şükela:  tümü | bugün
  • bu i$i yapanlarin bazisi diger insanlarin rahatsiz olmasinin sebebinin hijyenik ve estetik kaygiyla ilgili oldugunu anlayamaz. kendi yaralari uzerine gocunur lafi ba$ka yerlere cekerler...

(bkz: yarasi olan gocunur)
  • bir de bunun işyeri tuvaletinde abdest alan modeli vardır. hem de ayakları lavaboya sokarak, etrafı sırılsıklam bırakarak
  • odtü hazırlığa yeni başladığımda, öğle vakti hazırlık kantinindeki tuvalette gördüğüm ve tiksindiğim olaydır. lavaboların istisnasız hepsini; kulağını, ayak parmağını yıkayan ve bunu temizlik namına yaptıklarını zanneden insanlar işgal etmişti. az ötede bu işi için mescid varken, ne adapla ne de mantıkla örtüşen bu tutumu halen anlayabilmiş de değilim...

üç sene sonra gelen edit: sözlükteki muhterem din kardeşlerimizin, kendilerine hakaret ettiğimi ileri sürerek mesajlar göndermemelerini fakat genel bir cevap olarak telakki etmelerini rica ederim: "yapılan eylemi tenkit ettiğim muhakkaktır fakat onun ötesinde tahkire varan, muhakkirâne bir uslûb göremiyorum. buna mukabil, üniversite öğrencisi için ders arasında mescide koşmanın bir ihtiyaç lüzumu olduğu kanaatinde kat'a değilim. kaldı ki kütüphanenin altında bu iş için bir yer tahsis etmiş idare, fakat itirazın dillendiği zaviyeden bakarsak, her bina için böyle bir tahsisat gerekir ki üniversitenin ihtiyaçları nazarında bu talebin mantiklı bir isnadı olmadığı da aşikardır."
  • abdest almak için evinde, iş yerinde veya diğer yerlerde lavaboyu kullanan insanların bu alışkanlıklarından vazgeç(e)memesinin bir sonucu. aslında her abdest için camiye gitmek lazım canım, hem her adımda sevap kazanılır değil mi?

üniversite lavabosunda saçını yıkadıktan sonra çantasından çıkardığı havluyla kurulanan, dişlerini fırçalayan birisiyle tanışmıştım; inşaat halinde bir evde kalıyordu. üniversite lavabosunda banyo yapsalar ses çıkarmam.
  • lavabo tasina ellerini surup teyemmum eden varsa sinir olmasi muhakkak hadise.
  • istanbul edebiyatta bir dönem sıklıkla rastlanan durum . siz sakala saça bakarken yanınızdaki eleman hobaa ayağı lavaboya götürüp dini vecibesini yerine getirir ya da yeni yıkanmış ayaklara çorap gecirmekle ugraşırdı .
  • universitelerde ergonomi dersi alan ogrenciler* * arasinda da el yikamak icin yuksekligi ayarlanmis lavabolarin oldukca zahmetli bir sekilde baska amaclar icin kullanilmasi da o derslerin biraz bosuna verildigini gosterir.

ilk gordugumde "ne lan bu flamingo gibi siralanmislar"* demistim, fakat daha sonra soylediklerimin inanc ve dusunce hurriyetine aykiriligi bir yana sagligima da negatif bir etkisi olacagini dusundugum icin bir daha bulasmadim.
  • bu işi yapan için çok da hoş ve mutlu geçirdiği anlardan birisi değildir. mecbur kalmıştır da o yüzden yapmaktadır bu eylemi. 20 küsür bin öğrencinin bulunduğu (ha baya bi küsür personeli de unutmayalım!!!) odtude yalnız 3 mescid bulunması ,bunlardan bir tanesi (odtu camisi) tam anlamıyla odtunün en ücra köşesindedir, ve hazırlıktaki mescidde de abdest alma yeri bulunmaması sonucunda abdestini utana sıkıla lavaboda alan insanlara hakaret etmek yerine, ibadet hakkını yerine getirmek isteyen kimselere bu hakkı "sözde" tanıyan sistem ve idareye eleştirileri getirmeyen kişileri baya rahatsız etmiş olduğu anlaşılan bir fiil. müslümanlar sosyalistler gibi haklarını aramadıkları için maalesef onların sorunlarının farkında olmadığınızı farzederek, farketseniz ne kadar umrunuzda olur bilemiyorum gerçi, eleştiri ve hakaretlerin cehaletten kaynaklandığını düşünüyorum.

suçlu kim mi??? haklarını aramayan müslümanlar mı? müslümanların yaptığı her harekete önyargı ve alayla yaklaşanlar mı? bunu dile getirdiğim için ben mi? bilemiyorum...