şükela:  tümü | bugün soru sor
 • temmuz 2011 raporunu yayınlamış

  --- spoiler ---

  9 farklı kritere göre değerlendirilmiş üniversiteler. bunun sonucunda genel sıralamada hacettepe üniversitesi birinci olurken onu odtü ve istanbul üniversitesi takip etmiş. raporun tamamına http://tr.urapcenter.org/index.php adresinden ulaşılabilir.

  raporda bir çok değerlendirme olmakla birlikte en çok dikkatimi çeken değerlendirme öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayılarını gösteren tablo idi ki kendisi şuradadır. buna göre gülhane askeri tıp akademisinde 1.82'dir. yine aynı tablodan öğrendiğimize göre istanbul üniversitesinde 59660 öğrenci ve 2536 öğretim üyesi varmış.
  --- spoiler ---
 • 2011 raporunda mühendislik eğitimi olarak fırat üniversitesi boğaziçinin hemen ardından gelmektedir. bu rapor gösteriyor ki çok ciddi hazırlanmış harika ötesi bir kaynak. diyelim ki boğaziçinin 30 öğrencisi var bunlardan 5 tanesi yüksek yapıp tez yazıyor, fıratta 150 öğrencinin 6 tanesi. bu nedenle fırat boğaziçine yetişiyor.muhtemelen seneye abduraman çavuş üniversitesi öğrenci not ortalaması 88 olduğundan birinci sıraya yerleşecektir. (bkz: kafan çok güzelmiş canım güle güle kullan)
 • sosyal bilimler alanında avrupa'nın ve dünyanın en iyi merkezlerinden biri olan london school of economics dünya sıralamasında 668.'dir! britanya üniversiteleri arasında ise 48. sıradadır. gerçekten 'harika' bir sıralama yapılmış.
 • uzun sure mensubu bulundugum bogazici universitesi'nin dusuk siralarda olmasina biraz hayiflanmis olsam da veriler boyleymis diyip siralamasina inandigim arastirma verilerinden sonra, dunya siralamasina goz attigimda, bilinen bircok unlu kurulusun yayinladigi listlerle karsilastirildiginda oldukca tutarsiz bir siralama ortaya koydugu icin benim gozunde inandiriciligi olmayan araştırma laboratuarı. kullandiklari verilerin dogrulugu kadar, elde ettikleri degerlerin agirliklarini da tekrar tekrar gozden gecirmesi gereken kurulus. ornegin eth zürich, times higher education listesinde 15 sirada fakat bu listede 57. hadi okulun bugune kadar cikarmis oldugu nobel odullerini ve turing odullerini gormemisler diyelim, 93.7 international mixing degeri onerilen times listesi karsiliginda, kendi listelerinde 61.7'lik bir international colloboration degerini nasil bulduklarini merak ediyorum. sadece makalelerdeki yazarlara bakip, okul disindan yazarlarin oranina bakmislarsa onlara sadece gulerler.
 • kimya mühendisi ural akbulut'un başında olduğu ekip tarafından yapılan değerlendirmelerdir. kanaatimce son derece acemice yaklaşımlar yer almaktadır.

  örneğin, 1 öğretim görevlisi bulunan şırnak üniversitesi 2010 yılında 17 makale yayınlayarak (o da ayrı bir rekor zaten) öğretim görevlisi başına düşen makale oranında 17.0 ile 1. sırada yer almaktadır. bu tür durumların önüne geçmek için üniversitenin toplam yayın sayısı ayrı bir kriter yapılmış. tabi burada büyük üniversiteler büyük avantaj yakalamaktadır (bak sen şu işe).

  vakıf üniversiteleri için ise tam bir fiyasko tablosu ortaya çıkarılmış. atatürk üniversitesi(erzurum), erciyes üniversitesi(kayseri)'nin bulunduğu ilk 10 içerisinde hiçbir vakıf üniversitesi bulunmuyor. lys türkiye birincisi'nin tercihi olan koç üniversitesi ise 23. sırada yer alırken, bilkent üniversitesi 11. sırada kalmış.

  bu zırva listeye karşı sabancı üniversitesi'nin, aynı kaynak kullanılarak, "makale sayısı çok olan kazansın" gibi saçma kriterleri çıkararak hazırladığı bir liste bulunmakta. şuradan ulaşılabilir.

  ek: tabi bunların yanında mit gibi bir üniversitenin dünya genelinde 13. sırada olmasına hala gülüyorum.
 • ing.ks. university ranking by academic performance.
  araştırma laboratuarı. 2009 yılında orta doğu teknik üniversitesi enformatik enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. urap'ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır.
 • 2012 sıralaması : http://tr.urapcenter.org/2012/
 • büyük üniversiteleri küçük üniversitelerden daha iyi gösteren, dangalakça hazırlanmış bir indeks.

  bu indekse göre,
  süleyman demirel üniversitesi bilkent'ten,
  adıyaman üniversitesi koç'tan,
  dumlupınar üniversitesi de sabancı'dan daha iyidir.

  bunu yapanların derhal görevlerine son vermek, harcanan proje masrafını da faiziyle beraber talep etmek lazım.
 • türkiye'deki üniversiteleri bilimsel başarılarına göre listeleyerek kamuoyuna sunan odtü enformatik enstitüsü bünyesinde kurulmuş araştırma laboratuarıdır.