şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2016 nebula ödülünü alan gayet eğlenceli fantezi romanı. yazarı naomi novik daha önce böyle sekiz on romanlık bir alternatif tarihi seri yazmıştı, napolyonun savaşlarına ejderhaların karıştığı. bende pek okuma isteği uyandırmadı bu yüzden bu kitap, ama nebula ödülünü alınca okudum, pek de beğendim. kitap bir serinin parçası değil şimdilik, devam kitabı yazılmasına gerek de yok bence konuyu gayet güzel bağlamış yazar.

okurken hep, ulan bundan çok iyi film olur diyip durdum, aşk, büyü, kötü orman, savaş derken aksiyon dozu yüzüklerin efendisini aratmaz, kitap olarak derinliği kesinlikle o derecede olmasa da. nitekim warner bros hemen film haklarını almış, adam gibi bir yönetmene verirler umarım.

ortaçağ avrupası benzeri bir ortamda (öyle avrupa ki kitaptaki ülkelerin adı polnya ve rossya), kötülüklerle dolu bir ormanın yakınında bir köyde başlıyor hikaye, ormandan gelen kötülükleri bertaraf eden bir büyücü var, bunun karşılığında 10 yılda bir bir kız alıyor köylülerden vergi olarak. kahramanımız da kendisinden çok daha güzel kızlar olduğu halde bir anda kendisini büyücü tarafından seçilmiş buluyor. ben de aha bu kitap kızın büyücünün yanında yavaş yavaş cadılığını keşfetmesi olarak geçecek derken o safhayı 20 sayfada geçip nice maceralara yol açtık..

fantezi edebiyatı sevenlere tavsiye ederim, dili de gayet sade, edebi derinlik vs aramayın. yayınevleri ve çevirmenleri de göreve davet ediyorum.
  • minor empire'ın bu yıl çıkacağını duyurduğu yeni albümü. 23 eylül-1 ekim tarihleri arasında türkiye'de albüm tanıtım turnesi olacak...
  • yeni minor empire albümü. şu an için itunes ve -haliyle- youtube üzerinden erişilebiliyor. albümde yer alan eserler şöyle:
    - dünya
    - yurtsuz
    - iki keklik
    - ag elime mor kınalar yaktılar
    - tohum
    - bahar
    - güneş türküsü
    - mendilimin yeşili
    - istanbul'dan üsküdar'a yol gider
    - babam
    - selanik türküsü
    - uyuttum atları
    - tutam yar elinden (aynı türkünün sözlerindeki gibi vokal burada arşa çıkıyor)
  • nihayet spotify üzerinden de ulaşılabilen minor empire albümü. dinleyiniz, dinletiniz..