şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: üniversiteyi üç yılda bitirmek) olayının kredisi fazla olan öğrenci versiyonudur.
  ya da biraz daha rahat bitirmek isteyen versiyonudur üç yılda bitirene göre.

  edit:herkes sosyal hayattan,üniversitedeki samimiyetsiz ortamdan haz etmek zorunda değil.
  üniversite kimine göre araçtır.dersini görür pratiğini teoriğini alır evine gelir.

  yok abi üniversite hayatı özlenir yaa,o zaman sosyal hayatın biter diyenlere birkaç kelam etmek istedim.
 • (bkz: üniversiteyi yarım döner erken bitirmek)

  açım ve evet öğrenciyim.
 • bu konuda düşünceleri ve tecrübeleri olan yazarları merakla bekliyoruz.
 • bir dönem erken bitirmektir o, yarım dönem olsa duramazsın.*

  edit: başlık önceden "üniversiteyi yarım dönem erken bitirmek" idi, şimdi uyarının anlamı kalmadı.

  ön lisans eğitimi iki yıl ve dört dönemden, lisans eğitimi de minimum dört yıl ve sekiz dönemden oluşur. bu nedenle yarım dönem erken bitirilmesi mümkün değildir.

  bildiğim kadarıyla türkiye'de dört dönemlik okulu üç dönemde, sekiz dönemlik okulu yedi dönemde bitirmek diye bir şey yok, diplomayı vermiyorlar. en azından on yıl önce bu kesin geçerli bir kuraldı.

  2.edit: yapılabildiği konusunda birçok mesaj aldım. olay şöyle: 1988'de bitirdiğim boğaziçi o zamanlar izin veriyordu. sonra son lisansımı bitirdiğim istanbul üni. 2006-2007'de yönetmelikte yasak olduğunu söyleyerek izin vermemişti. yani bu kanun ya sürekli değişiyor, ya da üniversiteden üniversiteye farklı uygulanıyor.

  3. edit: gelen mesajlara göre izin veren üniler boğaziçi, odtü ve koç. üçü de amerikan sistemi üniversiteler. muhtemelen sabancı ve diğer vakıf ünilerde de izin veriliyordur. kemikleşmiş kuralların mabedi istanbul üni izin vermiyor, sanırım diğer devlet üniler de izin vermiyordur.
 • benimdir. eğer maddi olarak öğrenciliği kaldıramıyorsanız, arkadaşlarınız gezip tozarken o çok konuşulan "öğrenci hayatı" nı yaşayamıyorsanız, iş yaşamına atılmak hem kariyere hem de dolayısıyla para kazanmaya başlamak için güzel bir yoldur.

  şimdi geçmişe dönüp baktığımda hiç pişman değilim, şuan 4 senelik iş tecrübem ve iyi bir işim var kendimce düzenim var ve önümü görebiliyor ayaklarımın üzerinde durabiliyorum. bunun yanında yeni mezun olan arkadaşlarım var!

  ve evet merak edenler için söyleyeyim, hiç zor olmadı. tüm dersleri kalmadan verip aralara bir iki fazla ders atınca gayet kolaydı. tabi okuduğun bölümü sevmek de çok önemli. ben hiçbir alan dersimi geçmek için almadım hiçbir derse öyle gitmedim kafamda hep "bugün ne öğreneceğim?" vardı. sevmediğiniz bir bölüm okuyorsanız bırakın erken bitirmeyi, okuma eziyetinde bile bulunmayın.
 • öğrencilik hayatımı biraz daha yaşamak, mezuniyet sonrası hayata biraz daha geç atılmak adına özellikle yapmadığımdır. son 2 dersi kasti olarak ikinci döneme bıraktım. 2 dersi bir dönemde vererek muhteşem bir dönem geçirdim.

  pişman değilim.
 • kısıtlı imkanlar dahi olsa - imkansızlık limitine kadar zorlanabilir- yapılmaması gereken, imkan varsa 5-6 dönemde olması ideal durumdur. madem o kadar başarılısın, son döneme, hatta son seneye bir iki çıtır dersi bırak, sefasını sür hocam! sonrasında hayat doğrultmuş üzerine üzerine koşarken, sen de çelik donunu giymiş kaçarken gülümseyerek anacağın zamanların olsun. don çelikten olunca ağır oluyor netekim efenime söyliim. ararsın ararsıııınnnnn, iç çeker yanarsııııııınnnnn!!!!!!
 • arkadaşlarımın bir kısmının yapacağı, fena imrendiğim durum. 3 yılda biteren olacaktı az daha, zor engelleyebildim. okulu erken bitiripte napacaksın diyenlere de kulak asmayın. okulu uzatınca ya da 4 yılda bitirince iş garantin olmuyor.
 • dünyanın en saçma şeyi olabilir ben bu hataya düştüm bu başlığı okuyacak arkadaşlara sesleniyorum lütfen değil erken uzatabildiğiniz kadar uzatın insan gerçekten çok arıyor o günleri. üniversiteyi yarım dönem erken bitiren beyaz yakalı bu kardeşinize güvenin pişman olmayacaksınız.
 • kocaman hayatın içinde 6 ayın lafı mı olur. akışına bırakın...