• 1970'lerde at&t bell labs tarafından multics'e alternatif olarak geliştirilmiş, adını da "unics"in cool'laştırılmasından almış işletim sistemi. kendi adıyla yepyeni bir işletim sistemi ailesi yaratmıştır. haliyle unix'in tasarım modeli temel alınarak geliştirilmiş tüm işletim sistemlerine "unix" denir. mesela günümüzde ubuntu, debian, android gibi linux tabanlı dağıtımlar , macos, freebsd ve minix birer unix işletim sistemleridir. tarihte artık adı sanı pek bilinmeyen sonsuz varyasyonu çıkmıştır, say say bitmez: sco unix, xenix, bsd, qnx, solaris, ultrix, hp-ux, aix vs vs.

  unix, işletim sistemi tasarımına yeni anlayışlar getirmiştir: portatif kod, bir araya getirerek iş yapabilen ufak programlar, dosya sistemini donanımla iletişim ve veri depolama dışındaki mantıksal işlemler için kullanma gibi.
 • karin doyurmayan super i$letim sistemi
 • turkiyede ilk zamanlarindan beri internet'i kullanan bir gurup insanin,
  kapildigi bir tur hastalik.
  bakiniz linux
 • unix sanılanın aksine bir işletim sistemi değil bir işletim sistemi yapisina, modeline verilen isimdir. (ayni zamanda bu isimde bir isletim sistemi de vardir o ayri)

  linux, solaris, aix, sco unix, freebsd, hp ux, irix, macos x ..birer unix tabanlı işletim sistemleridir. unixe benzemezler, çünkü unixtirler.
 • orta ve/veya büyük ölçekli kurumların ezici çoğunluğunda kullanılan işletim sistemi.
 • adam yoklugunda bilgi islem mudurluguyle gorevlendirildigi icin kendini uzman sanan cahil bir hatunun hakkinda su yorumu yaptigi ve bu nedenle beni onbes saniye icinde sigara, tirnak ve alkolden olusan bir perhize baslatan hede :
  "teklifinizde unix tabanli bir isletim sistemi veya windows nt alternatiflerini onermissiniz. ben acikcasi
  unix'e guvenmiyorum. 30 yillik sistem. bu kadar eski bir sistem demode olmustur artik diye dusunuyorum.
  windows'un teknolojisi daha yeni, bana daha saglikli geliyor." (kadina verdigim cevap onemli diil, ayrica "adam yoklugu"
  ve "cahil hatun" ikilemesinin tamamen rastlanti sonucu ciktigini, kesinlikle kadin dusmanligi icermedigini de belirtmek isterim.
  yannis annasilmasin yane.)(bkz: paranoya)
 • nt ile ya da 2000 ile karşılaştırılamayacak güzellikte abide bir operating system, aramızda sanırım turkiyede ve dunyada cok baba firmaların kullandıı alpha server ları duymayanlar var hııı....bu makinalar en aşağı 64 bit linux ya da tru64 unix ile çalışır, nt ya da 2000 gibi aciz 32 bitlik operating systemlere bakmaz bile arkidiş :))
 • dennis ritchie ile ken thompson tarafindan yaratilmistir. dogum kagidini dennis ritchie basligi altina yazdim, merak edenler oradan okusun..
 • guzel bir alpha server uzerine digital`in yazdigi 4.0 osf1 surumunu kurdugunuzda (wu-ftpd gibi salak seyler yuklemezseniz) gayet saglam olan,oyle her hede hodo exploit cikmis hehe diyen adamin canini yakamayacagi saglamlikta bir os.
hesabın var mı? giriş yap