1118 entry daha
  • "seni iyi ki astegmen olarak almamislar"

manisa bati kislada acemilik sirasinda ilk atislar sonrasi hanya'da ve konya'daki attigim mermilerin deliklerine bakan piyade ustegmen.

"eger atisin duzgun degilse senl bulasikci yaparim".

usta birligindeki piyade yuzbasi.

"vay babanin kemigine ayni delikten gecmis ya bunlar".

iki bucuk dakika once butun bolugun bulasiklarini yikatmakla tehdit eden piyade yuzbasi.
  • siz burada birliksiniz. beraber üzüleceksiniz. beraber büzüleceksiniz. beraber düzüleceksiniz*
  • "akabinde" bu kelimeyi çok kullanırdı.
  • hiç unutmam, eski mesleği dolmuşçuluk olan bir uzman çavuş vardı. tiki olduğu için sürekli öpücük atar gibi hareket yapıyordu adamcağız.
    çok severdim, delikanlı adamdı, muhabbeti iyiydi.

bir gün yanıma geldi, dertleşmeye başladık. konuşmanın sonuna doğru;

"bak oğlum ben senin gibi okumadım ama bu hayat okulunun her dersini çok ağır öğrendim. sana benden tek nasihat; oğlun varsa ibneyi, kızın varsa kahpeyi yadırgama" demişti.
  • “siz” dedi, “okumuş insanlarsınız, gelin oturun anlatın bu birlik için neler yapabiliriz, eksikler neler?”
    10 kısa dönemiz, en gevezeleri benim. uzun uzun kül tablalarından duvar kenarındaki çakıl taşlarına kadar anlattım. çok beğendi. “çok teşekkür ederim şimdilik çıkabilirsiniz” dedi.

“biz teşekkür ederiz, memnun olduk” diyordum ki, adam bir bağırdı anlatamam. “siz nasıl askersiniz, acemilikte bir şey öğretmediler mi size, “saol” deyip susacaksınız, çıkın çabuk dışarı”

eşeklerden düşmüşe döndüm. şaka mıydı, gerçek miydi, biz az önce ne güzel konuşuyorduk, nasıl böyle dönüşüverdi birdenbire, adam bize sinir mi oldu, yoksa arkamızdan kahkaha ile güldü mü “nasıl taştaş geçtim” diyerek?
    yıllar geçti, hala düşünürüm aklıma geldikçe.
  • “askerlik evlilik gibidir, tek kural var: itaat et rahat et.”
  • birlikte ilk akşam bölük komutanı: ‘’20. bölük! hazır ol! rahat! yere bak! evet bu kışlada sizden daha rütbesiz olan yegane şeye bakıyorsunuz şu an. tamam kaldır kafayı. 10’da yatak başı içtima, istirahat et!’’
  • seni bi sikerim üstüne de iki pantolon dikerim
  • bi daha para versen bu üniformayı giyemezsin kıymetini bilin demişti bir başçavuş. terhis olmak için gün değil saatleri sayarken içimden hayatımın belki de en uzun hasssiktirini çekmiştim. şimdi düşünüyorum herif haklıymış, askerlik günleri özleniyor
  • uzman cavusla gecen konusmadir. yuzbasi cagiriyor uzman buraya gel. 2 dk sonra bascavus cagiriyor uzman buraya gel. 3 dk sonra ust tegmen cagiriyor. ısi bitip tekrar yanimiza gelip silah sokme takma egitimine devam etmeden:
    uzman: cocuklar siz orospu nedir bilir misiniz?
    askerler: biliriz komutanim.
    uzman:buranin orospusu da benim.
98 entry daha
hesabın var mı? giriş yap