şükela:  tümü | bugün
 • normali 4 yıl olan (tıp fakülteleri ,myoları haric tutarak,hadi biraz uzattın 5 yıl oldu diyelim hadi biraz da tembeldin 6 yıl oldu varsayalım ) universitenin 7 yılda bitirilmesinin altında yatan milyonlarca neden vardır aslında. bu konu bir insan hayatının irdelenmesidir. cunku hicbir normal insan evladı durduk yere okulu 7 yıl uzatmaz. okulun bir-iki dönem dondurulması gibi bir mevzuda yoktur. bir fiil okuyarak 7 yıl neden uzar bir okul? hos ben bu okulu müdürüm "yıl sonuna kadar bitireceksin" demese yine bitirmezdim de neyse..
  nedenlerden bazıları soyledir.

  -okulun ilk yılı ilk dönem bir kac derse gidersiniz ve sınıftaki insanları sevmezsiniz. bundan sonra gelen 2 yıl boyunca okula sınavlar dısında ugramazsınız.
  -3. yıl siz hala 1. sınıf olarak tekrar okula gelmeye baslarsınız bu seferde okula adapte olamazsınız.
  -final doneminde herkes ders calısırken siz antalya'da gunesleniyor olursunuz veya baska bir final döneminde konya'da yapılan bir organizasyonda görev aldıgınız icin konya devlet hastanesinden hasta raporu alırsınız.(hoca size takar,haksız da diyemeyecegim.)
  -hicbir vize ve finale calısmaz sınavlardan yarım saat once gider milletin son tekrarlarını dinler oyle sınava girersiniz(ki sözel derslerin hepsini bu sekilde gectim)
  -uzatmaların 6. yılında istanbul'a taşınır orda yaşamaya karar verirsiniz ama okulu bırakmaz sınavlara gelmeye devam edersiniz.
  -7. yıl geri doner bir ise girersiniz. e haliyle yine okula gidemezsiniz.
  -haspel kader son sınıf olursunuz artık tez asamasına gelinmistir ve siz o tezi 3. denemede verebilirsiniz ancak. 1. yıl tezi hazırlar sunumunu yapmazsınız, 2. yıl hocayla kavga eder hazırladıgınız tezi vermessiniz , 3. yıl hocaların bile bilmedigi bir konu secip oyle gecersiniz.

  daha milyon tane neden sıralanabilir.arada gecirdigim 2 ameliyatı,dugunleri cenazeleri saymadım bile.bunlar görünen nedenler aslında tek bir neden vardır yanlıs okul yanlıs bölüm tercihi.
 • dert edilecek bi durum değildir. ben okulu 6.5 senede bitirdim eee sonuç?? herkes gibi bi işe girdim çalışıyorum, kapitalizmin dev çarkları arasında eziliyorum, 4 senede bitirsem nolucaktı, bi fark mı olucaktı sanıyosunuz?? köle hayatıma daha erken başlamış olucaktım sadece. o yüzden ne diyoruz? allah başka dert vermesin. şimdi çalışmaya devam edelim köle arkadaşlarım biçuvvvvvvv*
 • 90 + 5 de gol atmak gibi birşeydir. bir üst tura çıkmanın sevincinden babadan yedi yıl biriktirdiği azarı işitmezsiniz, aksine övgülerine maruz kalırsınız. *
 • filhakika, burada 8 yılda bitirmiş olanı da var. birinci sınıfta tıfıl tıfıl takıldığın arkadaşların asistan olur. alt sınıflar onlara "hocam" diye hitap ederken, sen naber lem/kıs/şeker diye selamlaşırsın, ufaklıklar böyle wtf dercesine önce birbirlerine, sonra sana bakarlar.
  asistan arkadaşın, görevli olduğu sınavda, içinde bulunduğun bir sırayı komple başka sınıfa gönderirken, bir yandan da sana "mmmmhhh... hmpppffff... ummmhhh... sen kal" diye kaş göz işaretleri yapar. sınavda birşey sorduğunda, biliyorsa kopya verir. gözlerinin içine baka baka sınavda çekmediğin kopya kalmaz, arkadaşın oldukları için bir şey demezler, ne de olsa hukukumuz var diye.

  eski arkadaşların, okulu bitirebileceğine asla inanmaz çünkü okulu 7 seneye uzatabilmek için alltan aldığın derslerinin belli bir sayının altına düşmesi gerekiyordur ama sen okula sınavdan sınava, o da sadece kolay sınavlarda, sana telefonla bildirip haber verdikleri için gidiyorsundur.

  derken arkadaşlarının hepsi mezun olur. artık işi ciddiye alıp alttan derslere girmeye başlamışsındır. birinci sınıfın kıytırık dersine girdiğinde millet seni hoca zanneder, oturuşunu falan düzeltir, bacak bacak üstüne falan atmışsa toparlanır, başıyla hafif bir selamlama hareketi yapar, "merhaba hocam" der gibi ama sen gidip onların yanına oturup dersin başlamasını beklersin. olsun, onlar sana yine de "hocam" der.

  + kaçıncı sınıf hocam?
  - sekiz ehehe
  + oha... şey... yok yani...
  - ya anladım, kasma sen, rahat ol eheh

  öğrencimiz eger bir yandan çalışmamışsa, o zaman sıfır tecrübeyle 26-27 yaşında mezun olmuş bir adamın normal şartlarda iş bulması da zor olacaktır.

  kişi ya başka bir işte çalıştığı için, ya başka bir meşguliyeti olduğundan, ya da askere gitmemek için falan bu kadar geride kalmıştır. bazı andavalların zannettiği gibi, her okulu uzatan, askere gitmemek için falan uzatmaz, eninde sonunda paşa paşa gidecektir zaten.

  edit: ayar
 • benim gibi 9 yilda bitirmeyi becerebilmis orneklerin yaninda (bkz: #8329709) gayet makul arkadaslardir.

  ancak tabii boyle "baltaya sap olamamis angut" filan diyen arkadaslari is yerime davet edebilirim, bir cay icer sohbet ederiz mesela. mevzu her zaman ezberlediginiz gibi olmuyor. hayati kimi zaman size cizilmis olan yolun disindan yuruyerek yasamak daha gercekci, ogretici filan olabiliyor.

  yoksa ------liseyi bitir, 4 yilda universiteyi bitir, nisanlan, askere git, geri gel, evlen, ise gir, iki cocuk sahibi ol, onlar liseye gelince emekli ol------ adli cizgisel sacmaliga hepimiz tapmak zorundayiz da benim mi haberim yok...

  biraz buyuyun artik be guzel kardeslerim... angutca konusmayi birakin da gercekten adam olun.
 • 4. sene sonrasinda harclardaki % 50 ve %100 artislar yuzunden pahaliya gelen eylemdir.
 • ingilizce tıp bölümüne giden ve hazırlık atlama sınavında başarısız olan bir doktor adayı için normal karşılanacak durum.

  (bkz: marmara tıp fakültesi)
  (bkz: hacettepe tıp fakültesi)
  (bkz: vb.)
 • universiteyi yedi yılda bitirmek yedi yıl boyunca bosbos gezmek gibi bir imaj yaratır. bazı kisiler icin gecerli olabilir tabi ancak yedi yılda bitirmenin bir diger nedeni de calısmaktır. boylece yedi yılın sonunda hem universite mezunu hem de deneyimli bir insan olarak universiteyi 4 yılda bitiren arkadaslarınızdan daha iyi bir is bulursunuz.