şükela:  tümü | bugün soru sor
 • karadeniz sahilinin en güzel plajlarına sahip olan yerleşim merkezi. memleket(?)im.

  ordu'nun ilçesi olmasına rağmen, ekonomik ve coğrafi olarak samsun'a daha yakındır. eski adı oney'dir ve roma imparatorlugu döneminde, roma'nın şarap ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan merkezdir.

  ayrıca ferhan sensoy'un annesi unye'li, babasi da carsamba'lıdır ki bu yüzden yapıtlarında sıklıkla adı geçer. ornegin, aşkımızın gemisi fındık kabuğu adinda bir oyunu ünye'de gecer.
 • çok sevimli, huzur veren bir görünüşü vardır...gelip geçerken hep baş dinlenesi bir yer olduğu düşünülür, hani emekli olunca yerleşmeyi düşünülen yerlerden... sahili de çok güzeldir.
 • annemin ve anneannemin memleketi.
  küçüklüğümde, senede birkaç defa pazar günlerinde mutlaka ziyaret ettiğimiz yer.
  ünyenin denizi güzeldir, havası güzeldir. ara sokakları, eski evleri, tombul teyzeleri, güleryüzlü amcaları güzeldir. bir iskelesi vardır, üzerinde yürüyüş yapılabilir. işte o güzeldir...
  belki de şimdi ne zaman sıkılsam bunalsam, denizin dibine gitme ihtiyacı hissetmemde bu küçük sahil kasabasının da payı vardır.*
 • karadenizin incisi de denir bu guzel ilceye.
  sehir bir koyun kenarina kurulmustur. ozellikle aksamlari koyun bir tarafindan diger tarafin isiklarina bakarken istanbul'da bir yakadan digerine bakiyormus gibi hissedersiniz.
  cocukken feneraltinda, fok fok ta denize girilir. kayalardan atlanir derin suya. buyuyunce kiz arkadaslarla uzunkum'a gidilir feneralti fok fok yerine. uzunkum karadeniz in en uzun kumsallarindan birine sahiptir.
  sehrin biraz disindaki camlik'ta piknik yapilabilir veya gezmeye gidilir. cam agaclari arasinda gecilip kayalarin uzerine inilir. deniz seyredillir.
  yaz aylarinda aksamlari sahilde gezilir. sahil denilen yer karayolu ile deniz arasindaki kaldirim serididir. en guzel kiyafetler giyilir, saclar jolelenir. hem yurunur hem kizlara kacamak kesikler atilir. 100. yil cay bahcesinde oturulur. aileden ve akrabalardan gizli, giris kapisi gozlenerek sigara icilir. 100. yil cay bahcesinde yapilan karadeniz pidesi lezzetlidir, cayin yaninda iyi gider.
  cakirtepe unye manzarasinin yukaridan en guzel gorundugu yerlerden biridir. buradaki restorantda da karadeniz pidesi yenir. bi de pazar sabahlari icleri evde hazirlanan pideler sehrin bilimum firin ve lokantalarinda yaptirilir ve sabah sabah bunyeye hamur alinir.
  cumhuriyet meydani'nda asirlik bir cinar agaci vardir. unye'liler bu agacin altini kavakdibi olarak isimlendirmislerdir. sehir merkezindeki eski iskeleye de kopru der unye'liler. meydanda cucur gazetecisi vardir. komik adamdir mehmet cucur. gazete alan herkese takilir, espriler yapar. unye'de herkesin tanidigi tipler vardir. deli murat agbi, rahmetli dingal, pic yilmaz, ampul ilhan, porno hasmet...
  temmuz ayinda unye'de turizm senligi yapilir. unlu sarkicilar konser verir meydanda.
  yaz aylarinda cok guzel, yasanasi bir yerdir unye.
  karadeniz gezisi yapilacaksa unye'de bir mola verilmeli, 100. yil cay bahcesinde denize dogru bir cay icilip, sigara tutturulmelidir.
 • ordu ilinin, adini $u an hatirlayamadigim unye'li bir milletvekilinin ordu'ya degil paso unye'ye yatirim yapmasi sonucu oldukca geli$mi$ olan ilcesi.
 • (bkz: sukru yurur)
 • türkiye cumhuriyetinde il yapılmayı istemeyen -ordu bu yüzden il olmuştur- tek ilçedir, neden bilemiyorum.
 • memleketim demekten ayrı bir zevk aldığım, insanların hala daha sıcak kalabildiği akşam olunca sokaklarına hüzünle karışık bir sessizlik çöken. bu sessizliğin içinde kendimi bulduğum sabahın köründe veya gecenin bir yarısında denize koşma isteği duyuyorsanız size tüm cömertliği ile bu fırsatı sunan, ara sokakları ve eski evleri saatlerce gezilebilecek dönüp dönüp yeniden bakılacak kadar güzel olan. çocukluğumun en güzel yazlarını geçirdiğim, şeftali ağacı nöbetleri tuttuğum, kumdan kalelerimi kurduğum şirin ilçe.
 • hayatımın ilk 6 yılını geçirdiğim, sonrasında sadece tatillerde gidebildiğim memleketim.
 • tam olarak 19 senemi harcadığım coğrafi konum olarak çok güzel karadenizde tek diyebileceğim ama yaşanılası yer olarak boktan bir yer. bizzat ünyede doğdum büyüdüm ve zamanı geldiğinde kaçtim.