şükela:  tümü | bugün
  • verilen uzaktan eğitimler içerik ve kalite bakımından örgün eğitimin yanına maalesef yaklaşamıyor. özellikle askenron işleyen çoğu öğretim görevlisi dersi canlı anlatmak yerine youtube gibi mecraların konu anlatım videosunu atıyor, video atmayı geçtim içeriği boş pdfler, atılıyor ve ders anlatılmıyor. senkron olanlarsa kısa süre belli belirsiz aksaklıklarla verimsiz bir ders anlatıyor. bir yandan da teorik olmayan, online olarak alınması mümkün olmayan dersler var. tamamen kaotik verimsiz bir eğitim ortamı oluştu. üstelik bahsettiğim üniversite en iyi devlet üniversitelerinden biri. bu dönemin iptali yapılacak en iyi seçenek olacağını düşünüyorum. örneğin mühendislik diploması alacak birinin böyle kaotik, içi boş, verimi minimum olan bir eğitim alarak dönemi geçmemesi gerekiyor.
  • eksik kalan 3 aylık eğitimi de 1 tık düşük kalitede alalım ölmeyiz.

bu kadar bencil olmayı bi bırakın ya
    ailelerin yurtlara vakıf üniversitelerine verdikleri paralar ne olacak ?
    okulu sınıf geçme sisteminde olanlar ne yapacak 1 seneleri mi gidecek ?
    planlarını mezun olma üzerinden yapan son sınıflar ne olacak ?
    okulu uzayıp tusu kaçıran hekimler nasıl telafi edecek ?
    tüm öğrenciler 1 dönem geriden gelirse seneye üniversiteye başlayanlar da eklenince ders seçimleri nasıl olacak dersler fazla kalabalık olmayacak mı ?
  • dönem iptalinin kime, ne faydası var?

çevrim içi öğrenimin, örgün öğrenimin yerini tutmayacağını düşünüyorum. zaten insanlar uzaktan öğrenim tercih etselerdi, açıköğretim yazarlardı.

ama bu sene mezun olacak insanlar var... onlar ne yapacak dönem iptal edilirse? azıcık mantıklı olalım.

hocaların tecrübesizliği, özensizliği ve eksikliği, dönemin iptalini gerektirmez. amfide derse girermiş gibi layıkıyla çevrim içi ders veren hocalar da var sonuçta. ama şu sayfaları okuyun, sınavda sorumlusunuz diyen de var.
  • kardeşim ben mezun olmak istiyorum başlarım sizin kampanyanıza. kime ne faydası var bu dönem iptalinin. mezun olup da mesleğe atılmak isteyen binlerce öğrenci var kendi kafanıza göre kampanya üretmeyin biraz insanları da düşünün.
  • seneye mezun olursun kardeşim
  • seneye mezun olurmuşmuşum.
    (bkz: gerizekalı turnusolü başlıklar).
  • işin içinden biri olarak şöyle söyleyeyim, dönem iptali imkansız senaryo. uzaktan eğitim ilk senaryo. olmadı yaz okulu modunda sıkıştırılmış (7 hafta) bir telafi programı uygulanır. ama dönem iptali? yoo dostum yoo.

edit: birçok üni zaten 4-5 hafta ders yapmıştı, 5 haftalık zip bir telafi programı yeter akts doldurmaya. ama yine de her türlü en cazip alternatif uzaktan eğitim.