonucu verilmiş diploma mı yani şimdi? ne için? iki satır latince ezberledikleri için mi?

  çok ilginç.
 • genelde ilahiyat fakültesi ve edebiyat fakültesi bölümleri tarafından çap yapılarak okunulur.
  3.50 ortalama yapan herkes babalar gibi girer o bölüme.
 • kısmen katıldığım tespit. sanırsam bu bölümün okutulmasının sebebi eczanede çalışan kişinin de ilaçlar hakkında bilgi sahibi olması gerekliliği. bakkal gibi olmasını istemiyorlar heralde. zaten eczaneden ilaç alırken eczacılar çeşitli tavsiyelerde bulunuyorlar genelde.
 • hastanelerde ilaç otomatikleri yayginlasmasiyla birlikte dükkanda esnaf gibi oturup eczacilik yapma devri kapanir büyük ihtimal. barkod okutarak insanlarin recetedeki ilaçlari aldigi kalfasiz eczaneler var artik.
  ayrica bir cok avrupa ülkesinde ilaclari muayeneden sonra doktordan alirsiniz veya o an o ilac yoksa en kisa sürede postayla adresinize ulastirir haa eczaneler yok mu peki var. ne is yaparlar hafif agri kesiciler, ortopedik ürünler, pisik kremi, kayganlastirici, kozmetik b.k püsür satilan yerlerdir
 • oyy kıyamam puanın mı yetmedi senin ?

  eczacılar boş ve kolay para kazanıyor vs. diyenler atomu parçalayarak mı para kazanıyorsunuz? okuyun üniversiteyi, siz de kazanın çok kolaysa. çıkarın şu at gözlüklerinizi, bir şeyi eleştirmeden önce derinine inin. vay efendim eczaneye gitmeden para kazanan var. çimentodan çalıp bina diken inşaat mühendisi de var, hamile olmayan kadına kürtaj gösterip sgk’dan para alan doktor da. ama işlerini hakkıyla yapan, size gereksiz gelen prospektüslerde yazıyor işte dediğiniz bilgileri hastaya anlayacağı şekilde aktarıp hayat kurtaran eczacılar da var. sara krizi geçiren hasta kendini eczaneye atınca ilk müdahaleyi yapıp hayat kurtaran da var. sallamayın bilip bilmeden yani.

  edit:imla
 • olmasına değil ama insanların o bölümü yazmasına şaşırdığım durumdur.

  lan olm ben kıçı kırık iki farma dersini verene kadar sevişilmedik noktam kalmadı 4 yılda zor verdim dersi... adamlar 5 sene farmakoloji üzerine okuyor...

  manyak mısınız olm? başka işiniz mi yok lan!
 • hazır fazla kimse yazmamışken uplanmaması gerektiğini dile getirmek istediğim başlık. zira son günlerde gördüğüm bu tarz başlıkların hiçbirinde, insanların gelip ciddiye alıp sayfalarca yaptığı bilimsel açıklamaların da; yol yordam göstermelerinin de dikkate alınmadığını, aynı cehalet dolu söylemlere devam edildiğini gördüm. ne eczacılar, ne doktorlar, ne teknisyenler, ne de bilinçli hastalar kendini yorsunlar.