şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

kerem bürsin'in köksal engür'e dönüştüğünü görünce insan gözyaşlarını tutamıyor.
    --- spoiler ---

dedikleri kadar acıklıymış.
  • kaliteli bir film olmuş, hani izledikten sonra "bok yere verdik parayı sinemaya" demiyorsunuz.

yalnız çağan ırmak aile içinde işleyecek konu bırakmadı, karı-koca, baba-oğul, dede-torun, derken şimdi de abla kardeş. kendisinden bi enişte-kayınço hikayesi bekliyorum. bi de eltili bir hikaye yapsa da elti ne ögrensem. bu arada kayınço ne ya? meksikadan transfer akraba gibi.
  • bütün çağan ırmak filmleri gibi,

döneceğimiz yer en sonunda "evimiz".
  • spoiler demişsin ama senaryoyu yazmışsın kardeş. eline sağlık.
  • henüz izlemedim ama daha entry'leri okurken bile ağlamaya başladım.

adam okulunu okumuş sinemacı olmuş. onca film çekmiş, her türü cesaretle deneyen bir yönetmen. adam sinemacı yahu. ama her yeni filminden sonra aynı muhabbetler. ağladım / ağlamadım. selpak almadan girdim aman siz unutmayın. çağan ırmak filmlerinin başarısı salonda akan gözyaşı ile değerlendirilir oldu.

- babam ve oğlumda salondaki koltuk başına 300 gram gözyaşı düşerken unutursam fısılda da koltuk başına 220 gram gözyaşı düştüğü tespit edildi. bu da gösteriyor ki çağan ırmak filmleri artık iş yapmıyor.

ulak filminin arasında önümde oturan 3-5 kadın selpaklara boşuna para verdiklerini söyleyip "bozmuş bu adam, ne biçim film bu" falan diyorlardı. hayır selpakla filme girmek nerden çıktı hacı ya, selpakla filme girmenin neler çağrıştırdığından da bahsederdim ama çağan ırmak'a ayıp olur şimdi. bunun da filmini yapacak birileri mutlaka. yazık lan hepimize.
  • --- spoiler ---

sen unutan olacaksın, ben hatırlayan;
    tam tersi olmalıyken en hakkaniyetli olan...

--- spoiler ---

debe editi: iş bu entryi çağan ırmak'a ait olup şahsımın şairane yönüyle, aşırı etkilenme harici, bir ilgisi yoktur ve ne ara debelendiği bünyemde zuhur eden bir şaşkınlık mevzusudur.
    benim şunun gibi şahane şiirlerim dururken bu yaptığınız, bu yaptığınızzzz, bu, yaptığınız...

(bkz: güvendik ilk-orta okulu yardım kampanyası)
  • ya o diil de..
    kenan dogulu'nun..
    valla son donem albumlerinde pek oyle rastlamadigimiz olcude guzel sarkilar verdigi film..

olm kenan..
    senin son yillarda misal şu ayarda kac sarkin var da ona buna dagitiyosun arkadas?..
    taş gibi duzenlemeyi bile kendi yapmis bi de..
    ulan sen pamuk 'tan beri böyle bi şarki yaptin mi kenan?
    ..
    teallam ya..
  • iş gereği kaba montajını izledim; babam ve oğlum ve dedemin insanları ile birlikte çağan ırmak top 3'üne girer. büyük prodüksiyon. ışıl yücesoy, hümeyra falan zaten artık oyunculuk olayını içselleştirmiş. kamera arkası videoları da takip edebiliyorum, provasız tek seferde falan çekiyorlar. role girmek olayı yok olmuş artık onlarda, rol dizlerinin dibinde ben hazırım diye bekliyor. her şeyden öte "tecrübe" konusunda beni çok düşündüren bi film oldu bu açıdan. bazı şeyler ancak zamanla olabiliyor cidden, çabalamayla olacak iş değil. farah zeynep çok güzel bi kız, 70'ler tarzı acayip yakışmış. mehmet günsür, kerem bürsin, genç kadrosu da efsaneli filmin. mehmet günsür tecrübesi ve elektriğiyle acayip yükseltiyor kerem'i ve farah'ı. çağan ırmak zaten oyuncuya çok güzel alan bırakıyor oynaması için. 29 ekim'de (eet çarşamba günü) sinemalarda, tatil günü yapılabilecek en iyi şey izlemek olur. manitayla da gidilable aileyle de gidilable bi film olması güzel. at ajandana 1 gün önce hatırlat de bekleeee
  • bir dönem türk sinemasının hayal kırıklığına uğramış biri olarak tesadüfen izlediğim ve çok beğendiğim film. kadın oyuncular öylesine güzel bir iş çıkartmışlar ki, genç erkek oyuncular yanlarında figüran sayılabilir. özellikle hümeyra ve farah ın müzik yorumları mest etti.

