• göze iyi görünür kötü kişiler
    daha kötüleri varsa eğer
    en kötü olmamak da
    bir bakıma övgüye değer.

shakespeare - kral lear
  • ''ben bu kadını yedi yaşımdan beri okuduğum kitaplardan, beş yaşımdan beri kurduğum hayal dünyalarından tanıyordum. onda halit ziya'nın nihal'inden, vecihi bey'in mechure'sinden, şövalye büridan'ın sevgilisinden ve tarih kitaplarında okuduğum kleopatra'dan, hatta mevlit dinlerken tasavvur ettiğim, hz. muhammed'in annesi âmine hatun'dan birer parça vardı. o benim hayalimdeki bütün kadınların bir terkibi, bir imtizacıydı.''

kürk mantolu madonna - sabahattin ali
  • "...and the sea the sea crimson sometimes like fire and the glorious sunsets and the figtrees in the alameda gardens yes and all the queer little streets and pink and blue and yellow houses and the rosegardens and the jessamine and geraniums and cactuses and gibraltar as a girl where i was a flower of the mountain yes when i put the rose in my hair like the andalusian girls used or shall i wear a red yes and how he kissed me under the moorish wall and i thought well as well him as another and then i asked him with my eyes to ask again yes and then he asked me would i yes to say yes my mountain flower and first i put my arms around him yes and drew him down to me so he could feel my breasts all perfume yes and his heart was going like mad and yes i said yes i will yes."

j.j. - u.
  • ...sefil düşünceler ve küçüklükler arasında kaybolup, hayattaki büyük sırrı çözemedik, soru da cevapsız ve acımasız kalakaldı: nasıl yaşadın, neden öyle yaşadın, neyi yapabilecekken yapmadın, başka bir yol, başka bir anlam arıyordun, yanlış zilleri, yanlış kapıları çaldın, yanlış yollara saptın, yanlış insanları sevdin, yanlış yataklarda uyudun, yanlış evlerde yaşadın. neden hayal ettiklerini, düşündüklerini bu kadar küçümsüyorsun? ...

kızıla boyalı saclar- kostas mourselas
  • yalvarırım sana...
    kalbinde çözülmeden kalan herşey için sabırlı ol. soruların kendisini sevmeye çalış; kilitli odalar veya yabancı lisanlarda yazılmış kitaplar gibi. cevapları şimdi arama. şu anda cevaplar sana verilemez, çünkü sen henüz onlarla yaşayamazsın. bu herşeyi yaşama meselesidir. şu anda,soruyu yaşaman gerekiyor. belki daha ileride, farkına bile varmadan, günün birinde kendini cevabı yaşarken bulacaksın.

alıntı... "rainer maria rilke"

alıntı... ölümsüz (discipline), paco ahlgren
  • -hayat ancak bir kere oynanan bir kumardır, ben onu kaybettim.

(bkz: raif efendi)

(bkz: kürk mantolu madonna)
  • "ne zaman içime biraz fazla baksam yükseklik korkum depreşir"
    murathan mungan - üç aynalı kırk oda
  • - bu halin ne kız? utanmıyor musun?
    - utanacak ne var? namısımnan oturdum içtim.
    - üzerine bi nokta koy ayıp olur..
    - uçuyorum alllöööşşş! on şişe. on şişeyi üç kişi devirdik.. başım tımarhane gibi fırlanıyor..
    (orhan kemal, cemile)
  • "seni hatırlayacak toprağa gömül"
    bölük pörçük yaşamlar
  • "...memur elini arka cebine goturerek:
    - evelallah! dedi.
    sanki allah arka cebinde idi."

"zekamin istikametinden gururuma sapladigi bu bicagin acisi beni uyutmadi." (nasil bir algilayistir, nasil bir muhakemedir..)

"simdi sen ask mucadelesi degil, mucadele aski icindesin."

"- .. iki aydan beri bazi kuvvetli tesirler altindasin. nereden geliyor bunlar?
    - onu da biliyorsun. muhitten, cemiyetten.
    - muhit ve cemiyet fertlerin agziyle konusur. (kivirma diyor kibarca. ama oyle kibar ki..)
    - evet, agabeyimden.."

"- fakat, dedi, biliyorsun ki, benim paris'e karsi zaafimin bambaska bir sebebi var. piyanom icin, degil mi? konservatuara girmek istiyorum.
    samim basini salladi:
    - biliyorum, paris bunlarin hepsidir. icinde konservatuar da vardir. binbir renkli mechul de. zengin bir hayal icinde mechul, daima malumun en korkunc rakibidir. ben malumum. yani sayisiz imkanlar arasinda gerceklesmis ve donmus bir imkanim. ben bir seyim, mechul her seydir. fakat... unutma ki, ben varim; mechul yoktur. o sadece olabilir, fakat olmayabilir de! ben bir realiteyim, o bir imkandir. bu farki anlamayan bir aska sen beni inandiramazsin." (dubudubudubudibi cissssssssssss) *alkis efekti* (meral'in yerine utanctan kizardigim bir paragrafti)

"- aman meral, dikkat! sesin bir ucurumdan geliyor." (muhtesem bi ifadedir bence)

"- bu bir sihhat olcusudur, sigara, dedi. iyi gelmedi mi, bil ki iyi degildir insan. bakalim rapordan ne cikacak yarin."

"hayretim devam ediyordu. bu ne? bu neee?" (o uslupta bi romandan pek beklenmeyecek bir cumleydi. bu neee dediydim okurken.)

(peyami safa, yalniziz)
hesabın var mı? giriş yap