şükela:  tümü | bugün
187 entry daha
  • devletin öğrencilere ucuz internet sağlaması gereken rezalet durumu.
  • esas sıkıntı iletişimsizlik. okulların kapalı olması bunda etkenlerden biri tabi ama esas etken sınav takvimleri. üniversitelerin sınav takvimleri tamamen belirsiz. nasıl bir yol izleyeceklerini dahi bilmeyen akademik ve idari kadro derme çatma materyalleri bir araya getirerek uzaktan eğitime başladığını duyuruyor. hiç online eğitim yapmamış olsak bize yedirecekler.

sabahtan 2 tane derse böyle izleyici olarak katılma şansım oldu. birincisinde bağlantı problemi aşılamadı, hadi o zamanla alışılır çözülür ama esas sorun hocaların tamamen power pointi okuması üzerine kurulu bir ders işlemesiydi. 10 yıldır verdiğim dersler bana gösteriyor ki, bu eğitim sisteminde bu çocuklar başarılı olamaz. bu çocuklar sınıfta dahi dersi dinlerken anlamıyor, şimdi online olarak yazmadan takip etmesini ve kendi çalışmasını bekliyoruz.

kısacası önce ösym'nin çıkıp sınav tarihlerini güncellemesi ve üniversite sınavına girecek gençlerin kafasındaki soru işaretlerini gidermesi gerekiyor. sonrasında üniversitelerden saygın hocaların çıkıp, uzaktan eğitim altyapısının ve ders materyallerinin hazırlanmasının zaman alacağını açıkça söyleyip, yaz döneminde bahar derslerinin devam edeceğini bu süreçte akademisyenlerin materyal hazırlamaya zaman ayıracağını, eğer karantina süreleri ayları bulursa derslerin online eğitime hazır olacağını bildirmesi gerekiyor. yök'ün başlayın emriyle olacak işler değil bunlar. aksi takdirde 3 midterm 1 final, 2 midterm 1 final olarak belirlenen sınav takvimi verilecek derme çatma eğitimle sadece 1 final yapılarak, öğrenciler mağdur edilecek gibi duruyor. online sınava birçok eğitmen kopya çekilir fikriyle karşı çıktığı için online sınavlar yapılmayacak gibi duruyor. bu çekincelerinde haklılar daha şimdiden en az 10 öğrencim hocam sınavlar online olursa soruları çözebilir misiniz, fiyatı ne kadar olur ya da yapacak birilerini bulabilir miyiz diye gayri ahlaki sorular sormaya başladılar bile.

edit: türkçe kelime yazımı hatası
  • patlar arkadaşlar patlar. bizim elimizdeki altyapılarla onlarca üniversitenin kaç fakültesinin kaç bölümünün kaç öğretim elemanının kaçar tane dersini yükleyebileceğiniz bir sistem yok. o sistemden koştum geldim. daha önce de detaylı şekilde yazmıştım. baktım çok tuttu, ikincisini çekelim madem. şakalar komiklikler.
    değişim, dönüşüm sancılı tabii, kolay olmuyor. biz de online eğitim mevzusuna hakim değiliz, haliyle eğitimzede olmanız işten bile değil. üzgünüm sizler adına. vallahi suç öğretim üyelerine siz bu işi biliyor musunuz, etkili şekilde yapabilir misiniz diye hiç sormadan çat diye bu sisteme geçen yönetimlerin. yaz okulu seçeneği vardı mis gibi, güya hızlıca çözüm bulduk. kervan yolda düzülürken, arada teleferik olacaklar sizlersiniz. espriler şakalar ohh ohh. bize de ilk etapta online sistemler üzerinden olcak denildi, ee iyiymiş soru-cevap, tartışma vs olur diye düşündük. sonra mevzu videoları farklı programlarda çekip youtube kanalı açıp oradaki linkleri uzaktan eğitim sistemine gömme yoluyla ekleme şeklinde vuku buldu. youtubeun şayet yoğunluk oluşursa videoları silme gibi bi durumu olabiliyormuş. silerse sırf pijliğine tekrar yüklerim, hepsi elimde kayıtlı, uğraşsın dursun at kafaları. hayır rektörün bu uzay çağına, uzaktan eğitime geçişimizi coşkulu bir heyecanla duyurduğu 30 snlik videosu vardı üni sayfasında, link patlamış. ben çevremde alıklığımla popiyimdir, koca rektörler benden beter. tabii şu durumda bizim kaçar saatlik videolar kim bilir hangi uzay boşluğunda, solucan deliğinde sürüklenir, muamma.
    neyse işte sistemsel sorunlar halihazırda devam ediyor. videoyu çekerken kalite düşük oluyor, sesim titreşimli gidiyor diye mail atmış öğrenciler. ‘kusura bakmayın sinirlenmeyi planlamıyorum, kaliteli video arayan yallah netflix‘e’ dedim. varoşa bak sen, emek o emek. sonra işte youtubea yüklerken belli saatlerde yoğunluk oluyor, sabah 5’e saat kurup kalkıp yükledim. akşam saatlerce 99’da kaldı, olacak gibi değildi.
    esas sorunumuzsa online eğitim sistemine epey uzak içerikler. çünkü bilmiyoruz. açık ve net. yüz yüze sınıfta anlatımla, soru cevapla, tartışmayla, grup-bireysel çalışmayla, sahaya göndererek yürüttüğümüz dersleri ne şekilde hem online hem de verimli hale getiririz bilmiyoruz. iki günde geçince kendi ders videolarını çekmekten oturup da doğrusu ne diye araştırma yapmaya vaktin ve enerjin olmuyor. makyaj videosu, örgü videosu konseptiyle ilerliyoruz, bakalım. araya ismail yk allah belanı versin, bana gelen sana gelsin şarkısını eklesem öğrenciler dışında kim fark eder. onlar da vardır mantıklı bi sebebi deyip çöplemezler bence. çöpleyeni de bırakırım dersten, gölgelerin gücü adına, güç bende artık!
    içinizde hala ne anlattıkları kayıt altına alınsın da açığa çıksın diyen kendini bilmezler var. evladım çok hayalperestsin, sen hiç asistana bırakıldıktan sonra sadece dersin hocası tarafından bile doğru düzgün takip edilip geri bildirim verilen ders gördün mü? kaç yıllık köle isauralık hayatımda ben denk gelmedim ki dışardan biri gelcek de oturup zaman ayırıp dinleyip değerlendirecek. hey yavrum hey! hangi işte güçte oluyor bu? bana gerçekten sağlıklı şekilde işleyen bir örneğini ver. dersime dışardan gelen, kayıt olmadığı halde takip etmek isteyen öğrenciyi geri çevirmedim, kim gelirse gelsin, düzeni bozmadığı takdirde dinleyebilir.
    ve hala iki hafta sonraki vizeler nasıl yapılacak tek cümle açıklama yok. bizler de sizler gibi haber gelsin diye bekliyoruz bi taraftan da bir ki üç kayıt işleriyle uğraşıyoruz. bu sisteme haftaya geçecek farklı ünilerden arkadaşlara da bekleyin, patlayınca zaten bir şey hazırlamanıza gerek kalmayacak dedim. hayırlısı bakalım. yolumuz uzun, heyecanımız yerlerde sürüm sürüm sürünüyor, artık gençlik mençlik de hikaye karta kaçtık. bakalım görcez sonuçlarını sizlerle beraber bizler de.
17 entry daha