şükela:  tümü | bugün
 • klasik müzikte iz bırakan kompozitörleri dünyaya getiren, kimi zaman çocuklarının müzikle dolu bir yol haritası çizmelerine vesile olmuş kişiler. önemli.

  1. beethoven'ın annesi: maria magdalena keverich

  tüccar, meclis üyesi ve senatörlerle dolu bir ailenin kızı olan maria, henüz 18 yaşındayken kaybettiği ilk eşinden sonra johann van beethoven ile evlenmiş ve aralarında ludwig van beethoven da yer aldığı üç çocuğun annesi olmuştur.

  2. mahler'in annesi: marie herrmann mahler

  marie herrmann zengin bir tüccarın kızı olarak dünyaya gelmiş ve 1857 yılında oldukça ateşli (öfkeli?) bir mizaca sahip bernhard mahler ile evlenmiştir. çiftin bu evlilikten toplam 14 çocuğu olmuştur. besteci gustav mahler 1860 yılında doğmuş ancak 8 kardeşi daha çocukluk dönemlerinde bir sebeple vefat etmiştir.

  3. liszt'in annesi: anna liszt

  genç kızlığında yatılı hizmetçi olarak çalışan maria anna liszt 'in adam liszt ile olan evliliğinden tek çocuğudur franz liszt. franz, babası vefat ettiğinde, annesini alarak paris'e gitmiş ve geçimini piyano dersleri vererek kazanmıştır.

  4. chopin'in zarif annesi: justyna chopin

  torpil geçtiğim doğrudur*. nihayetinde, benim piyano perimin biricik değerlisi ve en zarafet sahibi olanı. chopin'in şansına annesi de tanrının kendisine bahşettiği müzik yeteneğine sahip olarak mükemmel piyano çalan, çok güzel bir soprano sese sahip bir hanfendiymiş zamanında. rip.

  5. mozart'ın annesi: anna maria mozart

  anna maria, leopold mozart ile 1747'de evlenir. bir tarihçi onunla ilgili şu sözleri söyler ''mozart annesi sayesinde sağlıklı bir ruha sahip olarak yetişti. çocuklarına gerçek bir annelik yapan anna maria, sert mizaçlı eşinin şiddet eylemleri karşısında onlara her zaman siper olarak güvenilir bir liman olmayı başardı. bu özelliği ile de mozart annesine karşı her zaman saygı ve hayranlık duymuş, onu hep sevmiştir. anna maria, ailesiyle yaptığı bir seyahat sırasında temmuz 1778'de hayatını kaybetmiş.

  kaynak
 • anancı yazar başlığı.