şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşın yazlığına tatile gidilmiştir.. evden sahile yürüyerek 15-20 dakikada fln ulaşılabilmektedir... bir gece sahile giderken ayaktaki hasır terlik yırtılır.. gidilen yolda çalı çırpı çakıl taşları fln olduğundan yalın ayak gitmek biraz olasılık dışıdır.. sahile zor bela ulaşlmştır fakat dönüş için terliğin yapştırılması gerekmektedir.. sahildeki büfeden yapştırıcı almaya karar verilir.. büfeci haliyle japon yapıştırıcısı uzatır.. ama cimrilk bu ya japon yapştrıcısı değil uhu alınır.. sahilde geçirilen süre boyunca elle ve ayakla sıkıştırılarak terlik yapıştı sanılır ama tabi ki dönüş yolunun yarısından bile önce terlik yeniden kopar...
  • su parası çok geliyor diye en az 2 kişi işemeden sifonun çekilmemesi. bir daha gittim mi peki o eve? hayır.
  • tuvalet kağıdının önce bi' yüzünü, sonra diğerini kullanmak. böyle insanlar aramızda dolaşıyor.
  • eski banka hesabında kalan 4,37 tl'yi kurtarmak için başka bir hesaptan 5,63 tl göndermek suretiyle 10 tl'ye tamamlamak ve bankamatikten anında çekmek. 1 tl eft masrafı gitti. kalan 3,37 bizimdir.
  • çok bonkör bir günüme denk gelmediği sürece gerçekleştirdiğim bir eylemim var ki cimrilik mi mantıklı davranmak mı bilemedim. kolası kendinden olan (menülü) yiyecekler dışında dışarda yemek yediğimde kolaya 2,5 ya da 3,5 lira vermeye içim el vermiyor. o paraya gider 2,5 litrelik kola alırım kardeşim, avuç kadar kutu kola 3,5 lira olur mu!*
  • 9 sayfalık alınıcak çıktıyı, satır aralıklarını küçülterek 6 sayfaya indirmek... *
  • yıl üniversitesi yıllarıydı,malum öğrenci evi.kış aylarıydı,hava soğuktu,kapı çaldı, her zaman ki üşengeç halimizle aramızdan biri kapıyı açtı.içeri gelen evimizin üyelerinden birisi,yanaklar kıpkırmızı,hızlı hızlı nefes alıp veriyor.ne olm bu hal diye soruyoruz,abi merkezden eve kadar yürüdüm dedi arkadaş.niye lan psikopat mısın diye soruyoruz arkadaşa,cevap süper,olm minibüse zam gelmiş bende kızdım eve yürüdüm, minibüs parasıyla da tam iki paket makarna aldım.

arkadaşlarla yıllar sonra her bir araya gelişimizde bu güzel anı hatırlamaktan büyük keyif duyarız.tam iki paket makarna alınmıştır o parayla,tam iki paket.
  • en acı sekilde aklıma hafzalama kaydedilmisi bende olan. sebep de hep kendime cimrilik yapmam, başkasına yapamıyorum, kendime acımasızca, dibine kadar yapıyorum. yeni yeni akillaniyorum; ama ne kadar başarılıyım bilmiyorum.

bundan yaklaşık 5 sene önce oluyor yuz karası eylemim:

