• elance'in "hourly job" olayına odaklanmış olan kardeşi.
  • odesk'in yeni adı, yeni tadı.
  • elance'ın yeni adı olacak olan oluşum.sanırım 2016 başlangıcında.
  • hala bir sürü bug ve eksikle de olsa artık aktiftir. elance'e proje açmayı kapattılar.
  • girip de iş almayı bir türlü beceremediğim internet sitesi.

bende mi bir eksiklik var yoksa front end developer / web design işi için yanlış yerde mi iş bakıyorum anlayamadım bir türlü. teklif (proposal) gönderiyorum cevap gelmiyor. 2 hafta geçiyor hala cevap yok. bir de onaylı'lara (verified) başvuru yapıyorum yani, anlayamadım bir türlü. şu ana kadar sadece 1 tanesinden cevap geldi, onda da teklifim reddedildi (decline by client yazıyor).

saatlik ücretimi 20$ yaptım bir de. teklif yapan diğer insanların ortama saatlik fiyatlarına bakınca da böyle 20$ 30$ 40$ 50$ civarında olan insanlar teklif yapıyor. portföyüm çok mu kötü acaba diye de düşündüğüm oluyor arada sırada ama yine diğer teklif yapan insanlara göre iyiymişim gibi geliyor.

galiba yanlış yerde arıyorum işi. buna istinaden tecrübeye sahip birileri yönlendirme yaparsa eğer çok sevindirici bir eylem olmuş olur aslında.

edit: gelen sorular üzerine, upwork'ta daha sonradan iş bulmayı başardım. bunu bir rehber olarak değil de tecrübe paylaşımı olarak düşünün.

öncelikle iş almak için saatlik ücretimi oldukça düşük bir seviyeye çektim. tecrübesiz biri için 20$ çok fazlaydı, bu sebeple ilk işimde saati 12$ olacak şekilde teklif gönderdim. o zamanlar upwork henüz yeni vergi sistemine geçmemişti. ilk işimi 12$ ile yaptım fakat eleman ile pek anlaşamadık, kendisiyle işimizi bitirdiğimizde 40$'a yakın para kazanmıştım. kötü şekilde ayrılınca kendisi bana feedback vermedi -ki iyi ki de vermedi, verseydi kötü verirdi.

daha sonra, bala göte bir yerden teklif geldi. teklifi veren firma, anadili türkçe olup "türkçe ses kaydı" yapabilecek insanları arıyordu. yaklaşık 700 tane kalıplaşmış cümle telefondan okunacaktı. bu cümleler genelde arama motorunu andıran cümlelerdi, mesela "yakınımdaki sinemaları bul." ya da "falanca yere en çabuk nasıl gidebilirim?" şeklinde. bu cümleleri çabucak kaydedip göndererek 25$ kadar para kazandım. işi kısa bir sürede bitirdiğim için feedback veren şirket sahibi "good freelancer!" yazıp 5 yıldız verdi.

bu 5 yıldızla beraber işler daha kolaylaşmaya başladı. insanlar bu site üzerinde, daha önce iş yapmamış insanlarla pek çalışmak istemiyorlar. bu yüzden size tavsiyem öncelikle ücretinizi düşük tutun, bir kaç iş yaptıktan sonra yavaş yavaş yükseltmeye başlayın.

ha şu an iş yapamıyorum, teklif bile edemiyorum çünkü bilgisayarım yok. ama umarım yeni başlayanların işine yarar bu bilgiler. görüşmek üzere.

edit: arkadaşlar bu içerik güncel değil. upwork'e girmeyeli çok uzun zaman oldu. artık sistemin nasıl ilerlediğini bilmiyorum.
  • ben cad kısmıyla alakadarım o yüzden diğer bölümlerde de durum aynı mıdır bilmiyorum. çalıştığım alan için şunları söyleyebilirim:

iş alabilmeniz için başlangıçta önemli olan 3 kritik nokta var.

- 1. si portföy. geçmiş yaptığınız işleri tecrübeleri anlatan resimlerle de besleyerek güzel bir geçmiş hazırlamalısınız. tabi kendinizi tanıtan yapabileceklerinizi anlatan kısa ve öz bir yazıyı da tanıtım bölümüne eklersiniz.

- 2. si ingilizce bilgisi. bunu da ingilizce testlerinden birini çözerek o seviyede kendini ispatlayarak yapabilirsiniz ve sitede profilinizi inceledikten sonra onay işaretini sizin için ekler.

- 3. sü de yeni üye oldunuz ve ilk işinizi yapacaksınız bunun için işlere ya ilk teklif verenlerden olacaksınız yada o işi nadir yapabilen kişilerden.. çünkü teklif sayısı 15-20 leri bulduğunda o kadar profil arasından sizin seçilmeniz imkansız değil ama baya zor. onun için ilk teklifi atacaksınız ve karşı taraf yazınızı okuduğunda o işi yapabileceğinize inanacak.

kesinlikle çok düşük teklifler vermeyin yani adam 150 dolarlık iş açmış vay profilim de iş gözüksün ben bunu 25 dolara yaparım demeyin kimse sizi seçmez. mantıklı iskontolar yapın. önemli olan kendinizi anlatabilmeniz, karşı tarafı işi bildiğinize inandırmanız. ondan sonra bütçenin üstünde de teklif verseniz işi alabilme ihtimaliniz var. ayrıca işi açan kişinin daha önce yaptırdığı işlere, bu işlerde ne kadar paralar ödediğine v.s bakın alt taraflarda gözüküyor. ben 10 dolar saatlik teklif veriyodum iş basit bi teknik çizim sonradan bi bakıyorum adam o basit iş için saatlik 40 dolara başkasıyla anlaşmış.

