şükela:  tümü | bugün
  • öğrencilere dönem veya yıl dondurma hakkı gelmeli. okuluna devam etmek isteyenler etmeli. online eğitim hiçbir şeyi ölçme gücüne sahip değil. psikoloji zırladı durdu ama tüm akademik disiplinlerde eğitim ancak doğrudan etkileşim ile mümkün. bunu bazılarının kötü yapması herkesin kötü yaptığı anlamına gelmez. virüsün gücünün ne zaman azalacağı bellisiz. eğer salgının bitmesini bekleyeceksek bu sene birinci sınıfa başlayacak öğrencilerin kampüs bile görmeden mezun olabileceklerini belirtmek lazım.
  • anladigim kadarıyla çalışkan öğrencilerin dert edindiği konu gano yarısı. ülkemizin güzide bir üniversitesinin veteriner fakültesinden 11 yıl önce 2,6 gano ile mezun oldum üzerine doktorama devam ettim, ikisi türkiye’de olmak üzere 5 farklı firmada çalıştım ama bu zamana kadar ne bir öğretim görevlisi, ne bir işveren bana gano mu sormadı. salgınızı ve sevdiklerinizi düşünün. bu çağda kendinizi geliştirmek için okullara ihtiyacınız yok.
  • merak ettigim. ama daha cok merak ettigim (bkz: proficiency sınavlarının online olma ihtimali) gercekten proficiency sinavlarinin online olma ihtimali kactir?
  • ekim ayında okullar açılırsa 7 ay boyunca oturmadığım eve kira vermiş olacağım.binlerce lirayı boş yere savurdum,savurmak zorunda bırakıldım çünkü önce 3 hafta dediler sonra,1 haziran dediler,sonra eğitim yazın olacak dediler sonu bir türlü gelmedi.bıktım arkadaşlar bıktım ben bu devlet tarafından mağdur edilmekten,zor durumda bırakılmaktan bıktım.ya bir kişi kesin olarak çıkıp şu olacak ya da şu olmayacak diye niye açıklama yapmıyor? işinizi düzgün yapın belirsizliği ortadan kaldırın.insanlar bari yurt,ev işlerini halletsin.

tanım:bir belirsizlik.
  • üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlaması yuzbinlerce kişinin şehir değiştirmesi anlamına da geliyor. yurtların ve öğrenci yemekhanelerinin de açıldığını hesaba katarsak salgın hastalık ile ilgili risklerin çok fazla artacağı anlamına gelir bu.
    yöneticilerin buna cesaret edebileceklerini hiç sanmıyorum.
  • yüksek ihtimalle online

(içeriden bildiriyorum)
  • yök başkanı nerelerde gören oldu mu?
  • yök'ün öğrencileri belirsizlik halinde bırakması olayı tamamen utanç vericidir. milyonlarca üniversite öğrencisinin kafasında milyonlarca soru işareti varken hala neyi bekliyorlar anlamış değilim. meb çıkıp zibilyon tane açıklama yaptı bu süreç boyunca ama bir de bu kuruma bakıyoruz. sessiz sinema oynuyorlar sanki.

edit: ben bunu yazdığım sıralarda yök açıklama yapmış. 1 ekim 2020 tarihinden sonra açılması planlanıyor üniversitelerin. söyleyecek çok şey var ama neyse.
  • belirsiz bir durum aslında yoktur. elbette online olacaktır. diğer türlüsünün olma ihtimalini cidden düşünen var mıdır? hastaneler şu anda bile tıklım tıklım iken kış ortasında yüzlerce öğrencinin şehirler değiştirip, aynı yurtlarda kalması ve sorunsuz bir pandemi dönemi geçirememiz mümkün olmayacağına göre ve insan olarak o kadar da değersizleşmediğimizi umduğumuza göre online eğitim olacaktır.

aşı bulunması bahar dönemini pozitif yönde etkileyebilir. başka da bir işe yaramaz aşı. sonrası yaz zaten, kalan sağlar yine tatil matil yaparlar. kışı komple iptal edip eğitimi yaza kaydırsalar da stres olmadan bir kış geçirsek çok şey istemiş olmuş oluruz o yüzden herkes online eğitim olacakmış gibi davranmalı. son olarak "halkı infiale sürükledi" diye dava edilmemek amacıyla "siz yine de beni ciddiye almayın aman" derim.
  • hibrid olarak başlayacak arkadaşlar. fakülte veya bölüme özgü olarak haftada 1 veya 3 gün arasında yüzyüze ders, geri kalan dersler online olacak. bununla birlikte vaka artışları böyle giderse çevrimiçine iki ay içinde dönebiliriz.