şükela:  tümü | bugün
 • tıpkı genocide gibi bir kavram.bir şehri tarihi kültürel dokusuyla beraber toptan imha etmeye yönelik bir durumdur.şehir katliamıdır.bu kavramı ilk kez aliya izzetbegoviç'te okumuştum.mostar ve sarajevo için yapılanları böyle tarif ediyordu rahmetli.
 • 1990larin basinda marshall berman ve bir grup bosnali mimarin dolasima soktugu terim. sehirlere karsi girisilen yoketme amacli insanlik suclarini mimlemek icin kullaniliyor. latince urbs (sehir) ve occido (katliam) kelimelerinin birlesiminden geliyor.

  kavram turkcelestirildi mi bilemiyorum ama sahsi kanaatimce genocide-urbicide paralel iliskiselliginde kentkirim olarak cevirmek mumkun turkceye.

  hem berman hem de bosnali mimarlar bosnak katliamini kolaylastirmak icin saraybosna'nin dumduz edilmesini ifade etmek icin kullanmislar idi terimi. daha yakin tarihte bati seria ve bagdat'da olan biteni anlamak icin uygun bir kavram. kentsel-gerilla tarzinin one ciktigi gunumuz savaslarinda, erk sahibi ordunun kendisine karsi direnc gosteren birlikleri ve bunlara destek olan mahalle ve kentleri temizleme isini bir savas taktigi olarak benimsemesini lanetlemek icin de kullaniliyor urbicide kavrami.

  ornegin, israilli liberal kaynaklara gore 1967-2001 yillari arasinda israil'in guvenlik gerekcesiyle yikip dumduz ettigi ev sayisi 7,000. ozellikle bati seria'da israilli birliklerin giristigi kentkirim projesi hayati ve filistinlilerin hayatta kalma cabasini oyle bir sekteye ugratiyor ki mayis 2002'de filistin halkinin %70'i gunde 2$'in alti kabul edilen kuresel fakirlik sinirinin altinda yasiyor. filisitinli cocuklarin %30'u kronik acliktan muzdarip. [*]

  amerikalilarin israilli muttefiklerinin uygulamalarindan cok iyi ders cikardiklari ve benzer bir kentkirimi bagdat'ta hayata gecirdikleri bildigimiz gercekler. gerci donald rumsfeld orda olan bitene urbicide degil stuff happens diyerek cevap vermisti.

  (bkz: stuff happens/@ajax)

  * stephen graham "lessons in urbicide" new left review ocak-subat 2003. sf,65
 • yeni dünyaya göç eden avrupalılar zamanında çok yaptı bundan.
  (bkz: kültürkırım)
 • (bkz: kentkırım)
 • bizde de zamaninda bedrettin dalan tarafindan uygulanan bir mimari proje. buldozerlerle taksimden baslayip, unkapanina kadar inmek seklinde zuhur etmisti.
 • kentkırım bir insanlık suçudur. kentkırım (urbicide) soykırım (genocide) ifadesiyle birlikte anılan ve milletlerin tarihiyle kültürel bağlarını kesmeye, yok etmeye ve tahrip etmeye çalışan bir barbarlık çeşidi, vandalizm ve insanlık ayıbıdır. hitler selanik'te yahudi mezarlıklarını yıkmış, mezar taşlarıyla atlarına ahır yapmıştı. sırplar bosna hersek'te osmanlı geçmişine ait ne varsa medreseden kütüphaneye, köprüden camiye tahrip etmiş, hırvatlar neretva nehri üzerindeki tarihi mostar köprüsü'nü havaya uçurmuştu. ışid denilen katiller sürüsü de tarihi palmira kentini yok etmeye çalışmıştı. hepsi tarihin pis ve kanlı sayfalarında barbarlık örneği olarak yerlerini aldılar. tarih unutur, insanlık unutmaz.