şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • unsere mütter, unsere väter. alm. annelerimiz, babalarımız. zdf'in 14 milyon avro bütçeli, 2. dünya savaşı konulu mini dizisi. nazi ordusu doğu cephesinde moskova'ya doğru kesin zafere ilerleyen aynı birlikte görevli abi-kardeş, başka birlikte görevli hemşire, şarkıcı olmaya çalışan ve bir alman vatandaşı yahudi terziden oluşan beş yakın arkadaşın savaş sırasındaki hikâyelerinin anlatıldığı dizidir. ilk bölüm itibariyle* alman band of brothers'ı gibi gözüküyor -- destansı tarzı, çekim teknikleri ve müzikleri ile fazlasıyla andırıyor.

  global gösterimdeki ismi generation war olarak belirlenmiş.
 • sanırım almanlar en sonunda yahudi merkezli holivud filmlerine "bizim de anamız bacımız var ulan" mantığıyla cevap vermeye karar verdi. dizinin adının başka bir açıklaması olamaz.
 • ilk bölümüyle beni kendine bağlayan dizi.

  (bkz: bütün dünya almanın daşşağını yesin)
 • oyunculuklar, karakterler ve olaylar itibariyle olmuş izlenimi veren dizi. alman yapımı ikinci dünya savaşı filmlerinden alışık olduğumuz tüm pisliğin içinde yozlaşmamış subaylar ve siviller mevcut, amerikan propagandası altındaki o kadar film ve diziden sonra ''hadi lan oradan karakterli wercmacht subayı mı olur'' algısı altında izlememek gerekli.
  band of brothers'da binbaşı winters'a karşılık burada da teğmen winter var. ancak senaryosuyla band of brothers'la karşılaştıramayacağız gibi görünüyor.
 • ilk bölümünü biraz önce bitirdiğim über dizi. çok etkileyici lan. harbi zamanın ruhunu çok iyi yakalamışlar. çaresizlikleriyle, dramıyla, öfkesiyle, duygularıyla. oyunculuklar, müzikler, konusu, prodüksiyonu her şeyiyle çok sağlam. son zamanlarda izlediğim en iyi şey diyebilirim. ama içimi burktu, o yüzden biraz gerdi beni. bakalım, devamını merakla bekliyorum.
 • "biz yenilmez olduğumuzu zannediyorduk" cümlesi ile etki yaratan bir dizi olmuş devamını bekliyoruz...

  edit : 2. bölümü yayınlanmıştır. etkileyiciliği devam ediyor ...almanlar dan beklemezdim böyle güzel bir yapıt.

  --- spoiler ---
  abisinin vurulma sahnesinin akabinde gerçekleşen adrenalin patlaması ve öfkeyle friedhelm düşmana bir kurşun yağdırması vardı ki ....güzel bir sahne olmuş

  wilhem'ın kötü haberini duyan charlotte'a ne demeli yıkıldı kız ya!!`

  şarkıcımıza ne demeli sonunu kendin hazırladın be güzelim oldu mu....

  --- spoiler ---

  duygular çok güzel bir şekilde izleyiciye yansıtılıyor. etkisindeyim hala sabırsızlıkla 3.bölüm yollarını bekler oldum:)

  ve filmin asıl repliği

  biz 5 kişiydik ``:http://www.weltbild.de/…e-muetter-unsere-vaeter.jpg`

  an itibari ile 3. bölüm izlenmiştir.

  savaşın hep savaşarak geçtiğini sanırlar aslında savaş beklemektir....wilheam

  --- spoiler ---
  friedlhem bile bile kendini ateşe verdi...ölmeyeydi iyi idi.
  --- spoiler ---
  yine bu bölümüyle hüzün çöktü, dizi (film tadında her bölümü) öyle bir duygu yoğunluğu var ki off off gece gece nerden izledim...

  kesinlikle izlenilmesi gereken bir dizi...
 • ikinci dünya savaşını anlatan son derece gerçekçi bir alman dizisi.

  senaryo, her şeyden önce kurgusal, ama öyle gerçekçi şekilde yazılmış ki; tarih kitaplarından veya belgesellerden daha gerçekçi geliyor insana. bu, taşıdığı duygusal yön sayesinde böyle tabii ki. kesinlikle, gerçekçilik konusunda alanındaki diğer filmlerden ayrılıyor.

  müzik ve ses kullanımına ise tek kelimeyle hayran kaldım. oldukça kaliteli bir duruşu var yapımın. fatih akın filmlerinde de seslerle ilgilenen jörg krieger'in etkisi büyük bu noktada.

  sanat departmanında ise çok deneyimli isimler çıkıyor karşımıza: christoph kettenring ve peter naguib. bu ikiliyi daha önce the pianist ve inglourious basterds gibi filmlerde gördük. bu yapımda da gerçekten çok iyi iş çıkarmışlar. dizinin yarattığı gerçekçilikte en büyük pay muhtemelen bu ikilinin.

  "unsere mütter, unsere vater."

  türkçe'ye "annelerimiz, babalarımız" olarak çevriliyor sanırım. ama bence -ki dizinin çevirmeni de böyle düşünüyor- mütter ve vater, anne ve babadan çok motherland* ve fatherland*'yı temsil ediyor. ki bu isim çok daha akla yatkın çünkü dizinin konusunun merkezinde bu iki tarafın çatışması ve karakterlerin de bu iki taraf arasında yol bulmaya çalışması yatıyor. bir nevi ebeveyn kavgası resmediliyor.
 • uzun zamandır izlediğim en iyi mini dizi. her şeyiyle mükemmel bir yapım. friedhelm'i ilerleyen bölümlerde ölmezse filozof ve arkadaşları tarafından baya baya sevilen bir tip olarak izleyeceğimizi düşünüyorum. yaptıgı o sigara puştluguna ragmen. ayrıca diziyi altyazısız izleyip %80'inini anladım ya, halaylar çekilsin lokmalar dagıtılsın bre!
 • almanların gözünden ikinci dünya savaşını anlatan bir yapıt. iki bölümünü izledim ve epey beyendim, dizimag'de çok tutmadığını varsayıyorum ancak umarım political animals gibi yapıp bu diziyi de yayınlamamayı düşünmezler.
 • dizimag'da farkedip izlemeye başladım. izleyiciye farklı bir şeyler sunmayı iyi beceriyorlar keratalar. ilk bölüm yaklaşık bir buçuk saat sürmesine rağmen kesinlikle sıkıcı değildi. en az band of brothers'la karşılaştırılacak seviyeye geceleğini düşürüyorum. izlenmeli. izletilmeli. başarılı bir yapım.