şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ülkemin akademisyenlerinin ne kadar zeki olduğunu gösteren olay.

gerekli önlemleri almadan, ziyaret edilen uranyum madenleri etrafında fütursuzca dolaşan, maruz kaldıkları radyasyon ile zaman orantısı yapıldığında binlerce röntgen çektirmeye eş değer radyasyona maruz kalanları buradan izleyebilirsiniz.

oradaki yerli halk resmen terk edilmiş. göz görmeyince gönül katlanır hesabında orada yaşayıp kanser olmayı bekliyorlar. işin kötüsü bilgileri de var ama hala orada yavaş yavaş kanser olarak ölmeyi bekliyorlar.
  • oha.

lan video zaten acayip de bir de biz her hafta sonu dağa taşa hiking yapıyoruz.

manisa salihli şuracık yer. demek ki dağda taşta doğayla bütünleşeceğiz diye uranyumla bütünleşme ihtimalimiz var baya baya.

zaten ben artık şehir içindeki atolyelerden, sanayilerden falan da tırsıyorum. mesela izmir gaziemir serbest bölge, çigli atatürk organize sanayi, pınarbaşı. buralardaki üretim tesislerinde ne bok yapılıyor belli değil. oluk oluk radyasyon salsalar kimsenin haberi olmaz.

videoda amca bu taşları ankaraya yolladım, radyasyon çıktı dedi mesela. nasıl yolladın abi?? kargoyla mı? %99.99 aynen öyle. kargoyla. ordan kargo şubesine falan:)
  • aslında uranyum cevheri zararsızdır. hatta bir avuç uranyum cevherinin dokuz, on muza eşit derecede radyoaktif olduğu söylenebilir. uranyumla ilgili asıl tehlike solunması ya da yutulmasıyla meydana gelir ve etkileri akut dozlar üstünden değil uzun süreli maruz kalmalarla ortaya çıkar.
    ne kadar tehlikesi sorusunun ayrıntılı cevaplanmışı var:
    https://www.quora.com/…ump-of-uranium-ore-in-a-room

türkiyede böyle kaynaklar olduğunu bilmediğimden şaşırtmış olan videodur.
  • aklima (bkz: emrah ablak)'in (bkz: tübitak) serisindeki temizlik iscisi bayram ve prof. azmi cankus'u getiren goruntuler.