şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ureme sagligi)
 • üre kökünden olumsuz emir.
 • soyun devami icin gerekli olan aktivite. eseyli üreme ve eseysiz üreme olarak iki ana baslikta incelenir.
 • artık bunu bilmeyen olmaması gerektir. her canlı yaratık gibi insan da kadın-erkek buluşmaları ile çocuk doğması biçiminde ürer. toplumun ve insanlığın varolması için üremek şarttır. bunda anlaşılmıyacak hiç bir şey yok. yalnız, üremek için herşeyden önce geçinmek ve yaşamak gerektir. yaşamak ise, insan için üretimsiz, yâni yaşatacak maddeleri yaratmaksızın olamaz. şu halde, üreyim (üremek) konusunu kavrıyabilmek için, önce üretim (üretmek) konusunu aydınlatmalıyız.
 • çoğunlukla kasten yapılır ama lütfen gerçekleşir.

  döllenmenin tek cinsel birleşmede gerçekleşme oranı yüzde sekizdir. dişinin yumurtası yirmi sekiz günlük adet döngüsü içerisinde yirmi dört saat süreyle döllenebilir. çünkü ömrü o kadardır. bunun yanında spermlerin ömrü dört beş güne kadar çıkabilir. yumurta döllenmeye hazır hale geldikten sonra döl yatağına doğru bir yolculuğa çıkar. bu esnada spermin de döl yatağına gelmesi gerekir ki bu apayrı bir maceranın konusudur. vaginanın iç duvarları spermin hayatta kalması için uygun kimyasal dengeye sahip değildir. bu yüzden milyonlarca sperm bu yolda telef olur. sağ kalanlar da zamanında döl yatağına ulaşabilirlerse, yumurta da hala hayattaysa döllenmenin gerçekleşmesi için gereken ideal ortam hazırlanmış demektir. ancak tüm bunların olması döllenmenin olacağı anlamına gelmez. kaldı ki döllenme gerçekleşse dahi doğacak bebeğin doğum olana kadar hayatta kalması ihtimali yüzde altmıştır. yani başarıyla döllenmiş yumurtaların ancak yarısı canlı bir doğumla sonuçlanmaktadır. bu mükemmel zannedilen işleyişin hataları burada da bitmiyor. sorunsuz bir şekilde doğan bebek bir yaşına kadar sebepsiz bir şekilde ölebiliyor (bkz: sids). kısacası bir yaşına gelmiş bir bebek binbir türlü ölümcül zorluktan, ıvırdan zıvırdan geçerek hayatta kalmayı başarmış oluyor.

  peki neden? neden bunca güçlük, zorluk? tabiat ana canlılar üreyemesin diye alenen soyumuza kast mı ediyor? mevla teala neden bize küfür eder gibi üreme sistemi bahşetmiş? neden döllenme bu kadar zor gerçekleşecek şekilde dizayn edilmiş? tüm bunların cevabı “dizayn edilmemişiz de ondan” olabilir mi? eğer iddia edildiği gibi dizayn edilmiş olsaydık böyle mi olurdu a dostlar? elinizi vicdanınıza koyup da söyleyin yahu!
 • kendi içinde bir sistemi olan yunus balıkları ve insanlar için zevkli bir uğraşı.

  diğer hayvanat zevk almıyormuş, ne diyorlar acaba? bitse de gitsek mi diyorlar.

  not: doğurma kısmına ben karışmıyorum.
 • ayipli gunahli yepisyeni ulkemizde artik insanlarda uremenin de ders kitaplarindan cikarildigini gormekteyiz.
  senin burada ayip gunah diye 15 yasindaki bireylerin hala tabu olarak gormesine sebep oldugun cinsellik, bak bakalim avrupada nasil anlatiliyor tifil cocuklara.
  http://www.ulusalkanal.com.tr/…ldirildi-h40948.html
 • bence de üreme üremeyelim yani gereksiz..
  (bkz: ha buraya bi cin entry vardur)