filmden notlarım

--- spoiler ---
    unkapanına henüz geldikleri anda, mehmet ve hatice nin duvarda kayıp aranıyor afişi vardır. mehmet afişin üzerinde hatice nin yüzüne bir ben çizer. hatice, ayperi olarak sahneye çıkmaya başladıktan sonra aynı noktada ben kalıcı olarak görünmeye başlar. hümeyra nın karakterinde ise tek bir sahnede, siyah elbise ile kısa bir süre ekrana çıktığı sahne rolünde yüzünde ben vardır, diğer sahnelerde yoktur.

ıssız adam filminde, alper aynanın önünde vakit geçirirken bardağı yere düşürür, bardak kırılır ve içerisinde çıkan ada ya ait olan küçük bir toka filmin akışını değiştirir. bu filmde çağan ırmak yine benzer bir uygulama yapmış. ayperi, mehmet in yasından dolayı filmin seyirciyi biraz sıkmaya başladığı anda fotoğraf çerçevesini duvara fırlatır. çerçeve kırılır ve içerisinden mehmet in mektubu ve final müzik bestesi çıkar. bu andan sonra yine hızlı bir şekilde filmin akışı değişti ve seyirciyi heyecanlandırmayı başardı. özellikle çağan ırmak hayranları için güzel bir detay oluşturdu.

--- spoiler ---

kadın oyuncular gerçekten çok başarılı demiş miydim ? hatice nin istiklal marşını söylememesi ve hayallerini cesaretle gerçekleştirebilmesi, bunu yaparken ayrı düştüğü ailesine, ablasına sitem dolu haddini bildirmesi ve finalde müzik sahnesinde kendini affettirebilmesi ile anadolu nun yaşam tarzına adeta bir ders vermektedir.
    filmin beğenilmemiş olmasını haksızlık olarak görüyorum.
  • naif bir film olmuş. 60lar-70ler dönemi hayranı bi insan olarak bayıla bayıla izledim. (sırf evde demlenen orkestra elemanlarını dağıtmak için alt kata indiğinde giydiği gecelik için bile). filmden çıkınca insanın üstüne bir hüzün çöküyor sanki. kesinlikle vakit kaybı değil. tabi filme gitmeden önce fragmanı izlemeyip her yerde karşıma çıkan film müziklerini dinlememiş olmamın da bunda payı olduğunu düşünüyorum.

filmde sırıtan tek oyunculuk mehmet günsüre aitti. olmuyor işte bu adamdan ne diye zorluyorsunuz anlamıyorum.
    kerem bürsin repliklerine "bak" ile başlamamak için kendini çok zorlamış ama yer yer ağzından kaçırdı. kulak tırmalıyor. ayrıca yaşlılığının köksal engür olarak dönmesi: fatal error
    son olarak film müziklerinin sahibi kenan doğulu için tek bir söz söylemek isterim: ulen madem böyle übersonik şarkılar yapabiliyorsun ne diye abuk subuk şarkılarla muhattap ediyorsun bizi!