şükela:  tümü | bugün
 • scrabblea benzeyen ama 3 boyutlu olan süper bir oyun, netten oynamak çok zevkli
 • scrabbledan bir farkı da her defasında sadece bir kelime kurulabilmesidir.
 • kelime bilgisi ve kıvrak bir zekaya dayalı masa oyunu. kanımca tüm masa oyunları arasında en zevkli olanlarından bir tanesidir. özellikle kafa dengi ve kelime haznesi geniş arkadaşlarla oynandığında tadından yenmez.

  oyunun mantığı, scrabble gibi, çarpraz bulmaca mantığında, yukarıdan aşağıya ve soldan sağa sıra ile kelime yazmaya dayanır. ancak scrabble'dan farkı yukarıya da doğru da kelime yazılabilmesidir.

  örneğin tahtada "hakem" yazıyor diyelim, "e" harfi üzerine sadece "i" harfini ekleyerek kelimeyi "hakim" olarak değiştirip puan alıyorsunuz. başlarda nispeten az olan puan sayıları, harflerin üst üste gelmesi ve ikili, üçlü oyun kelime kombinasyonları ile oyun sonuna doğru artmaya başlıyor. oyun sonunda sinir savaşı ve heyecan en üst düzeye ulaşıyor.

  6 yıllık oyun tecrübem sonucu minimum 3 ya da 4 kişi ile oynanmasının, herkesin süresinin 1 ya da 2 dk ile sınırlandırılmasının ve oyun sırasında mutlaka genişçe bir türkçe sözlük bulundurulmasının şart olduğunu düşünüyorum.

  son olarak; oyun sırasında grup içerisinden birisi illa ki "çük, pipi, kuku, oha, çüş vb." gibi kelimeleri yazmaya çalışacaktır. o yüzden oyunun başında argo kelimelerin yazılmasına müsade edip etmeyeceğinizi net olarak belirtin ki kavga çıkmasın.
 • (bkz: birmilyon.com)
 • kanimca scrabble'dan cok daha eglenceli olan masabasi kelime oyunu. iki oyunu ayiran en onemli ozellik ise upwords'un scrabble gibi bir duzlem uzerinde tek boyutta gitmemesi. aksine, upwords'te kelimeleri olusturan harflerin uzerine yenilerini koyarak hem duzlem uzerinde hem de dikine iki boyut icerisinde kelime uretebilme alaniniz var. oyunun bu ozelligi oyunculari daha karmasik ve siradisi dusunmeye itiyor, bu da oyunu daha eglenceli bir hale getiriyor. eger evde arkadaslarla ya da ailenizle eglenceli bir aksam gecirmek istiyorsaniz, upwords bunun icin bire bir.