• düşünce özgürlüğüne olan saygı ve anlatacak bir şeyi olan her insanı yargılamadan dinleme alışkanlığı (evrimi) ile açıklanabilecek gerçek.

edit: imla.
  • ege'de dağların denize dik uzanmasıyla alakalı bir konu. bir de bitki örtüsü makidir. kışlar ılık ve yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçer de ondan.

.
  • felsefe ile ilgisi lisede duyduğu aristo ile sınırlı olanların haklı bulacağı önerme.
  • (bkz: manzara)

evet arkadaş, ben de o dönemlerde o doğal güzellikler içinde ömrümü geçirsem ben de şair, filozof, duygu bilgi adamı olurdum. yapacak pek iş de yokmuş zaten. anca üzüm ye, şarap iç, kuzu çevir, lir çal, şiir oku ve düşün.
  • zeytin ve zeytinyağı nedeniyle olan bir durum. zeytinyağının için folikirik enzimler beyin bezlerinde inhibe olur. bunun natur bir neticesi, merak etme merkezinin tahkir ve tezyif olmasıdır. bu egeli insanların hepsinin ortak hususiyetinin kekikli zeytinyağına ekmek banmak suretiyle kahvaltı etmeleri olduğu düşünülürse filozof olmalarına şaşmamak lazım.

tabii bir de balık var. o da etkili.
  • zeytinyağı, doğal güzellikler veya bol temiz havayla alakalı değil direkt olarak yunan şehir devletlerinin güçlü olduğu ve savaşmadığı her dönemde bu konulara kafa yormayan yunanlar kültür, sanat ve bilim dallarında yunan insanları sürekli olarak yenilikler yapıp devrim niteliğinde işlere imza atmışlardır.

kaldı ki dünya üzerinde bu koşulları sağlayabilen diğer coğrafyalarda da paralel gelişimler gözlenebilir.

okuma parçası 1: yunan polisleri.
  • binaların arasında sıkışıp dünyaları küçülmediğindendir.
  • dünya sikine minare götüne yaşadıkları için değil yeteri maddi ve manevi zenginliğe sahip oldukları nedeniyle
  • (bkz: üzüm)
hesabın var mı? giriş yap