• barış manço'nun artık klasik olarak kabul edildiğini düşündüğüm şarkısı...diğer manço şarkıları gibi, yalın sözler ve müziğe sahip, akılda kolay kalan yapısı vardır...

vurucu cümleler nakaratta ve "unutmak kolay demiştin / alışırsın demiştin / öyleyse sen unut beni / yeter ki benden isteme" kısmında stoklanmıştır...

sözlerini yazar isek;

"...
    dün yine yapayalnız,
    dolaştım yollarda
    yağmurlarla ıslanan
    bomboş sokaklarda

gözlerimde yaş,
    kalbimde sızı unutmadım seni
    unutamadım unutamadım
    ne olur anla beni

unutmak kolay demiştin,
    alışırsın demiştin
    öyleyse sen unut beni
    yeter ki benden isteme

gözlerimde yaş,
    unutamadım unutamadım
    ne olur anla beni

yıllar ikimizden de çok şey götürmüş
    sen yeni yuva yaparken,
    beni paramparça bölmüş

gözlerimde yaş,
    unutamadım unutamadım
    ne olur anla beni
    ..."
  • (bkz: unutulmaz) (bkz: unutamamak)
  • sertab erener'in ilk albumunden (bkz: sakin ol) bir sarki. sozleri sezen aksu'ya, beste ve duzenlemesi uzay hepari'ya aittir. ilk dinleyiste "bu duygusal sozlere bu muzik pek gitmemis" dersiniz ama bir iki defadan sonra uzay hepari sizi muzigiyle ikna eder. nakaratta levent yuksel de eslik eder sertab'a ve "iki ses birbirine bu kadar mi yakisir?" diye hayretlere salar insani.

zannetim ki en fazla bir kac yil surer en buyuk ayriligin acisi
    bir askin bittigi yerde biri baslar
    elbet onun da diner sancisi
    zannettim ki gun gelir avunur insan
    her kederin vardir tesellisi
    en buyuk acilari dindirir zaman
    bulunur herseyin bir caresi

ah hayir, yalan, hala seninim
    hep senin deli sevgilinim
    ah yalan, yalan, hala seninim
    hep senin, senin...

unutamadim, unutmadim
    hasreti buyuttum icimde
    gercegimde, dusumde
    sen binbir bicimde

kimbilir kac ilkbahar gecti, yaz gecti
    yetti bu surgun bu ceza yetti
    yoklugunu aldim koynuma her gece,
    sevincim umidim hepsi bitti

sarkinin sonunda sertab'in sezen aksu'yla atistigi cok guclu bir vokal bolumu vardir. bir haykiris bu kadar mi gaz verir dinleyene, damarlara bu kadar mi adrenalin basar, bir insan sirf sesiyle sarkiyi bu kadar mi yuceltebilir yarabbi???
  • bu sarkinin bir de kesinlikle atlanmamasi gereken bir girisi vardir. erdem sokmen'in gitarinda hayat bulmus notalar inanilmaz bir hizla daha giriste sizi alir, duvara soyle esaslica bir carpar. siz henuz bunu calan insan olamaz dumurunu yasarken ikinci tekrarda sert bir davul devreye girer, ardindan elektro gitar ve sertab...
  • bunlar bir cok aksama meze olmustur. sozleriyle efkar raki kadehlerini doldurmus, ardarda sigara yaktirmistir, acitmistir. yaklasik 64 saniyelik bir keman girisinden sonra sarki (demeye dilim varmiyor) soyle baslar.

"kac kadeh kirildi sarhos gonlumde
    bir turlu kendimi avutamadim
    kac gece agladim boyle gizlice
    ne yaptimsa seni unutmadim"

ikinci bolumde aci zirveye ulasmak icin adeta aportta bekler

"kimbilir kimler var simdi kalbinde
    sen beni unuttun coktan belkide
    ben hala yasarim eski gunlerde"
    "her seyde sen varsin unutamadim" x2

ucuncu bolumun girisi daha hizli olur. sarki hemen bitmek ister veya raki bunyede ona benzer bir etki yaratir

"her sevgi zamanla bitermis derler
    benimki bitmedi anlayamadim
    bu asktan hayir yok unut dediler
    ne yaptimsa seni unutamadim"

bu sarkinin ozelligi oyle her fasilda dinleyememenizdir. ne modern birahanelerde ne gazinolarda calar. sorsanizda bilmezler, calamazlar zaten. yogun bir arsiv bilgisi ve calan, soyleyen kisinin yorumunu gerektirir. kucuk kohne meyhanelerde kavunun yanina en cok yakisandir.

sarkinin bitimi sarkiyi bitirmez bu sarkinin suresi 04 31 olarak gozuksede lakin bir loopun icindedir kendileri. calarda calar allah guc, tek elektirik verdigi surece..

(bkz: citirin yeri)
  • müslüm baba'nın gayet de efendiden bir şarkısıdır, özellikle her tarafta ibrahim tatlıses'in zırvaları çalınırken. hiç müslüm sevmeyenlere bile dinlettiğimde genellikle olumlu tepki almışımdır. sözleri şu şekildedir,merak edenler için
    "kaç kadeh kırıldı sarhoş gönlümde
    bir türlü kendimi avutamadım
    kaç gece ağladım böyle gizlice
    ne yaptımsa seni unutamadım
    kimbilir kimler var şimdi kalbinde
    sen beni unuttun çoktan belki de
    ben hala yaşarım eski günlerde
    herşeyde sen varsın, unutamadım
    her sevgi zamanla bitermiş derler
    benimki bitmedi, anlayamadım
    bu aşktan hayır yok unut dediler
    ne yaptımsa seni unutamadım
    kimbilir kimler var şimdi kalbinde
    sen beni unuttun çoktan belki de
    ben hala yaşarım eski günlerde
    herşeyde sen varsın, unutamadım
  • gidenin ardından yaşanan çaresizlik hissini adeta yaşattığı için olsa gerek aklıma her daim ölümü getiren, hangi ortamda olursa olsun beni koparan tek şarkı.
  • unutulmus fakat unutamamis, donusu olmadigini bilen buna ragmen aci cekmeyi tercih etmis, etmek durumunda kalmis, caresiz bir insanin hislerini en sade haliyle dile getirmis baris manco *.

(bkz: izdirap)
  • müslüm gürses 'e saygı duymama neden olan parça.
hesabın var mı? giriş yap