şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hiç de öyle oha denilebilecek bir kalitede olmayan hatta bende hayal kırıklığı yaratmış yeni nesil oyun motoru. gelecek neslin standartı olarak lanse ediliyor ama bence gelecek nesil bundan çok daha iyi olacaktır, olmalıdır.

  şu an hala 2005 yılının teknolojisinin oyunlarını oynuyoruz. yeni neslin 2013' de başlayacağını varsayarsak arada tam 8 yıl var. ue3 ile ue4 arasında 8 yıl var yani ama gelişim hiç de öyle 8 yıllık bir gelişimmiş gibi durmuyor. half life ile half life 2 arasındaki farkı hatırlayın. bu 2 oyun arasında 6 yıl vardı. hatta valve kodları çaldırmasaydı hl2 1 yıl daha erken çıkacaktı yani 5 yıl fark olacaktı. buna rağmen oradaki fark bundan çok daha büyüktü.

  ayrıca bu motor bence haddinden fazla ciddiye alınıyor. tamam bu neslin en çok kullanılan ve standart olarak kabul edilmiş motoruydu ama bu gelecek nesilde de böyle olacak anlamına gelmiyor. bundan önce de 2000' lerin başında çıkan her oyun neredeyse quake 3 motoruyla yapılıyordu, daha sonra id doom 3 motorunu duyurduğunda ortalık sallandı yine böyle ama çıktığında motoru kimse siklemedi. yani bir sonraki nesilde motor hakimiyeti tekrar el değiştirebilir. valve şu an muhtemelen half life 3 için bir source engine 2 kasıyordur, diğer taraftan motor konusundan iddialı olmaya çalışan cryengine var, frostbite var, daha birçok yeni rakiplerde çıkacaktır.

  şimdiden gelecek nesil budur demeden diğer rakipleri de bir görmek lazım. ue 4 için yayınlanan bu video gelecek neslin en dandik seviyesi bile olmamalı bence. 8 yıl ulan "sekiz". bunun için sabretmedik yıllardır birbirinin kopyası oyunlara.
 • ps3 ilk çıktığında, çıkan oyunların kalitesi ile şimdi çıkan watch dogs arasında uçurum var, ama ikiside ps3 oyunu.. ps3 oyunu yapmaya hakim değillerdi fakat geçen yıllar içerisinde sürekli kendilerini geliştirdiler işin püf noktalarını öğrendiler ve en sonunda watch dogs kalitesinde bir oyunun bile ps3'e çıkarılabileceğini kanıtladılar.. aynı durumun bu grafik motorunda da olacağını düşünüyorum.. bu gördüğümüz amatör işi olmasına rağmen bayağı etkileyici olmayı başardı diye düşünüyorum..
 • ah ulan ah mass effect serisi şunla yapılacaktı. o devasa space battle'ı real time render'layacaktı ah ah.
 • güzel bir teknoloji demosu yayınlanmış :

  http://www.youtube.com/watch?v=do2rm-l-vdq&hd=1

  önceki yayınlanan demodan daha iyi gözüküyor. ayrıca bu video teknoloji demosu olarak kalmasın, yapın lan şöyle bi oyun!
 • pc ve ps4 arasındaki kıyaslama videosu detay bakımından ps4 de daha fazla ayrıntıya yer verilirken sanki pc için fizik motoru daha gerçekçi etkiler yaratıyormuş gibi geldi.

  video buradan
 • tum sahipli* unreal engine surumlerinde oldugu gibi gnu/linux destegi vardir. ah bir de udk'da olaydi.
 • gelistiriciler icin sundugu aylik $19 + urunun %5 geliri firsati ile unity3d'ye "hadi bakalim" demis oyun motoru. oyle ki frozen sand uzun sure once id tech 3'le basladigi urban terror hd icin unreal engine 4'e gecme karari verdi. gorunen o ki epic games bagimsiz oyunlarin yukselisini ve gereksinimlerini gormus; bundan 10 yil once hayal bile edemeyecegimiz sartlar altinda motoru sunmus. onumuzdeki 10 yil tipki geride biraktigimiz 10 yil gibi unreal engine hakimiyetinde gecerse kimse sasirmasin.
 • pvs studio statik kod analiz aracı ile incelemesi yapılmış:

  http://www.viva64.com/en/b/0249/

  yazıdan notlar:

  * unreal engine 4'un inşası için nmake kullanılıyormuş. şu anda unreal'nin gnu/linux desteği anladığım kadarıyla sadece gnu/linux için çalıştırabilir dosya üretme boyutunda, ileride düzenleyicisi de bu plaforma geldiğinde inşa sistemi değişikliğine gidilebilir belki. umarım cmake gibi güzel bir şeye geçilir.

  * testi yapanlar kodun yüksek kalitede olduğunu ve geliştirme sırasında statik kod analizi uygulandığını söylemiş.

  ---

  geliştiricilere oyun yapmak için c++'ın sunulmasıyla ilgili tartışmada tim sweeney'in cevabı:

  https://forums.unrealengine.com/…ewfull=1#post16252

  ---

  3b için irrlicht'e bakmayı düşünüyordum ama artık unreal engine 4 da epey incelemeye değer duruyor.

  ---

  sadece bu sürüm için değil genel olarak türkçe belgelendirmesi ne yazık ki çok zayıf. en azından şu vikipedi'deki maddeyi biraz daha geliştirmeli:

  https://tr.wikipedia.org/wiki/unreal_engine