şükela:  tümü | bugün soru sor
 • son 50+ yıldır filistinlilere yardım etmekten başka bir amacı olmamıştır. bm'nin sadece belirli bir grup insan için olan tek özel projesidir, diğer mültecilerin hepsi için ayrı projeler yürürken filistinliler için unrwa vardır. ürdün, suriye, lübnan, gazze şeridi ve batı şeria'da aktiftir.

  geçtiğimiz gün içinde unrwa'in başı john ging'in bulunduğu, açık seçik bir biçimde bm arabası olduğu un yazılarıyla belirtilmiş bir araba yolda militanlar tarafından durduruldu ve arabaya 11 el ateş edildi. yabancı uyruklu (i.e. filistinli olmayan) çalışanların güvenlikleri bölgeden sevk edilmesini düşünüyurlar.
 • ing kısaltma. united nations relief and works agency for palestine refugees in the near east. 1948 arap israil savasi'ni takiben filistinlilere yardım amacıyla kurulmuştur. israil hükümeti tarafından "terörist"lere destek vermekle suçlanırken, aralarında türkiye'nin de bulunduğu pek çok ülke tarafından desteklenmektedir. şu anda bölgede 59 tane mülteci kampında hizmet veriyorlar.
 • abd'nin maddi yardımları kesmesi sonrasında belçika desteğiyle ayakta kalan bm filistinli göçmenlere yardım projesi/fonu.

  https://www.haaretz.com/…-s-announces-cut-1.5744638
 • türkçeye bm filistinli mülteciler için yardım ve bayındırlık ajansı olarak çevrilir. kurulduğunda israil-filistin çatışması sonuçlanana kadar görev süresi öngörülmüş, ancak çatışma bitmediği varlığını korumaktadır. görev süresi 3 yılda bir bm genel kurulu kararıyla uzatılır. en son 2017 yılında 2020’ye kadar uzatılmıştır. filistin, lübnan, ürdün ve suriye’de 5.5 milyon filistinli mülteciye hükümet benzeri (eğitim, sağlık, mikrofinans kredileri, konut vs) hizmetleri sağlar.
  ajansın başındaki kişiye unrwa genel komiseri (commissioner-general) denir ve şu anda isviçreli pierre krahenbühl’dür.
  türkiye 2018 temmuz ayında ajansın danışma komisyonu başkanlığını bir yıl süreyle üstlenecektir.