şükela:  tümü | bugün
 • bilinen, duyulmuş, maruf, meşhur, nam kazanmış, şöhretli, tanınmış gibi eş anlamları olan...
 • almanyalı bir türk grubu... bence bayağı iyiler... son defa çok iyi bir albüm.. bide o ve z hikayesi var... o çok iyi değil ama idare eder...
 • son defa albumu gercekten baya iyiydi.
  o ve z hikayesini ise dinleme firsatini bulamadim.
  ozellikle "ruya" ve "buz ve ates" guzeldir.
 • derule'yi pek guzel yorumlamislardir. bakildiginda benzerlei icinde one cikan fakat ne yazık ki piyasada tutunamamis eski ve pek guzel bir rock gurubudur bunlar.
 • 1981’de almanya’da “fharsthul” adıyla bir punk topluluğu olarak kuruldu.

  1986 – 1992 arası çalışmalarına “the lift” adıyla devam etti. bu süreçte ilk albümleri “under the moon” çıktı.

  70’lerin anadolu pop rockından etkilenen, türk ve alman müzisyenlerden kurulu topluluk 1996’da “ünlü” adını alarak “son defa” albümünü çıkarttı. o yıl bu albüm öncesi ve sonrası çeşitli remixlerin yer aldığı iki ayrı single daha yayınlandı. 1998’de “kafam” adlı bir single ve “o ve z hikayesi” adlı bir albümün ardından topluluk çalışmalarına son vermiştir.
 • dünyaya türkçe sözlü rock dinlettiler.. nasyonal , enternasyonal, profesyonel oldular..stutgart-istanbul hattı üzerinden en mükemmel türk-rock prodüksiyonunu getirdiler..orijinalleri marjinal yaptılar.. sound'a kalite, rock'a müzikalite, türkçe liriklere kreditibilite , yerli rock'a evrensel legalite kattılar..

  7 mart 1996 da (bkz: andromeda)da * verilen bir kokteyl ve mini bir konserle basına ve sanatçılara tanıtıldılar.. ayrıca bu tanıtımda bulunan erkin koray ve ilhan irem in ''ünlü grubuna'' tam not vermişliği de hafızalardadır..

  (bkz: tayfun unlu)
  (bkz: mehmet unlu)
  (bkz: achim gschwend)
  (bkz: sven stichter)
 • üzerinden yıllar gecmis olmasina ragmen* o ve z hikayesi kalitesinde bir turkce album cikmamistir; albumdeki "ses (x) tiryakisi" simdiye kadar esine pek rastlanamamis guzellikte turkce bir sarkidir, karakan ile yapilan "one night in istanbul" ilk turkce rap-rock crossoverıdır. kafam'ın da türkiye standartları üzerinde hos bir klibi vardir. tayfun'un turkcesi daha duzgun olsaydi, uzun ömürlü bir grup olurdu ünlü diye düşünüyorum.
 • inanilmaz kaliteli sound'da albumleri vardi. bir tek kayit kalitesi degil, modern bir yaklasima sahip olan cok az sayidaki turk grubundandilar. belki de tektiler ve belki de su anda hic yok.
 • son defa ile bize türkiyede yapılmış en muhteşem türkçe rock albümünü dinlettiler. sonra da bay müzik'i kazıklamaya calıştıklarından reklamsız tanıtımsız çıkan o ve z hikayesiyle beraber piyasadan silindiler. halbuki ben hala buz ve ateşden güzel türkçe şarkı duymadım. bir gün yeniden duymak isterim.