şükela:  tümü | bugün
 • dün akşam hadi bir bakalım bu neymiş derken 4 bölümü birden izledik. son zamanlarda izlediğim en iyi diziydi diyebilirim. din konusunda ülke olarak arada kalmış olmamızın etkisinden olsa gerek izlediğim sahneleri kafamda kendi ülkemizdeki kadınların yaşadıkları zorluklarla kıyasladım ve beğenimde bunun etkisi olduğunu düşünüyorum.

  --- spoiler ---

  kamera arkası bölümünde başrolde olan aktrisimizin kurduğu şu cümleyi çok sevmiş olabilirim 'bu hikaye tanrının varlığı ya da benzeri bir konu ile ilgili değil bence, daha çok bir sesinin olabilmesiyle ilgili'.

  --- spoiler ---

  shira haas dizinin konseptine uygun naif bir oyuncu olmuş, ilk kez bu dizide gördüm kendisini ama boyu kaç allah aşkına. yaşının 24 olmasına çok şaşırdım zira 14-15 gibi duruyor.
 • arka arkaya sıkılmadan izlenebilecek 4 bölümlük bir dizi

  --- spoiler ---

  tabi ki bizde cekilseydi yael robert'i esty'den kiskanir ve ona kotu davranir, hatta bir sekilde secme gunu ve saatinin yanlis yazdigi bir kagidi ona ulastirir, ayrica yanky'yle is birligi yapar ama kader bu ya yanky ile aralarinda bir iliski baslardi.

  --- spoiler ---
 • kendisini ve kişisel özgürlüğünü bulmaya çalışan genç bir kadının travmalarını anlatırken, dinin bireyin dünya hakkındaki düşünme şeklini oluşturan, kendisini o dünyada nasıl gördüğünü değiştiren ve tüm hayatını şekillendiren bir uyuşturucu olduğunu da anlatmış mini dizi.

  --- spoiler ---

  cinsiyet rolleri bir yana, esty'i ezen insanların ekseriyetinin kadınlar olması, onu en çok incitenlerin teyzesi, kayınvalidesi, mikvah görevlisi, kallah öğretmeni ve kadın seks terapisti olması üstüne çokça düşünmek gerek.

  "they’re like the lunatic fringe. they don’t even get a proper education. the men just stüdy the torah and the women are baby machines." cümlesini etsy'nin arkadaş grubundaki israilli karakterin söylemesi güzel ayrıntıydı.

  --- spoiler ---

  amaç hikayenin kendisi olduğu için hikayenin arkasındaki hasidik cemaatine cok fazla değinilmemiş. yobazlık konusunda islamcılarla yarışan hasidikler, dindarlıklarının ve asimile olmayı reddetmelerinin onları daha önce yaşadıkları felaketten koruyacağına inanıyorlar.
  onlara göre internet şeytan icadı. google’ı öğrenir de her şeyi sorgulamaya başlarsın diye internet ve akıllı telefon yasak. seküler hayatı öğrenir de cemaati bırakırsın diye seküler kitaplar okuyup seküler okullara ve kütüphanelere gitmek yasak. erkeklerin kadınlarla gereksiz konuşması ve karısı olmayan kadınla yalnız kalması yasak. kadın sesi dinlemek yasak. kadınların belli bir saatten sonra dışarda olması yasak. flört etmek, çocuk yapmak dışında seks yapmak yasak. iki cinsin birbirinin cinsel organına bakması yasak. oral seks yasak. bir ayın iki haftası boyunca kocanın kadına herhangi bir ikincil teması yasak. vb. gibi bir sürü yasak daha..

  cemaatten ayrılanın seküler hayatta hiçbir şey yapamaması, hiçbir şey yapamayacağı için de cemaatten ayrılamaması üstüne inşa edilmiş tüm sistem. ayrıldın diyelim, kendi ailen dahil tüm cemaat karşında. seküler hayata dair hiçbir şey bilmediğinden, seküler hayattan hiç arkadaşın olmadığından sıfırdan hayata başlıyorsun, sıfırdan bambaşka bir hayatı öğreniyorsun, adeta yeniden doğuyorsun. tüm bunları yapmaya çalışırken de ardında bırakmaya çalıştığın cemaat insanlarından çılgın bir baskı ve nefret görüyorsun.

  new york'ta yaşayan üç hasidik yahudisinin cemaatlerinden ayrılma hikayesinin anlatıldığı 2017 yapımı netflix belgeseli 'one of us' bu anlamda çok iyiydi.

  bugün footsteps isimli ex-hasidiklerin oluşturduğu diğer dünyayı keşfetmek isteyenlere eğitim, mesleki, profesyonel, sosyal ve yasal destek sağlayan organizasyonun 1000’den fazla üyesi var. daha da çoğalması umudu ile..
 • tek sezon, dört bölümden oluşan mini dizi. hasidik yahudilerin yaşamlarıyla ilgili bana bir iç sıkıntısı geldi izlerken. hangi din olursa olsun bu kadar baskıcı ve bağnaz yaşanmasına katlanamadığımı bir kez daha anladım.
 • catnapp'i kesfetmemi saglayan muazzam dizi. sarkiyi buraya birakiyorum. dans edersiniz.
 • çok ilginç bulduğum dizidir kendisi. böyle kapalı bir toplumu dünyaya anlatmanın yanısıra, kadının mücadelesi, özgüveni, yasadigin yer neresi olursa olsun hep bir çıkar yolu bulunabileceği mesajını vermesi açısından da ilham verici olmuş.
  yiddish dili, yahudi toplulugunun kafa yapısı, williamburg, eruv telleri, mikve gibi ilginç konuları barındırması açısından da güzel.

  mesela kadınların adet dönemi bittikten 7 gun sonrasına kadar cinsel ilişki yasak. kadın bu süreç bitiminde temiz sayiliyor. aslında bu da tam mesntruel siklusun 14. gününe denk geliyor ki bu da yumurtlama zamanı oluyor. cinsel ilişkiyi bu 14 günle sınırlamakla aslında kadının gebe kalma olasılığını artırıyorlar, ki savaşta milyonlarca irkdasini kaybetmiş bir toplum için gayet akıllıca.

  --- spoiler ---

  esti ne diyordu kadın doğuncaya "bizler savaşta öldürülmüş 6 milyon yahudi için doğuruyoruz."
  --- spoiler ---
 • bir kadının özgürlük hikayesi. her bölüm etkileyici ve sarsıcı. yahudi gelenekleri. başkaldırı. romantik ve gerçekçi bir kitap uyarlaması. netflix'de dizi sonrası kamera arkası var. mutlaka izleyin. çok bilgilendirici.
 • eğer haredileri merak ediyorsanız (bkz: shtisel) tavsiye ederim..
 • müslüman muhafazakarlarla yahudi muhafazakarların birbirlerinin kopyaları olduklarını gözlerinizle görebileceğiniz dizi.

  müslümanlığın içine yahudiliğin nasıl büyük bir başarıyla yerleştirildiğini oturun izleyin. şu korona günlerinde düşünecek zamanınız da olur.
 • çok çok beğendiğim bir dizi oldu. nasıl yaşadıklarını ve düşündüklerini az çok bildiğim ismailağa cemaati geldi aklıma izlerken, oldukça benziyor cidden.
  dizi hakkında söyleyebileceğim çok bir şey yok, izlemeniz tavsiye olunur.