şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ünsüz, sıradan aşkların ütopyasıdır.
  • piraye ve nazım hikmet
  • (bkz: betty blue)
  • (bkz: anket ve biz)
  • werther, charlotte’la karşılaşır ve çılgınca âşık olur. durmadan onunla birlikte olmanın hasretini çeker ve onun en küçük bir dokunuşu ya da sözleriyle mest olur. üstüne üstlük charlotte’un da onu sevip sevmediği konusunda dehşet verici bir şüpheye tutulur. aşka varoluşun anlamının tek gerçek kaynağı olarak baktığından böyle bir kuşkuyu taşımak daha da zor hâle gelir. beklendiği üzere, lotte için duyduğu aşk en başından mutsuzluğa mahkûmdur. ne kadar şiddetle meftun olduğunun bir önemi yoktur, kendisini aşamaz. hem sanatta hem de aşkta etkileyici biçimde istidatsızdır. bu gerçeği, “ bana özgü olansa yalnız yüreğim” dediğinde fark eder. illa ki bir kusur bulduğu başka insanlarla pek anlaşamaz. idealize ettiği “ilahi” lotte bir yana elbette. sonunda, onun aslında başka biriyle evli olmasını, kendisinin yanı sıra birini sevmesini anlayamaz. werther, lotte için duyduğu aşkta bile esasında sadece kendisiyle meşgul olmaya son vermekten acizdir, önemi olan tek şey kendi öznelliğidir. bu öznellik lotte’nin onu istemediği gerçeğine çarpınca işin sonu intihara varır.

    werther’in -aslında sadece kendisine delice âşık olmaktan ibaret olan -lotte’ye hudutsuz adanmışlığının hikâyesinde asli öneme sahip şey, ilişkinin asla gerçekleşmeyecek olmasıdır. werther kendi yaşamına son vermemiş olsaydı bile, aralarındaki aşk asla tamamına ermeyecek, uzun bir birliktelikle neticelenmeyecekti. zira çok basitçe lotte bir başkasını arzulamaktadır. ilişki asla gerçekliğe kavuşmayacak ve böylece werther’in arzusu asla sıradan ve sıkıcı bir gündelik yaşama yenik düşmeyecektir.

    ünlü aşk hikâyelerine bakıldığında ne kadar azının hayatla ilişik, hayat boyu aşka ilişkin olduğunu görmek çarpıcıdır. bu ünlü aşk hikâyeleri kendilerini çok küçük bir kesitle, aşkın başlangıcıyla, aşkın alev almasından önceki ya da daha yeni alev aldığı dönemle sınırlar. aşk başlar fakat gelişme göstermeden yitip gider. bu da aşkın kavuşulamayan, ilk esrikliği ile ilgilidir.