şükela:  tümü | bugün soru sor
3609 entry daha
 • "benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az. dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. insanların iç yüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını ; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum"

  pride and prejudice
 • usta sanatçı merhum sadri alışık'tan gelsin.

  film: serseri*

  meyhane kadrosu matemdedir. mahallenin sevilen kişisi "nusrettin abi", vefat etmiştir. o geceliğine plak çalmak istemez meyhaneci. kalplere pansuman uygulanmaz. herkes yastadır. sırasıyla, yâd ederler nusrettin abi'yi. mahalleli, kazım'a* yüklenir birden. gitmemiştir cenazeye, balık tutmuştur o gün. "gelseydin deniz kurumazdı!" der, biri.

  kazım: o da malum ama, boş verdim..
  mahalleli: bir de söylüyorsun? bu iş sırayla oğlum, parayla değil!

  kazım: iyi ya; madem ki hepimiz günün birinde çekip gideceğiz, o halde bunca matem, bunca kahır, ne için? hımm?* sizinki matem değil zaten, korku! korku!! hayat demek, ölümü beklemek demektir. az çok hepimiz denizi, yıldızları, ağaçları, işte; falanları, filanları göreceğiz, birçok şeyin tadına bakacağız, sonra da ister istemez, 'gidiyorum elveda' şarkısını söyleyeceğiz.. öyleyse; gidenin de, kalanın da, gönlü hoş olsun!"
 • ...herkes yaptığının cezasını çekiyor, çocuklarsa büyüklerinin günahını...
  bir zamanlar anadolu'da - nuri bilge ceylan
43 entry daha