• çift diplomaya yönelik uluslararası ortak lisans programlarının kısaltılmış yazımı.
  ayrıntılı bilgi kopyala-yapıştır yöntemi ile değil alınteri ile ösymnin yolladığı kitapçıktan alınteri ile aşağıya yazılmıştır. (bkz: bir ara gel de madalyanı vereyim)

  uluslararası ortak lisans programı:
  çift diplomaya yönelik uluslararası ortak lisans programı, bir türk üniversitesi ile new york eyalet üniversitesi sistemi'ne dahil bir üniversite tarafından ortak yürütülen lisans programıdır. programda öngörülen tüm dersleri başarıyla tamamlayan bir öğrenci, her üniversiteden bir tane olmak üzere iki ayrı diploma alır.
  2003 össye girmiş olan adaylar, aşağıda belirtilen altı alanda, türk ve amerikan üniversiteleri tarafından yürütülecek olan uluslararası ortak lisans programlarına kabul edilmek için başvurabilirler.
  işletme: itü ve new paltz üniversitesi
  işletme: odtü kuzey kıbrıs kampüsü ve new paltz üniversitesi
  ekonomi: itü ve new paltz üni.
  küresel ve uluslararası ilişkiler: bilkent üni. ve binghamton üni.
  küresel ve uluslararası ilişkiler: boğaziçi üni. ve binghamton üni.
  küresel ve uluslararası ilişkiler: odtü ve binghamton üni.
  bilişim sistemleri müh.: boğaziçi üni. ve binghamton üni.
  bilişim sistemleri müh.: itü ve binghamton üni.
  deniz ulaştırma işletme müh.: itü denizcilik fakültesi ve suny denizcilik fakültesi
  gemi makineleri işletme müh.: itü denizcilik fakültesi ve suny denizcilik fakültesi

  programlar burssuz ve %50 burslu olmak üzere iki tür taban puanla öğrenci alacaktır.
  programlar hakkında üniversitelerin web sitelerinden daha ayrıntılı bilgili edinilebilir.
 • heralde fiyati ucuz, turk ogrencilerin kesesine uysun diye suny'nin secildigi ortak diploma programi. universite siralamasinda* ilk 50'ye giremeyen (genel siralamada, akademik kalite siralamasinda, reputasyon siralamasinda) bir universite niye secilir ki? (party school siralamasinda 1. siradadir)
  http://www.princetonreview.com/…goryid=3&topicid=26
 • mezunlarina bir adet amerikan universitesi diplomasi almaya hak kazanmalarindan dolayi opt* hakki verilen program. zaten bu hak amerika'da her universite mezunu international ogrenciye taninmaktadir.
 • devam edebilmek için 2 sene içinde toefl verilmesi gereken program.veremediğiniz takdirde eşdeğerdeki bir bölüme kaydınız alınıyor.önceki senelerde özel okul tandansı bariz şekilde görülse de tanındıkça başarı katsayısı yükselmiş bulunmakta.çift diploma ve amerika da staj hakkı en büyük avantajları.
 • ilk 100 e giremeyen ucuz amerikan üniversitesi kavramı için kime göre neye göre diye sormak istediğim uluslararası ortak lisans programı. bilişim sistemleri mühendisliği bölümlerinin gittiği binghamton üniversitesi mühendislik alanında gayet tanınmış bi üniversite olup, bulunduğu şehir ibm'in kurulduğu şehirdir. mühendislik fakültesi hocalarının çoğu ibm' den kopup gelmiştir.
 • http://www.uolp.itu.edu.tr/
  http://www.suny.edu.tr/

  linklerinden programla ilgili türkçe bilgilere ulaşılabilir.
 • "paran varsa ne rahat" sozunu dogrulayan, ogrencilerinin ozel universitelerde okuyanlardan hicbir farkinin olmadigi programlarin genel adi. **
 • 2 ay sonra bir bolumunden mezun olacagim, 4.5 yillik tecrubenin ardindaan hakkinda guzel hic birsey soyleyemeyecegim bir program.

  ozellikle itu`nun yuruttugu program icin ;
  1) itu kampusunde hic bir probleminizi cozduremezsiniz. program koordinatorlugu, uluslararasi ofise yonlendirir, uluslar arasi ofis ogrenci islerine, ogrenci isleri program koordinatorlugune. aralarinda gezer durursunuz sonuc olarak elinizde hic bisey yoktur.
  2) size yardimci olmasi gereken konumdaki insanlara cogu zaman ulasamazsiniz. ulastiginizdada basiniza is alirsiniz. siz birsey sorarken "aaaa oyle bi kural mi varmis" tepkisi ile karsilasmaniz oldukca muhtemeldir.
  3) hic biyerde yazmayan-duyurulmayan bir kuraldan sizi sorumlu tutabilirler.
  4) siz, problemi cozdurmeye ugrasirken cok rahat bir sekilde, "sen en iyisi bu sene amerikaya gitme." tepkisini verebilirler.
  5) yok`un kanunlarina aykiri bir sekilde fazla tahsil edilen okul harcinin iadesi icin dilekce verdiginizde, cevap verme geregi duymazlar. ordan oraya sallar dururlar. telefonla aradiginizda, sacma sapan toplanti bahaneleri uydurtup telefonlariniza cikmazlar. randevu talep edersiniz vermezler.
  6) kendileri bolumun e-mail grubuna, "ahmet acil bana ulas" diye e-mail atarken, sizin tum bolumu ilgilendiren ama yontemin isine gelmeyen e-postanizi, grubu bu konu ile mesgul etme diyip onaylamazlar.
  7) attiginiz e-maile cevap yazmalari icin, sekreterlerine 5 defa not birakirsiniz.
  8) 1 dersten kalirsaniz, okulunuzun uzama ihtimali oldukca yuksektir. yaz okulu acmazlar,baska okuldan ders aldiginizda sayip saymayacaklarini bilmezsiniz. (mesela 1 sene once mezun olan bir arkadasima, "aaa sen bu dersi baska okuldan almissin ozaman saymisiz ama bizim yonetmelikte bizim okuldan ff almadan baska okuldan ders alamassin diye bi madde varmis, o yuzden senin mezuniyetini iptal ediyoruz", demislikleri bile vardir.)
  9) amerikada kucucuk bi sehire gonderirler sizi, 100 lerce turk vardir okulda, dogru duzgun ingilizce bile konusmazsiniz. amerikaya geldiginizi bile anlamazsiniz dogru duzgun.

  bide bunlarin uzerine, her sene itu tanitim gunlerine gelip bolumle ilgili bilgi vermemiz icin bizi davet ederler. ben gelip bunlarimi anlatiyim ?
 • mart ayinda ( #18470353) 2 ay sonra mezun olacagima inandigim ancak bahsi gecen entryde de siralanan sebepler yuzunden mezun bile olamadim program.

  programin ortak yurutuldugu okulda aldigim dersin itu'de kabul edilmesi icin mayis ayinda fakulteye verdigim dilekceyi 15 gun sonra onaylayip ogrenci islerine gonderdiklerini soylemislerdi. bekledim bende ogrenci isleri notumu transkripte girecekde mezun olacagim diye. gecenlerde ogrendimki ogrenci isleri dilekce bize gelmedi diyor, fakulte biz gonderdik diyor. kisacasi bizim dilekce kayip, mezuniyet yalan olmus.

  gitmeyin efendim bu bolumlere, hic bir tanidiginizida gondermeyin yazik olur guzelim ogrencilik hayatlarina.