işten çıkmam gereken saatte çıkamadım, biraz geç kaldım otobüse, memlekete gidicem, tabi garı arayıp firmadan yer ayirtinca o otobüse hareket vaktinden biraz daha önce çıkmanız gerek, ben de ona yetişmeye çabalıyorum. boşverip dolmuşu, taksiye binmeye karar verdim, ki bu da belli bi yere kadar gitmek icin, sonrasında dolmuşa binicem. direkt gara gitsem aq parası daha cok gidcek diye bu gereksiz, aptalca hareket. neyse daha cok dolmuşun geçtiği merkezi, hınca hınç dolu (buraya dikkat, cunku üniversite duragi oldugu icin mahşeri kalabalik olur ve mutlaka sivil polis de bulunur) durağa kadar gittim, parayı verdik 7 lira kardayim diye sevinerekten indim taksiden. ulan sigir, direkt gara 20ye giderken, oraya 10 liraya gitmenin, dolmuşa da 2 tl verecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum da hesabı yapan kafamı skiyim. neyse çanta acik, elde okuz gibi bavul indim ya, hemen de bekleyen dolmuşa binicem. ama ne binme! adamın biri insin diye bekliyorum, tam yanımdan geçerken bana oyle bi sürtündü ki oha elledi, neremi elledi bu ibne, nası da hissettirmedi, neyse otobüse yetişmem lazım, sktir et yasamadın farzet entry manyaii yaparım diye diye bindim.
    (yazar bundan sonraki gelişmeleri şimdiki zamanda anlatmaya başlar, cunku aynı sığırligı simdi de yapar emin kendinden yani)
    bindim de dokmustaki adamlar bana çantana bi bak, bu inenler bi saattir burada cepcilik yapmaya çabaladı.(biz de ağzımızı ayırdık aq demiyor) der demez bi bakiyorum cüzdan yok. 2 adam in al cüzdanını diyo, bi kadın da gitme bosver diyo. ben adamlar deyince ineyim gideyim bari diyorum, ama ellerimin boyle titredigini hayatımda cok nadir hatırlarım. gelirler arkamdan diye umut etmek insanlardan beklenebilecek bisey de bunlardan diil tabi. neyse koşarak gidiyorum, 2 kisi olduklarını görünce daha bi titreme, kalp ağrısı giriyo tabi, korkudan dizlerim nası hareket ediyo bi anlasam. ver cüzdanımı diye bağırıyorum bikac kere. hani bağırıyorum ki etraftan olayın idrakini yapsın da birileri destek olsun diye( boşa kürek çekme bu da) "ne cüzdanı be" deyince kolundaki hırkanın altından cüzdanımı yere atiyo bana dolmustan inerken sürtünen ibne. digeri de izliyo olanları. ben tabi bunlar olurken durur muyum gözyaşlarım sel olup akmaya başliyo, ama sıfır mimikle, sadece yaş akiyo durduramiyorum kendimi. cüzdanda da yok yok ki, almasam ne care! nakit 300 tl, banka kartım, kredi kartlarim, annemin banka kartı ( bu sifresiyle beraber hem de) kimliğim, sürücü belgem (cok da pis araba sürerim ya lazım tabi olmayan arabamın belgesi aq) uğur param vs vs . almam gerekiyo iste o lanet herifin yere attığı cüzdanı, ertesi gun kuzenin de düğünü var. berbat bi maceranın pesinde koşmak icin cok az zamanım olurdu, kartlara cook ihtiyacım olan bi devredeydim. saniyeler icinde neler olabileceğini kurduktan sonra kafamda ben eğilip "pislik" diyerekcüzdanı alıyorum yerden. "hay entry manyaii yaparım ii bok yedin, simdi o pisliği duyunca bi tekme atsa o boş boğaz ağzına, apisir kalırsın" korkusuyla doğruluyorum. koşar adım uzaklaşıyorum o malum duraktan. hani dolmuşta bavul ve boş çanta kalınca malum dolmuşa gerisin geri binmem gerekiyo, bi dönüyorum ki beni gaza getiren erkek musveddeleri hep kapıdan o fuzuli kafalarını uzatmışlar beni seyrediyorlar. ıçimden onlara da ağız dolusu kufrediyorum; dolmuşa bi oturuyorum ki hatırladığım tek sey ellerimin ve dizlerimin hayatım boyunca o şiddette titremedigidir. ıste bi de o gun anlıyorum, erkek var, müsveddesi de var.

el anafikir ül entry: pintilik kotu kolla gotu.
    dimyat'a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak aq.

ertesi gün hamişi: burada bu ibnenin bana cüzdanımı geri verme nedenini yıllarca, o otobus denen zıkkıma yetişmek icin yol boyu okuduğum ayetel kürsi, amerrasulü, hüvallahüllezi 'ye bağladım evet. cunku adam bana orada höt dese arkama bakmadan gidecek bi potansiyelim de mevcuttu. siz ne düşünürseniz düşünün.
  • bundan yıllar önce yine taşınmak üzereydim ve evime gelen yardımcı bayan eşya paketleme konusunda bana yardımcı oluyordu. eşyaları tam toparlayabilmek için iki gün gelmek istediğini söyledi ben de tam taşınma zamanı ek para vermemek için kabul etmeyip gerek yok dedim. kadının gelmediği ikinci gün evime hırsız girdi. muhtemelen taşınacağımı bilen mahalleden veya apartmandan birileri yaptı. o gün bilgisayarım, pasaportum ve birkaç elektronik eşyam çalındı. bir daha küçük hesaplar yapmamaya tövbe ettim.