• en zenginlerin üniversite bitirmediğini söyleyen kamillere inanmayın, en fakirlerin de üniversite bitirmediğini aklınızdan çıkartmayın.

ama türkiyede üniversite olarak toplamda 10 okul olduğunu unutmayın. gidip ığdırda, inönüde,kayseride falan ailenizi maddi olarak zor durumda bırakıp üniversite okumaya gidiyorsanız gitmeyin kardeşim. bir yıl daha çalışın gerçekten üniversite eğitimi alın.
  • kendini namus abidesi gibi gösteren hiçbir kadın varlığına inanmayın. aynısı erkekler için de tabi
  • üniversiteye başlayın!

saçma sapan bölümdeyseniz bırakın!

ergen ve itici olduğunuzu en kısa sürede farkedin ve asıl gelişime açık olun!

sağlığınız dışında gerçekten dersler herşeyinizden önemli çünkü daha bir böceksiniz!

arkadaşlarınızın %90ı arkadaşınız olarak kalmayacak. yatırımınızı kafanıza ve cebinize yapın.

özel değilsin, tek değilsin. o filmi bir tek sen anlamadın o diziyi izleyen tek "cool" sen değilsin senin dinlediğin finlandiyalı grup aslında sıradan bir grup.

özel değilsin. çok iyi biri olduğunu başına iyi şeylerin geleceğini ya da bu iyiliğin keşfedileceğini düşünüyorsun ama edilmeyecek.

dikkatli ol. çok mu olumsuz oldu? bunları ben yapamadım. ama yapanları biliyorum ve üniversitedeyken onları çok mal olarak nitelerdim meğer mal benmişim.

mal olmayın. bu da son.
  • izlediğiniz dizi ve filmlerle hiç alakası olmayan bir hayat. yaşadığınız şehirde okuyacaksanız lise 5. sınıf gözüyle bakılabilir. başka bir şehirde okuyacaksanız sefillik , ev(yurt) sorunları , sürekliliği olan para akışı , hesapta olmayan harcama ve sorunlar , kızlarla home party beklerken erkeklerle batak partileri vee niceleri..
    not : ben hevesle başladım hevesim içime kaçtı.
    not2 : 5 yıl oldu okul bitmiyor aq taktikk
  • ilk günlerde düzenli gidin derslere. sonra ipin ucunu kaçırırsanız eğitim hayatınızı da noktalamış olursunuz.
  • gözlemlerime göre açık ara en rahat eden öğrencilerin davranış ve tutum şekillerini önermesem de sizin değerlendirmenize bırakmak adına şuraya bırakıyorum;

gider gitmez herkese "bende sinir hastalığı var, zaten tedavisini de gördüm, üstüme gelinince tetikleniyor".
    "bende panik atak var, üstüme gelinince kriz geçiriyorum"... diyin.

tabi bunları söylemek her zaman yetmez, birkaç kere (asla önermiyorum), biri şuradan kalk şuraya otur dediğinde kendinizi yerde yere atarsanız çevrenizi ruh hastası olduğunuza ikna edersiniz.
    böylelikle bulunduğunuz ortamda her şey size ve sizin gibi mini çakallara göre ayarlanabilir.

işbu önermediğim yerden yere atma olayını, önermeme nedenim; bu saçma davranış biçimini üzerinize yapıştırma ihtimalinizin çok yüksek olması. kalan hayatınızı sırf öğrencilikte rahat etmek adına "sorunlu tip" olarak geçirmek istemiyorsanız beyninize bu çakallığı öğretmeyin.

ayrıca asla yemek yapamadığınızı söyleyin, bu işe zorlandığınızda makarna bile yapmayı beceremeyin.

sürekli param yok diyin, bu konuda en ağlak siz olun. gerekirse gizli yiyin için...

muazzam umursamaz olun. asla başkasını umursamayın.

muazzam vurdum duymaz olun...

çok adil olun ama kendinize kadar çok adil olun. adaletinizin odak noktası kendi konforunuz olsun.

özetle ne kadar tarak kürek insan olursanız o kadar başkalarına hayatı dar etmek ve sömürmek sureti ile rahat edersiniz.

