şükela:  tümü | bugün
 • cuma günü meydana gelen özel bir üniversitede endüstri mühendisliği okuyan 22 yaşındaki özge kandemir'in vefat ettiği kazadır.

  özge kandemir, sokak girişinde arkadaşlarıyla konuşurken , ben mi yanlış görüyorum kız arkadaşları ile yolun içinde konuşuyor, bir inşaata malzeme taşıyan kamyon hızla sokağa giriyor ve kızın çantası kamyon çengeline takılıyor ve kızı altına alıyor.

  her iki tarafta ihmal var bu kadar saçmalık olmaz.

  kaynak

  https://www.youtube.com/watch?v=sjokh_-rkfa
 • hiç kalabalık, trafik vs. olmayan, kadıköy moda spor kulübü'nün hemen önünde gerçekleşmiş kaza. kamyon şöföründeki dikkatsizlik had safhada.
 • öküz kamyon şöförünün araba ve yayaların içinde tonlarca ağırlıktaki kamyonla 10'la gitmesi gerekirken en az 30-40km/s ile viraj alıp,frene bile basmamasından ötürü olan durum. kurbanın da 2metre genişliğindeki kaldırım varken yolun ortasında durup konuşması ayrı durum.
 • muhtemelen, yaya kaldırımda değilde yolun ortasında durduğu için
  şöförün çok fazla ceza almayacağı kaza.
 • yolun ortasında duruyor olabilirim, delinin teki olabilirim, canıma kıymak istiyor olabilirim, kendimden geçmiş olabilirim...

  ezmeniz mi lazım amk? bunun yanlış olduğunu öğrenmem için ölmem mi lazım?

  kızların yolun içinde durmaları yanlış ama burda başka bir detay var dikkat edilmesi gereken; kamyoncu sola dönüyor. yani mi? yanisi şu ki bu adam, kızı altına almadan önce en rahat görebileceği şekilde yaptı dönüşünü. çok dar alsaydı, kızı kamyonun önüne katardı lâkin virajı kararında aldı, almadan önce kızları gördü ve umursamadı. işte bu yüzden, bence, kamyon şoförünün bedel ödemesi gerekir.

  trafikteki kasti adam öldürmelerde bile ceza veremeyen türk adalet sistemine sevgilerle...
 • yolun ortasında da dursam gelip beni birinin mi ezmesi gerek yok efendim kızdada hata varmılşta yok efendim yolun ortasında konusuyormusta lan bu ülkede millet 200 km ile gelip yaya kaldırımda çarpıyor ceza almadan cikiyor böyle şerefsizlikler varken bu ülkede kızcagız arkadasıyla iki kelam ediyor kaldırım kenarında şerefsiz kamyoncu dönüşü bile sıkıntılı.. kızın artık çantasınamı takıyor neresinden sürüklüyor belli degil ama feci bir kaza seklinde gerçekleşiyor masum ve hiç birşeyden haberi olmayan kızcagıza çarpıyor..
 • daracık yolda dirft yapar gibi dönen bir katilin neden olduğu kaza. o kamyonla o kadar hızlı dönüş yapamazsın. o kadar büyük bir aleti kullanıyorsan önüne bakarken arka tekerin nereye basacağını kestirmen gerekir.

  şöför kadınları gördü en azında korna çalarak uyarması gerekirdi.
 • yayayı suçlayan götelekleri göstermiş olay. lan çükübik yaya o yaya. yolun ortasında da bekleyebilir. amına kodumun memleketinde eğitimli dediğin adamlar bunları yazıyorsa..
 • yolun ortasında durup arkadaşlarıyla konuşan kişinin yaşadığı durum.

  vefat eden kişinin, periferik görüşü kısıtlı olabilir, işitme kaybı olabilir bu yüzden zamanında yolun ortasından çekilmemiş olabilir ancak yolun ortasında neden durup sohbet ediyor olduğunu açıklamaz.

  kamyon şöförü zaten dönüşü geniş bir açıdan yapıyor ve görmüş olduğu yayaların muhtemelen çekileceği tahmininde bulunuyor. burada şöförün hatasından çok yol ortasında konuşmayı seven insanlarımızın hatası var. iki adım atarak kaldırıma çıkıp konuşmak zor olmasa gerek.

  yol istikametine göre şöför sola döndüğü için yayaya yol verme kuralı da yok. sağa dönüş olsa ve yayayı ezmiş olsa 'sağa dönüşlerde yayaya yol ver' kural ihlali sebebiyle kusurlu bulunması gerekir. ancak burada yapılan sola dönüş, geniş açı ile yapılmış ve yol ortasında durmaması gereken yayalara da kaçmaları için yeterince zaman tanımış. bunun bir nedeni ise siyah kıyafetli kadının aracı fark edip ileriye atılmasından anlayabilirsiniz.

  ölen kişinin olay anında ki bir diğer yanlışı ise araçların geliş yönüne göre kafasını ters istikamete çeviriyor oluşu. gelin beni rahatlıkla ezin demekle şu yapılan yanlışlar arasında fark yok.

  okullarda artık 'önce sağa, sonra sola sonra tekrar sağa bakın' kalıbını öğretmiyorlar sanırım. çocuklarımıza, gençlerimize yollarda ki geçiş düzenini anlatın. komik gelse de, basit olsa da anlatın. yoksa sonucu böyle olur.

  ek not ; yaşadığı ülkenin türkiye olduğunu unutup, eğitimli insan olmakla alakalı dem vurmayın. yaşadığınız ülkenin dinamiklerini öğrenin. yabancı arkadaşlarıma sadece trafik akışının neden böyle olduğunu ve nasıl karşıdan karşıya geçmeleri gerektiğini anlatabilmek ve onları bu duruma alıştırmak için 3 ayımı harcadım. bu insanlar 20 ile 35 yaşları arasında değişen yaş oranlarına sahiptiler.