şükela:  tümü | bugün soru sor
 • elance'in "hourly job" olayına odaklanmış olan kardeşi.
 • odesk'in yeni adı, yeni tadı.
 • elance'ın yeni adı olacak olan oluşum.sanırım 2016 başlangıcında.
 • hala bir sürü bug ve eksikle de olsa artık aktiftir. elance'e proje açmayı kapattılar.
 • benim tükkan.

  bir pencerede tükkan açık, bir pencerede sözlük açık, ikisi de beyazlı yeşilli, hangisindeyim şaşırıyorum.
 • girip de iş almayı bir türlü beceremediğim internet sitesi.

  bende mi bir eksiklik var yoksa front end developer / web design işi için yanlış yerde mi iş bakıyorum anlayamadım bir türlü. teklif (proposal) gönderiyorum cevap gelmiyor. 2 hafta geçiyor hala cevap yok. bir de onaylı'lara (verified) başvuru yapıyorum yani, anlayamadım bir türlü. şu ana kadar sadece 1 tanesinden cevap geldi, onda da teklifim reddedildi (decline by client yazıyor).

  saatlik ücretimi 20$ yaptım bir de. teklif yapan diğer insanların ortama saatlik fiyatlarına bakınca da böyle 20$ 30$ 40$ 50$ civarında olan insanlar teklif yapıyor. portföyüm çok mu kötü acaba diye de düşündüğüm oluyor arada sırada ama yine diğer teklif yapan insanlara göre iyiymişim gibi geliyor.

  galiba yanlış yerde arıyorum işi. buna istinaden tecrübeye sahip birileri yönlendirme yaparsa eğer çok sevindirici bir eylem olmuş olur aslında.

  edit: gelen sorular üzerine, upwork'ta daha sonradan iş bulmayı başardım. bunu bir rehber olarak değil de tecrübe paylaşımı olarak düşünün.

  öncelikle iş almak için saatlik ücretimi oldukça düşük bir seviyeye çektim. tecrübesiz biri için 20$ çok fazlaydı, bu sebeple ilk işimde saati 12$ olacak şekilde teklif gönderdim. o zamanlar upwork henüz yeni vergi sistemine geçmemişti. ilk işimi 12$ ile yaptım fakat eleman ile pek anlaşamadık, kendisiyle işimizi bitirdiğimizde 40$'a yakın para kazanmıştım. kötü şekilde ayrılınca kendisi bana feedback vermedi -ki iyi ki de vermedi, verseydi kötü verirdi.

  daha sonra, bala göte bir yerden teklif geldi. teklifi veren firma, anadili türkçe olup "türkçe ses kaydı" yapabilecek insanları arıyordu. yaklaşık 700 tane kalıplaşmış cümle telefondan okunacaktı. bu cümleler genelde arama motorunu andıran cümlelerdi, mesela "yakınımdaki sinemaları bul." ya da "falanca yere en çabuk nasıl gidebilirim?" şeklinde. bu cümleleri çabucak kaydedip göndererek 25$ kadar para kazandım. işi kısa bir sürede bitirdiğim için feedback veren şirket sahibi "good freelancer!" yazıp 5 yıldız verdi.

  bu 5 yıldızla beraber işler daha kolaylaşmaya başladı. insanlar bu site üzerinde, daha önce iş yapmamış insanlarla pek çalışmak istemiyorlar. bu yüzden size tavsiyem öncelikle ücretinizi düşük tutun, bir kaç iş yaptıktan sonra yavaş yavaş yükseltmeye başlayın.

  ha şu an iş yapamıyorum, teklif bile edemiyorum çünkü bilgisayarım yok. ama umarım yeni başlayanların işine yarar bu bilgiler. görüşmek üzere.
 • sistem güzel de, ücretin %20'sine çökmek nedir lan allahsızlar??
 • freelancer sitesi. daha bitmedi. arkadaş bi müşteriyle konuştum 250 dolarlık bir iş için. 6 fotoğraf editlenecekti. "1 tane deneme olarak yapar mısın?" dediler tamam dedim. güzel, mis gibi editledim. neleri değiştirdiğimi tek tek anlattım ve gerçekten iyi oldu iş. sonrasında cevap bile gelmedi müşteriden. muhtemelen yoluna çıkmış bu ibneler herkese tek tek yollayıp istedikleri işi bitirtiyolar. neyse durumbu. burdan iş gelir falan diye de pek heves etmeyin.
 • 20$'a 5 süper logo yaptırdım.
  ayrıca bir 20$'a da şahane bir landing page.
  hintli gençler sağolsun.
 • buradan freelance iş arayan arkadaşlara yegane tavsiyem biraz zaman ayırıp yeteneklerini iyi bir şekilde girmeleri. profiliniz pek deneyimli gözükmese bile sizi bulup mesaj atan müşterileriniz muhakkak ki oluyor ama dediğim gibi yapabileceğiniz işleri düzgün etiketleyin. profilinizde turkish yazıp bırakmayın yani.

  bir de word dosyasına bir proposal taslağı hazırlayın, ingilizceniz de düzgün olsun. kontrol edin ettirin yani. günde 5-6 tane proposal yüklerseniz haftada 1-2 iş alma şansınız yüksek. bir de ilk önce ücretinizi saati 20 dolarlar falan yapmayın 10-12 $ ideal, zaten müşterilerin çoğunun bir bütçesi var onun dışına çıkmıyorlar. uzun vadeli projelerde daha güzel para kazanabilirsiniz ama küçük bir çeviri işi de bulursanız hiç hayır demeyin. damlaya damlaya göl olur sözünü unutmayın.

  ülkede işsiz oranı bu kadar yüksekken, gelir için iyi bir site olabilir upwork. hem de kullanıcı dostu derler ya tam da öle.