şükela:  tümü | bugün
  • mental enlightenment , mindless oblivion
  • fragmanı düşen film. iphone ile çekilen film 23 mart'ta vizyona girecek.

https://www.youtube.com/watch?v=u7kzrt_chh0
    poster
  • az önce izlediğim, gayet güzel ve sinir bozucu gerilim filmi. kötü karakterin hiçbir sempatik yanı olmadığı için herhangi bir şekilde hoş bir duygu hissedemiyorsunuz ona karşı.
  • senaryosu jonathan bernstein ve james greer tarafından yazılan steven soderbergh tarafından yönetilen gizem, drama türünde çekilmiş 2018 yapımı film.

filmin tamamı iphone 7 plus ile 4k kalitesinde çekilmiştir.

filmde, isteği dışında akıl hastanesine yatırılan genç bir kadının, hastanede yüzleştiği en büyük korkusunun gerçek mi yoksa, yanılsama mı olduğu ele alınmaktadır. bence konu seçimi itibariyle gayet çekici olsa da, senaryosu biraz yetersiz.

ayrıca, filmde akıl hastanesinde yatan hastalara nasıl bir kapitalist bakış açısıyla yaklaşıldığı görünce, bir kez daha bu çarpık düzene küfrü bastım...
  • güzel olabilecek iken birden fazla hikayenin iç içe geçmesiyle nazarımda ortalamada kalan film.

--- spoiler ---

etik dışı şekillerde hastayı tutsak tutan akıl hastanesi fikri süper.
    sapığı olduğu için sıkıntı yaşayan kadın fikri süper.
    kadının bu hastaneye yatması da sıkıntı değil
    fakat kadının sapığının bu hastanede çalışan olması beni filmden kopardı.
    tesadüfse çok kalitesiz, çok saçma bir tesadüf ha adam bile isteye o hastaneye çalışan olduysa nasıl tahmin etti kadının orada tutsak kalacağını da başvurdu hastaneye. içerisinde kirli işler dönen hastane de ne çabuk kabul ediverdi öyle.
    --- spoiler ---

özetle filmden çok güzel iki farklı film çıkabilecekken biraz sıkıntılı bir senaryo ile iki konu da aynı filme sıkıştırılmış.
  • 1970 sonlarının, 1980'lerin benzer gerilim - gizem filmlerinin tema müziğine benzer müziği, cep telefonu kullanımı gibi kimi unsurlar haricinde film zamanının günümüzde geçmiyor olabileceği duygusunun izleyici üzerindeki yaratımını (en azından bendeniz de bir izleyici olduğum için "imho" yani bana göre bu böyle!) ile vb. anımsayabileceğim, baştan iphone kamerası ile çekilmesini yadırgayabileceğimi düşündüğüm fakat yadırgamadığım, oldukça akıcı bir tempoda süregiden, steven soderbergh'den günümüze adeta armağan edilmiş bir yapıt.

ucuz b filmlerindeki gibi bir hava var sanki ama tam öyle değil; bu havanın belli bir oranda devasa jenerik yazılarından da olabileceğini de not düşeyim.

bazılarınca filmin devamlılığında olduğu öne sürülen kusurların varlığını pek gözlemlediğimi belirtemem ve onlara katılamam... nedense bu filmi kadınların daha çok beğeneceğini sanmak gibi bir algı yanılsamam da var gibi gibi sanki!

imdb: unsane (2018) / steven soderbergh

bildirdi bir imdb papağanı:
  • 7/10

rahatsız edicilik bakımından başarılı bir gerilim filmi. izleyiciyi sürekli diken üstünde tutuyor. ortalarda durağanlaşsa da son 10 dakikası nefes kesici. cep telefonuyla çekilmiş olması eksi veya artı bir şey katmıyor bence filme. clair foy ise rolünün hakkını vermiş.

***spoiler***

adam kadını izleye izleye kliniği bulmuş. tesadüf falan değil. ilkin ben de kadın cidden deli sandım. ancak olay sonra ortaya çıktı. filmin başında gösterilen bir silah mutlaka kullanılır, kuralı iki kez geçerli oldu: kaşık ve haç.

***spoiler***
  • soderbergh apple'ı iyi silkelemiş. hakkında yorum dahi yapmak istemiyorum çünkü bu bir film değil. 1 buçuk saatlik bir video kaydı.
  • mientras duermes kadar olmasa da rahatsız edicilik konusunda başarılı bir film.
  • izledik bitti.
    yer yer olaydan kopartıyor izleyiciyi.
    orası kötü.
    tokat gibi çarpan hiç bir yeri yok.
    orası en kötü.
    kategorisi gerilimmiş.
    gerilmedik.
    o da kötü.
    başroldeki karı fena götürmüyor işi.
    ama bir yönetmen olayı var.
    o iyi.
    vasatın üstü.