şükela:  tümü | bugün
 • şimdi sizlere yaşanmış bir mağduriyeti anlatacağım. yok artık dedirtecek cinsten bir durum.

  ilgili kişi bana ulaştı, durumu izah etti ve ona yardımcı olmak adına bu başlığı açmaya karar verdim. sizleri mağdura destek olmaya davet ediyor ve ilgili şirketlere küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum.

  mağdur cumhur pekşen isimli vatandaş 8 kasım 2017 tarihinde kargo asist firması aracılığıyla tahsilatlı bir gönderi yapıyor.

  tahsilatlı gönderi ne demektir öncelikle bunu açıklayalım. kargo asist firması ile gönderdiği bir ürünün/hizmetin bedelini müşterisinden kapıda tahsil ettiriyor. yani müşteri ilgili ürünü kapıda ödeme şeklinde sipariş veriyor. kargo asist firması ise ilgili ürünü/hizmeti ups kargo üzerinden teslimat yaparak, müşteriden 10 kasım 2017 tarihinde 3.750 tl tahsilat işlemi gerçekleşiyor.

  olayın rengi bu aşamadan sonra bambaşka bir hal alıyor.

  ürünü müşterisine gönderen cumhur pekşen’in, müşterisine verdiği hizmet ücreti olan 3.750 tl’yi ups kargo’dan alamıyor. yani ups kargo açık bir şekilde cumhur pekşen’in parasının üzerine yatıyor. gerekçe olarak ise kargo asist’in kendilerine borcu olduğunu, bu borcu bu parayla tahsil ettiğini söylüyor. gidin kargo asist’ten alın alacağınızı şeklinde cevap alıyor ups kargo’dan cumhur pekşen.

  mağdur cumhur pekşen tahsil edilen parayı ups kargo’dan 1 aydır alamıyor.

  mağduriyetini gidermek üzere kargo asist’e başvuruyor. kargo asist ise ups kargo’nun kendilerine bu parayı vermediklerini söylüyorlar. bu sebeplede kargo asist tahsil edilen 3750 tl rakamı cumhur pekşen’e ödemiyor. gidin ups kargo’dan alın paranız onlarda şeklinde cevap veriliyor şirket tarafından.

  iki şirketin kendi aralarında olan sorunu müşterilerine yansıtmasıyla ortaya çıkan problem resmen gülünç bir hal almaya başlıyor.

  cumhur pekşen’e ait maldan elde edilen 3.750 tl tahsilat ücretini sadece taşımakla -ki taşıma ücretide alıyorlar- mükellef olmalarına rağmen iki şirket arasında mağdurun parası resmen hiç ediliyor.

  cumhur pekşen mağduriyetinin giderilmesini için ve hakkı olan 3.750 tl rakamı alabilmek için hukuki yollara başvurmuştur. ups kargo ve kargo asist şirketlerini kullanacak vatandaşlar için bir örnek olmasını temenni ediyor, mağduriyetin giderilmesini umuyoruz.

  “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan gibidir.”

  mağdurun facebook adresi ve ilgili olayı anlatan bir postunun linki:

  https://www.facebook.com/…0196487077&type=3&theater

  ilgili içeriği yayınlayan bir haber sitesi:

  http://yenisancak.com/…-kargo-kargo-asist-rezaleti/

  edit: mağdurun soyadındaki son harfi eklemeyi ihmal etmişim.
 • oha lan, ülkedeki başıboşluğa bak. bildiğin taş devri ekonomik uygulamaları yürürlükte. denetleyen, ceza veren olmazsa böyle oluyor işte.

  muz cumhuriyetlerinden tek farkımız adam gibi kaliteli muz yetiştiremiyor olmamız.
 • gönderiyi el koyan ups kargo anladığım kadarıyla. biz ne yapabiliriz ki? tüketikici heyetine gitmeli ya da direkt dava açmalı. %100 kazanacağından dava masraflarını da nasıl olsa geri alır. 1 ay itiraz edeceğine tüketici heyetine başvurmuş olsaydı belki de sonuçlanmış.

  ne diyelim yabancı menşeli olup olmamasına bakmıyor, ülkeye giren nasibini alıyor.

  edit: yalnız, gönderici ilk olarak asist kargoya verdiği için, maldan onlar sorumludur aslında. madur asist kargoyu şikayet etmeli. asist kargo da ups'i. yanlış da biliyor olabilirim avukata danışmakta yarar var.
 • üzücü; ancak eğer gönderici ve ups kargo arasında bir sözleşme yoksa, ups kargonun hukuki sıkıntısının olmadığını düşündüğüm rezalet

  -gönderici kargo asistle anlaşmış alacağı bu firmadan.
  -kargo asist ise ups kargo ile anlaşmış, ona iş vermiş bu işi yap şunu tahsil et karşılığında benim şu kadar alacağım olsun demiş; ancak göndericinin bilmediği bir şekilde ups kargoya da borcu var

  -ups kargo gitmiş işini yapmış alacağı tahsil etmiş, sonra da bilançoda hem alacaklı hem borçlu olduğu tutara mahsup etmiş.

  göndericinin alacağı kargo asistten. yapmış olduğu anlaşma gereği bu tahsilat yapıldığı zaman göndericiye bu parayı ödemekle yükümlü. yani tahsil edilen parayı aynı seri numaralı banknotlarla ödeyecek diye bir şey yok. şu anda ödemesi gerekiyor

  ancak anladığımı kadarıyla kargo asist sıkıntıda ve ödeyecek imkanı yok

  bu durumda icra takibi yapacaksınız, onlar itiraz ederse dava açacaksınız, %20 kötü niyet tazminatıyla birlikte 1-2 sene içerisinde kesinleşir. sonrasında icra edilebilecek malı kaldıysa icra yapacaksınız. yoksa da iflasını istersiniz vs.

  sonuçta yapılan iş de bir ticaret. ticarette böyle sıkıntılar olabiliyor ne yazık ki

  bundan sonrası için önlem olarak malı doğrudan götürecek firmaya vermeniz daha sağlıklı olur
 • reyizciler ülkede herhangi bir şeyden şikayetçi olduklarında gidip reyizlerine başvurmalıdırlar. o şirketlere bu yüzsüzlüğü yapabilme gücünü veren ben değilim, vatandaşı da hak aramak için ekşi sözlüğüe mecbur bırakan ben değilim, reyizci bu beyefendi de gidip hakkını aksarayda arasın, rezlet puanım 0/10.
 • tam anlamıyla kargo asist rezaletidir. sözleşmeyi kiminle yaptıysan yükümlü olan odur. iş alt yükleniciye devredilmiş, paketi ups teslim etmiş falan filan, bunlar hep laf güzaf.

  burada paranın üstüne yatan açık ve net bir şekilde kargo asist'tir. şikayet sahibi masrafları ve temerrütü ilave ederek çatır çatır tahsil etmelidir parasını.
 • vallaha kardeş profile baktım da, siktirsin gitsin reise şikayet etsin, belki bir osmanlı tokadı da bu ak çomar için vurur, o çok sevdiği reisi.

  rezalet puanı 10 üzerinden 0 0 0 0

  bokunuzda boğulun.