şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eski türkçede vampir
 • ihsan oktay anar kelimatından.
 • bir görüşe göre eski türkçe "obur"dan geldiği öne sürülen, slav dillerinde "vampir" anlamına gelen kelime. türkçe matbuatta el muhtemel 1998 yılında yapılan ve ilk türkçe çevirisi olan dracula romanında de geçmektedir. çoğulu "upiri"dir, "vampirler" anlamına gelir bu şekliyle kullanıldığını 1967 yapımı vij filmindeki cadının ağzından duyarız.

  --- spoiler ---
  ihsan oktay anar'ın puslu kıtalar atlası nam romanında da iki yerde bahsi geçer. birinde uzun ihsan efendi'nin oğlu bünyamin, mezardan çıktığında hortladığı zannıyla bulgar külhanileri kazıklarla arzı endam eder. upir kelimesi romanda ilk burada geçer. ardından bünyamin'in gördüğü bir rüyada yeraltında kalbine kazıkla uyuyan upirler şeklinde bir tasvir vardır.
  --- spoiler ---

  ihsan oktay anar'ın sayesinde gözümüze çarpan bu kelime bir nice profesyonel ve amatör yerli fantastik kurgu yazarına ilham vermiştir.

  (bkz: upirlerin fısıltısı)
  (bkz: çağan dikenelli)
  (bkz: vij/@songulyabani)
  (bkz: upiri/@songulyabani)
  (bkz: vampir/@songulyabani)
  (bkz: obur/@songulyabani)
  (bkz: hortlak/@songulyabani)
  (bkz: cadı/@songulyabani)
  (bkz: hortdan/@songulyabani)
  (bkz: tırnava cadı olayı/@songulyabani)
  (bkz: doyran cadı vakası/@songulyabani)
 • (bkz: şafak ayazı)
 • (bkz: hemlock grove)
 • ilk defa ihsan oktay anar'ın suskunlar kitabında karşıma çıkan kelime.

  anlamı vampirdir.
 • erkektir kendisi.

  cinsiyet eşitliği ve cinsel yönelime karşı tavır geliştirmeme konusunda kesin düşüncelerim var. bunlar bugüne kadar teoride vardı. benimle flörtleşen bir yazar mesaj atınca da test etme fırsatım oldu doğal yollarla.

  kendimden çok emin ve gurur duyar vaziyette, hiç yargılamadan, soğuk da davranmadan ve kırmak da istemeden güzel güzel konuştum iki gün. erkek olduğundan emin olduğum noktada gerçek hayatta aksilik çıktı, cevap veremedim. "gay olduğunu net anladım diye konuşmayı kestim sanacak, şimdi geç kaldım ama uzun uzun yazayım da öyle bir yanlış anlaşılma olmasın" diye iyice özenli cevaplar verdim falan.

  meğer adam beni kadın sanıyormuş, ben de onu gay sanıyormuşum da iki gün gerizekalı gibi cilveleşmişiz alşkdfjaşlkdfjaşlkdjsf.

  iki hafta falan buna güleceğim sanırım ama bana mesaj atacaklara şimdiden belirteyim. erkeğim ben.

  cinsiyetsiz yazmaya özen gösteriyorum normalde ama, son zamanlarda kız arkadaşımdan bahseden şeyler de yazıyordum. tatilde regl olmak (son cümle) entrysi falan yeterince belli zannediyordum da kısmet artık.

  not: hayır bir de yanlış anlaşılma belli olduğu anda "heey seni tanımak istiyorum"dan "hayırlı akşamlar ağacım"a döndü ya bu nasıl yaman trajedidir ya ahahahahah of. tabii iş çıkmayınca...biz erkekler hepimiz aynısınız!
 • eleştirdiği yazarlar, eleştiri linkini nick altına gelip yazıyor.
  ne şanslı bir sözlük yazarı ahahah.

  not: yalnız güzel sinir yapmış ve eleştiriyi de tam anlamamış maalesef. araba dolusu laf yazmış ama neyseki entry'sinde benim yazdığıma da referans var. neitzsche'yi tekelime aldığımı falan çıkarmış okuyup :(, merak eden açsın baksın yazık çünkü hakikaten.

  not2: ulan noluyor silip silip baştan koyuyor falan, şş sakin tamam sadece fikrini eleştirdim, bu ne be ahahah, heyecanlı mıdır nedir... (bkz: bm778)

  not3: ekşisözlük app'i yüzünden yanlışlıkla silinmiş tamam ikinciyi geri aldım, kanzuk göreve.
 • (#70842585)
  kendisi sanıyorum nietzsche yi tekeline almış ki başkalarının kullanması kendisini oldukca rahatsız etmekte. hatta nietzche'nin sözü olduğunu gayet belirmeme rağmen halüsinatif beyin katmanında kendimi nietzche yerine koyduğumu düşünmekte. diğer formatla alakalı eleştirisine katılmayıp, öteki entryleri de okursa formatın benim yazdıgım kıvamda oldugunu görecektir.

  ayrıca kendisindeki yüksek ego başkasının fikirlerini yarım diye eleştirip, kişileri yarım ve ham pişmiş fikirleri var diye yaftalamakta. gayet eleştirdiği yorumumda örnek gösterdiğim bir film olmasına ragmen örneği evrensel kabul etmekte. onun tanımına göre herşey evrensel olabilir ve biz bu yüzden hiçbir başlıpa yazı yazamayız spesifik olmadığı için.

  bunun dışında, hazretleri yüksek egosuyla bana da tavsiye vermiş çok teşekkür ederim sayın beyfendi, siz söylemeden önce düşünmüyorduk da siz buyudunuz diye düşünmeye başlarız.

  başkasına yüksek egoya sahipsin diyen bir kişinin gayet kendinin egoist oldugunu şahsına hatırlatır, kendi fantezi dünyasına hitap eden karikatürlerini ve tavsiyesini kendisine iade ederim.

  kendisine bana tavsiye ettiği gibi hiçbir tavsiye vermiyorum çünkü gerek yok.
 • (bkz: upior)