237 entry daha
  • çalıkuşu feride.

nasıl unutayım ki? bir zamanlar bana da çalıkuşu mahlası yakıştırıldı ve her söylendiğinde yüzümde tebessümler açtırdı.

çalıkuşu benim için her çağda örnek alınması gereken güçlü bir kadın karakterdir. bilmeyeniniz yoktur ama yine de küçük bir bilgi olarak kalsın şurada:

feride

pek çok kişiyi kendisine hayran bırakacak güzellikte, ela gözlü, hareketli, duygusal, sevimli, iyi eğitim almış genç bir kızdır. öğrencilik yıllarında çok hareketli olduğu ve ağaç dallarına çıkmayı çok sevdiği için ona “çalıkuşu” denmiştir. feride, çocukluğundan itibaren kendini ezdirmeyen, haklarını savunabilen, insanlarla iyi ilişkiler kurabilen, kültürlü, mücadeleci bir yapıya sahiptir. cumhuriyetin ilk yıllarında halkın cehaletiyle savaşan aydın türk kadınını temsil etmektedir.

bunun üzerine bir de gülse birsel repliği gelsin: “düşmeyen, dik duran kadınlara hepinizi teker teker alıştıracağız.”
  • samim(yalnızız)
  • dirmit - (bkz: sevgili arsız ölüm) : dirmit'in mücadelesi ve aile hayatı etkilemişti. bu kitabı hediye etmediğim halde bulamıyorum evimde. kuzene verdim, geri getirmedi sanırım.

meursault - (bkz: yabancı) : vicdan önemli! fakat toplumun bunla alakası olmaması lazım.
    kayıp bir diğer kitabım. sevdiğim kitabı paylaşmaktan nefret ediyorum.
  • raif efendi.. "hassas kalpler için dünya bir cehennemdir.."
4 entry daha
hesabın var mı? giriş yap