şükela:  tümü | bugün
  • bu kadar hatadan bu kadar karmaşadan sonra kaçınılmaz olandır. bu sistem bu yükü kaldırmamakta ayrıca bu karmaşık süreç bir çok kişinin hata yapmasına sebep olmakta. sistemin içinde olan sistemi organize eden kişiler bile işlemlerde hata yaparken öğrenciler doğru ve bilinçli tercih nasıl yaspın bu aşamaları hatasız nasıl atlatsın? bu mesele sadece sevdiğiniz işi yapın istediğiniz bölümü seçin basitliğinde bir mesele değil çok fazla dinamik var artık iş için içinden çıkılmaz hale gelmeye başladı. işin ne kadar karmaşık olduğunu anlamak için sadece puanlar ilan edildiği zaman ilan edilen sonuç kağıdına bakmak bile yeterli. orada hangisinin kullanıldığını anlamak için bile sisteme hakim olmak lazım ki burada bile bir çok hata yapılıyor. ygs'de 6 puan türü, mf'de 4 tm'de 3 ts'de 2 dil'de 3 puan türü olmak üzere toplam 18 puan türü üzerinden tercih işlemi. lise türüne göre ön lisansta ek puan lisansta mezuniyet yılına göre ek puan bunlar ilk başta aklıma gelenler. okul başarısına göre okuldan gelen puan da cabası. bu kadar karmaşada adamlar ek puan hesabını yapmaları gereken kişileri unutmuşlar. düşünün işte... bu iş basitleşmeli...
  • değişmesi gereken bütünüyle eğitim-öğretim sistemidir. çünkü üniversiteye yerleştirme yöntemi, bu çarpık, bozuk, işlevsiz sistemin bir parçası sadece. burada palyatif hareket ederek sadece üniversite yerleştirme yöntemini değiştirmek yıkılmakta olan bir evin mutfağını yaptırmak gibi bir şey oluyor. bundan önce defalarca değiştirildi. peki gerçekte ne değişti?

    yapılması gereken, eğitim-öğretimde çağdaş değerlerin ve bilimin ışığında köklü bir devrim. bunu da şu anki hükümet ve bileşenleri yapamaz.