profilinizi %100 doldurun ve "rising talent" (sadece tam doldurmak yetmiyor ilgili açıklamayı siteden okuyabilirsiniz) olun. ufakta olsa sizi bi tık öne çıkarır.

zamanla 6-7 iş yaptıktan sonra zaten aramalarda ön sıralara geçeceksiniz. ben ilk başlarda hangi sayfada dahi olduğumu bilmiyordum şimdi anahtar sözcüklerle ve "en az 1 saat çalışmış" şeklinde filtrelediğiniz de ilk sayfada çıkabiliyorum. buda zamanla artık sizi işe davet etmelerini sağlıyor. en büyük artısı da aylık 30 olan teklif hakkınızdan kullanmadan iş almış oluyorsunuz.

kendinizi belli bir derecede kanıtladığınız zaman zaten en başta saydığım 3 seçenekten sizin için önemli olan artık sadece ingilizce oluyor. diğer ikisinin pek bir önemi kalmıyor.

ayrıca bana göre en önemlisi devamlı iş ayarlayabilmek. yani adama bir iş yapıyorsun sonradan adam sürekli seninle çalışıyor. bunu sağlayabilmek çok önemli. bir de uzun süreli işler, adamın elinde 300 tane irili ufaklı parça var bunların 3d çizimi, teknik çizimi, renderi v.s istiyor ve bi bakıyosunuz 400-500 saatlik iş yapanlar var.

freelancer.com dan en büyük farkı işlerin adam gibi açılıyor olması ve hindistanlıların oranının az olması. adam iş açtımı adam gibi ne istiyorsa yazıyor örnek resmini koyuyor ne yapacağını anlıyorsun yani. (tabi bazı dengesizlerde çıkmıyor değil). freelancer.com a baktığınızda adam yazmış "i want to hire designer" ulan designer da hangi designer böyle bi iş şekli yok.

en önemlisi de tabi ki sabır. sitede köklenmek kolay değil. yani artık ben bu siteden ekmeğimi çıkarırım diyebilmek için dediğim gibi standart bilgilere sahipseniz nasibinize göre 1-2 sene minimum şart. diyorsanız ki benim bildiklerimi yaptıklarımı yapan sayısı çok az o zaman süre olabildiğince kısalır, tabi sizin o nadir kişilerin yapabildiği işleri o sitede bulabilmeniz de önemli.

düzeltme: bu açıklamayı girdikten sonra upworke girdim ve gördüğüm olay şu, 2 tane yeni iş açılmış ikiside aynı kişinin ve hindistanlı biri.
    başlık ve içerikleri aşağıda

açılan işler - http://i.hizliresim.com/g2vb85.png
    1. iş - http://i.hizliresim.com/r687ja.png
    2. iş - http://i.hizliresim.com/mogrd9.png
  • freelancer sitesi. daha bitmedi. arkadaş bi müşteriyle konuştum 250 dolarlık bir iş için. 6 fotoğraf editlenecekti. "1 tane deneme olarak yapar mısın?" dediler tamam dedim. güzel, mis gibi editledim. neleri değiştirdiğimi tek tek anlattım ve gerçekten iyi oldu iş. sonrasında cevap bile gelmedi müşteriden. muhtemelen yoluna çıkmış bu ibneler herkese tek tek yollayıp istedikleri işi bitirtiyolar. neyse durumbu. burdan iş gelir falan diye de pek heves etmeyin.
  • buradan freelance iş arayan arkadaşlara yegane tavsiyem biraz zaman ayırıp yeteneklerini iyi bir şekilde girmeleri. profiliniz pek deneyimli gözükmese bile sizi bulup mesaj atan müşterileriniz muhakkak ki oluyor ama dediğim gibi yapabileceğiniz işleri düzgün etiketleyin. profilinizde turkish yazıp bırakmayın yani.

bir de word dosyasına bir proposal taslağı hazırlayın, ingilizceniz de düzgün olsun. kontrol edin ettirin yani. günde 5-6 tane proposal yüklerseniz haftada 1-2 iş alma şansınız yüksek. bir de ilk önce ücretinizi saati 20 dolarlar falan yapmayın 10-12 $ ideal, zaten müşterilerin çoğunun bir bütçesi var onun dışına çıkmıyorlar. uzun vadeli projelerde daha güzel para kazanabilirsiniz ama küçük bir çeviri işi de bulursanız hiç hayır demeyin. damlaya damlaya göl olur sözünü unutmayın.

ülkede işsiz oranı bu kadar yüksekken, gelir için iyi bir site olabilir upwork. hem de kullanıcı dostu derler ya tam da öle.
  • bir türlü üyeliğimin onaylanmadığı platform. çalışamıyorum anasını satayım.
  • 78000 kelimelik kitap çevirisi (ingilizce-türkçe) için 150 $ bütçe belirleyen ölücü türkleri de barındıran sitedir. en az 10 katı para almanız gereken işlerde size bunu reva görenlerden kesinlikle uzak durunuz.
hesabın var mı? giriş yap