önerilerimi uygulayan arkadaşların şimdiden allah belasını versin.
  • dersinizi çalışın, sertifikalar edinin,sağda solda fink atmayın. okul bitince göt gibi kalmayın ortada. ayrıca ne yapmak istediğinize okurken karar verin ki rüzgar sizi savurmasın.
  • okulun ilk zamanları kimseyle muhatap olmayın, ilk zamanlar tanıştığın kişinin sonradan karakteri çok değişiyor. ilerleyen zamanlarda yine kimseyle çok muhatap olmayın ,sınıfta kendi halinizde takılın ama sakın pısırık olmayın ,konuşacağınız zamanı bilin ,dışarıdan ezik durmayın , dik durun. ilk zamanlar ve sonraları birçok yere davet edileceksiniz çoğuna gitmeyin.
    arkadaşlarınız başka bölümlerden olsun sizin için daha avantajlı. ortamınız genişler. tekrar ediyorum ortamınızın olmadığı-makara yapmadığınız tek yer sınıf olsun bunun haricinde her zaman kendin olabilirsin bunun avantajını çok yaşıcaksın.
    en ön sıralarsa kız ve erkek olmak üzere 2 tane çalışkan-not tutan arkadaşın olsun onun dışında üst sınıftan arkadaş edin eğer alttan ders alıyorsan alt sınıftanda arkadaşın olsun ama unutma bunların tamamı çıkar ilişkilerine dayalı yeri gelince o seni kullanıcak yeri gelince sen onu, o yüzden neyle karşılaşacağını çok iyi bil o kişilerden büyük bir beklentiye girme.
    her zaman çok gıcık ve çok zor derslerin olduğu dönem olucak, mutlaka ama mutlaka o derslerin tamamına git , hocayı çok iyi dinle , not tut ve o dersi o dönemde ver sonradan çok uğraşırsın.
    hedeflerine göre ders dinleme yada dersi geçme amacın olsun örneğin gittiğin bölümü severek yazdıysan bütün derslere gidip notlar tutup araştırmalar yap ama amaçsızca üniversite bitirmek için bir bölüme geldiysen çok kasma ama çokta salma ona göre bir oran kur ve uygula.
    eğer gelecekle ilgili planların varsa mutlaka ama mutlaka ingilizce öğren bak üstünde o kadar çok duruyorum ki mezun olunca anlıcaksın ne demek istediğimi - ingilizceyi kesin öğren programını ona gör yap.
    üniversite hayatın okul-okey-yurt üçlemesi olarak geçmesin ona göre seç ortamını biraz kaliteli olsun sanatla uğraş , sporla uğraş gerekirse tek yap ama boşa vakit harcama kendine bişeyler katıcak aktiviteler yap.
    okulun kulüp tanıtım günleri olucaktır mutlaka git tanıtım günlerinde meraklı olduğun ,dikkatini çeken ne varsa git hangi faliyetleri yaptığını hangi kursları verdilerini sor kafana yatanı ismini yaz duruma göre gidersin(benim kayıtlı olduğum gruplar=doğa sporları , su altı topluluğu , modern dans, fotoğrafçılık, tiyatro , sinema. bunların tamamında kaydım var fakat faal olarak sadece 2-3 tanesini kullanıyorum diğerlerini yeri gelince)
    bu toplulular size belli bir ortam kazandırır ama tabiki amacımız ortam değil beceri kazanmak muhtemelen okulunuzda 50 den fazla topluluk-kulüp olucak siz öğrenmek istediğiniz ve meraklı olduğunuz alanları tercih edip bilgi beceri kazanabilirsiniz.
    kız ortamıyla ilgili pek fazla detaya girmicem ,tercih meselesi ama ben kendim nasıl yaptığımı anlatayım 3 yıl boyunca hiç sevgilim olmadı sadece kısa süreli bi flörtüm oldu. onun dışında hiç uğraşmadım kız ortamından çoğu zaman kaçtım anlıcağınız mantığımı uygulamadım.
    vizelere finallere son gün çalışmayın uyku ve ders çalışma düzeniniz olsun sonradan sıkıntı yaşamayın. alttan derslerle uğraşmak zor.
    çok önemli bir madde yazcam mutlaka ama mutlaka çalışın evet arkadaş ne kadar yoğun olursan ol ne kadar ihtiyacın olursa olsun yani hangi durumda olduğunun önemli olmadan çalış peki nerde çalışayım dersen git bir dönem garson ol , bir dönem danışman ol ne biliyim birçok işte çalışabilir gerekirse temizlik yap , çocuk bak yani seçenek çok fazla şimdi neden çalıştığınızı anlatıcam insanları ve iş hayatını daha iyi anlarsınız. ülkemizin liderle değil patronla dolu olduğunu anlarsınız. biraz hayatı anlamaya başlarsınız. çalışmak size çok şey katacaktır. zorluğuna bakmaksızın çalışın.
    kitap oku , bak arkadaş eğer düzenli bir şekilde kitap okursan bölümündede başarılı olursun haftada 1 kitap bitirsen 1 senede 52 kitap bitirmiş olursun 4 yılda 208 kitap olur bu seni kendi bölümünde erken profesör yapar.
  • lise'de şöyleydik, böyledik muhabetti yapma. ilk gelenler çömez falan değildir, lise değil orası. dikey - yatay geçişi unut. hemen eve çıkma, biraz sağı solu tanı. hayatında daha rahat bir dönemin olmayacak , tadını çıkar ama b.kunu çıkarma. yeri geldiğinde derslerine çalış, gerekirse part time iş bul. okul bitince iş verenler kapına gelmiyor. eğer yanlış bir bölümdeysen hemen uzaklaş. üniversitedeki boş zaman hayatın sana verdiği geri ödemeli kredidir , o yıllarda kaybettiğin zamanı, okul bitirdiğinde katmerli olarak ödeyeceksin.
hesabın var mı? giriş yap